Přeskočit na hlavní obsah

Jak chutná Šumava























 
 
V pátek na Kvildě. Co rozhodně musíte ochutnat, je povidloň. Staročeský povidloň. Řezy z odpalovaného těsta, promazané tradičními švestkovými povidly a tvarohovo šlehačkovým krémem. Zajděte si na něj do Pekárny Kvilda, stojí hned při hlavní silnici. Kromě povidloně si můžete dát nešizený borůvkový koláč z tenkého kynutého těsta. A moc nám chutnal žitný chléb, který jsme si vzali s sebou. Vydržel jako čerstvý ještě třetí den po upečení.
Večer v Kašperských Horách a za odměnu Plzeň a místní limonáda, která děti (kromě pizy) vždy potěší vtipnou etiketou i chutí.
V sobotu autobusem z Kašperek do Čeňkovy Pily a pěšky proti proudu mé nejkrásnější řeky Vydry.Asi po čtyřech kilometrech dorazíme k Turnerově chatě. Už v jedenáct hodin dopoledne tam panuje obědový chaos, který obsluha v pohodě zvládá na venkovní zahrádce i uvnitř. Hospoda v chatě hučí. Vyhlášená je domácí hříbková bramboračka, my si dáme zelňačku s krajícem chleba a borůvkové lívanečky. Obojí super, stejně jako pivo Bernard.
Po lehkém obědě pořád dál, další tři kilometry, na most do Antýglu. Odtud po červené směrem na Modravu. Chvíli podél Vchynickotetovského kanálu, mineme první kamenný most, najdeme druhý betonový, se žlutou popelnicí a přes ten přecházíme po červené do mírného kopečku mezi chalupy do lesa. Na tomto úseku občerstvení nenajdeme, ale jsme vybavení. A svačinu balíme ekologicky.
Až když je Modrava nadohled, potkáváme první občerstvení.
V Modravě stojí pár vyhlášených restaurací, z předchozí zkušenosti můžu doporučit Pivovar Lyer. Výhled z jeho terasy je velkolepý, celý pivovar včetně terasy ovšem opět praská ve švech, hlavně o víkendech, pod náporem cyklistů. Kdo miluje hovězí, může si tady dopřát mladé býčí maso Aberdeen Angus, vyzrálé suchým zráním, z české farmy Hyršov. Já ty krávy znám, pasou se kromě zimy, celý rok na pohraničních loukách okolo Hyršova a Chalup.
Další restaurací, kterou můžu doporučit podle testování kapitána z Valnovky je restaurace U všech kukaček, která je součástí hotelu Mádr. Při vjezdu do Modravy od Antýglu jí najdete po pravé straně, ve směru na Kvildu. Pivovar Lyer najdete na druhé straně, musíte sjet vpravo, okolo velkého parkoviště pokračovat směrem k mostu Roklanského potoka.
My si dáváme jen Plzeň a vynikající kopečkovu zmrzlinu v hotelu Modrava, protože stojí hned u autobusové zastávky a z ní my do hodiny odjíždíme zpět do Kašperek.
A protože to v Kašperkách ještě žije, ochutnáváme na náměstí Kašperskohorský pivovar. Kromě večeře 3° pivo, svrchu kvašené, amerického typu a čokoládový dort s černým pivem.
V neděli na pozdní snídani snídaňové menu v legendárním Nebespán. Jedním krokem do francouzské gastronomie a místa s atmosférou, kde čas plyne klidně.
Dolů a nahoru na můj nejmilejší hrad Kašperk. Na hradě občerstvení a výběrová káva z pražírny Rósta Kafe z Kašperek.
Pak dolů a nahoru do Kašperek zpět, zmoknout, usušit se, zmoknout, znovu se usušit, vyspat se a s těžkým srdcem domů.
Tak zase někdy příště. A jestli jste náhodou dostali chuť na čokoládovopivní dort, tady máte recept:
 
Čokoládový dort s tmavým pivem

250 ml černého piva typu stout (např. Značka Guinness),

250 g másla,

100 g kakaa,

350 g cukru krystal,

2 vejce,

140 ml zakysané smetany,

2 lžičky vanilkového extraktu,

250 g hladké mouky,

2 a půl lžičky jedlé sody.

Krém:

500 g mascarpone,

200 ml smetany ke šlehání,

100 g moučkového cukru,

1 vanilkový lusk,

kakao na poprášení.

Troubu předehřejte na 180 st.Celsia, dortovou formu o průměru 20 cm vymažte máslem a vyložte pečícím papírem (vystříhněte si z papíru kruh o velikosti dna formy, kterým vyložíte dno formy a pak pruh papíru o výšce boků formy, kterým vyložíte boky formy.)

Ve vodní lázni rozpusťte máslo a přilijte pivo. Do směsi zašlehejte prosáté kakao s cukrem a odstavte z ohně. V misce rozšlehejte vejce se zakysanou smetanou a vanilkovým extraktaem. Vejce se smetanou nalijte k pivní směsi a pečlivě rozmíchejte. Nakonec vmíchejte prosátou mouku se sodou.

Těsto nalijte do připravené formy a pečte 1 hodinu. Střed dortu by se měl po vytažení z trouby ještě trochu chvět. Nechte vychladnout ve formě na cukrářské mřížce.

Cukr promíchejte s mascarpone a opatrně zapracujte vyšlehanou smetanu se semínky vyškrábnutými z vanilkového lusku. Dort ozdobte krémem a před podáváním poprašte kakaem.








Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr