Přeskočit na hlavní obsah

Maková bábovka vs. makový chlebíček


Potřebuji upéct něco jednoduchého, výživného, bez másla nebo hery, protože z tuků tu zbyl jen slunečnicový olej a nechci péct perník. Volba padla na olejovou bábovku a abych to měla ještě jednodušší, nebudu vymazávat a vysypávat bohatě zdobenou bábovkovou formu, nýbrž si vyložím plechovou formu na biskupský chlebíček pečícím papírem. A jdeme na to.


Potřebuju:
1 hrnek (250ml) špaldové mouky hrubě mleté,
1 hrnek pšeničné mouky hladké,
1 hrnek mletého máku,
1/2 hrnku cukru krupice,
1/2 hrnku oleje,
1 hrnek vlažného mléka,
3 celá vejce slepičí,
strouhaná citrónová kůra z půlky citrónu,
1 balíček prášku s vinným kamenem do pečiva ( = 15 g),
1 balíček vanilkového cukru (= 20 g).

Troubu si zapnu a předehřeju na 180 stupňů Celsia. Formu na biskupský chlebíček vyložím pečícím papírem. Vejce rozklepnu do mísy a ručně vyšlehám metlou společně s cukrem krupicí a vanilkovým cukrem. Přiliju olej a prošlehám i s ním a citrónovou kůrou. Pak přidám obě mouky smíchané s práškem do pečiva, mletý mák, přileju mléko a vše dohromady zamíchám. Hotové těsto vliju do vyložené formy a šoupnu do vyhřáté trouby. Peču okolo čtyřiceti minut a když zapomenu, tak i trošku déle, což je vidět na kůrce. Hlavní je, že chlapi mají něco k pořádnému zakousnutí na víkendovou robotu v kovárně. Sacharidy do žil, ať to dobře kove. Dobrou chuť.


ccc

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr