Přeskočit na hlavní obsah

Pečený losos a mačkaný hrášek s mátou


Na večeři si k rybě připravím zeleninovou přílohu. Na rafinovanou, tepelně upravenou zeleninu si jdu opět pro inspiraci do kuchařky Jamieho Olivera - Šéfkuchaře bez čepice - do "Dnů plných chutí." Stejně jako naposledy pro mačkaný celer.
Jak už jste si podle názvů jistě všimli, Jamie rád mačká.
Recept na mačkaný krášek s mátou najdete na straně 205 a tady:

"4 - 6 porcí
2 středně velké brambory, oloupané a nakrájené na menší kostky,
1 kg mraženého hrášku,
lístky otrhané z 1 hrsti čerstvé máty,
3 větší hrudky másla,
mořská sůl,
čerstvě umletý černý pepř.

Brambory vařte ve slané vodě, až jsou skoro měkké. Do rendlíku přisypte hrášek a po dvou minutách vaření přidejte mátu. Po další minutě všechno sceďte. Nechte ještě minutu pařit, pak všecho vraťte do rendlíku a rozmačkejte mačkadlem na brambory. Dá se to taky udělat tyčovým mixérem, stačí pulzovat, až je kaše jemná. Pak přidejte máslo a opatrně podle chuti dosolte a opepřete."

Lososa jsem upravila mým obvyklým způsobem - upekla jsem ho během čtvrthodiny ve velmi horké troubě. Tu jsem rozpálila na dvěstě i s pečícím plechem, porce lososa i s kůží jsem osolila, lehoučce opepřila citrónovým pepřem, na každou porci jsem položila kolečko citrónu, aby se pekl dokromady s rybou (to jsem se naučila u Gurmánky). Lososa jsem pak přendala na horký plech. Opravdu stačí 15 - 20 minut. Ke konci můžete zapnout gril zvrchu, aby citrón pěkně zkaramelizoval. Během pečení ryby sfouknete tu hráškovo-mátovou mačkanici a rychlou, chutnou a plnohodnotnou večeři máte na stole. Dobrou chuť!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr