Přeskočit na hlavní obsah

Pražma pečená v troubě

 

Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!

 

Potřebujete:

 

- 1 pražmu (asi 1 kg)

- 4 mrkve

- 2 cibule

- 1 svazek petržele

- 2 lžičky římského kmínu

- sůl, pepř, olivový olej

 

Postup:

 

1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂

2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením.

3. V pekáči rozetřete trochu olivového oleje a rozložte polovinu zeleninové směsi. Na zeleninu položte pražmu a posolte a opepřete ji z obou stran. Přikryjte zbylou zeleninou a zakapejte trochou oleje.

4. Pekáč vložte do trouby a pečte asi 45 minut, nebo dokud ryba není hotová. Můžete ji zkontrolovat tak, že do ní zapíchnete vidličku a zkontrolujete, jestli se maso snadno odděluje od kostí.

5. Hotovou pražmu vyndejte z trouby a podávejte s bramborami, rýží nebo chlebem. Dobrou chuť!

 

Doufám, že se vám tento recept líbil a že si ho vyzkoušíte doma. Pražma je opravdu skvělá ryba, kterou si můžete dopřát i v těchto chladných dnech. A pokud máte nějaké tipy nebo nápady na další recepty s pražmou, dejte mi vědět v komentářích. Budu se těšit na vaše názory! Ahoj příště!




 

 

Ahoj všichni, přijde vám na tomto článku něco zvláštního? Definujte, prosím, v komentářích své hodnocení, názor, pocit. Článek podle mého zadání vytvořil Bing Chat Enterprise, kopilot s podporou AI pro web, jednoduše umělá inteligence. Za cca 30 vteřin, kdy jsem ale stejně musela asi třikrát přeformulovat vstupní úkol, aby přesněji pochopila mé zadání a já byla s výsledkem "jakž takž" spokojená. Blogový příspěvek s receptem na pražmu královskou pečenou v troubě s mrkví, cibulí, petrželí a římským kmínem v legračním tónu. Nabídla  obrázek vytvořený formou digitálního umění.

Můj předchozí publikovaný článek jsem se stejným zadáním psala půl hodiny, nejsem profesionál, ale troufám si tvrdit, že tvůrčí psaní "jakž takž"ovládám, respektive dokážu publikovat to, co se mi víří v hlavě. https://marietomsu.blogspot.com/2023/09/prazma-kralovska-s-pecenou-zeleninou.html 

Chtěla jsem si otestovat využití umělé inteligence a jelikož nejsem žádný  IT mozek, dokážu to jen v mém přirozeném prostředí, tady, na foodblogu. Ta rychlost mě fascinuje, stejně jako moje nedokonalost formulování úkolů pro AI. Samozřejmě vím, že článek, vygenerovaný AI, si můžu upravit kreativně sama tak, aby byl uvěřitelný, ale pro srovnání tu vše nechávám ve své surové podobě, včetně digital art.

V podstatě, nechtěla bych si nechat ujet vlak a nepochopit možnosti a schopnosti umělé inteligence. Zastávám názor, že každá "džungle" se má prozkoumat, abych pochopila, po jakých cestách se mám pohybovat a kde mi hrozí nebezpečí. I když jí (zatím) nepotřebuji ani v průměrném zaměstnání, ani v kreativní brigádě, v mém věku ženy, který letos startuje  50+, bez kvalitního jazykového vybavení. Myslíte, že není potřeba rozšiřovat obzory a dohlédnout dál, než k hranicím našeho Česka?

Pokud máte potřebu dozvědět se více, Inspiruj se u odborníků. Oba dva sleduji a u obou se inspiruji, i když jen po sociálních sítích. Zatím.

Příště se sejdeme zase u mě v kuchyni.

M.

 



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr