Přeskočit na hlavní obsah

Vandrácký chléb na klacku


Vandrácký chléb na klacku je zábava pro děti i dospělé.


Recept jsem si už dávno opsala z Labu (Labužník.cz), recept je od Sněhurky pro Kari. Zní to bizarně, ale určitě nejsem pod vlivem omamných látek. Kdo zná, ten ví.


Ingredience:
400 g hladké mouky,
1/2 lžičky soli,
2 lžičky prášku do pečiva,
50 g margarinu (dávám Heru, jednou za rok to přežijeme),
1/8 l mléka.


Mouku smíchám se solí a přáškem do pečiva. Pak přidám Heru a vše rozdrobím prsty na drobenku. Opět. Pak přidám mléko a vypracuji vláčné těsto, které ale zůstává poměrně tuhé. Vyválím z něj váleček a ten nakrájím na stejné kousky. Z nich pak vyválím šňůrky válečky, asi 15 sm dlouhé. Obalím je lehce v hladké mouce, naskládám na tácek, nebo do krabičky a odnesu na zahradu k ohýnku.


Na pečení jsou místo formiček a plechů připraveny bezové nebo lískové klacky pruty. Ani se nezdržujeme loupáním jejich kůry. Válečky spirálovitě obmotáme okolo klacku a pak mírně dlaní sploštíme. Takto připravený chléb si každý sám opeče do křupava na ohýnkem. Hlavně nepřipálit a nenechat zčernat!


Vandrácký chléb tvarem trochu připomíná kremrole, ale naše děti jej vytunily daleko víc. Před pečením jej obalí v krystalovém cukru smíchaném se skořicí, aby si pak nad ohněm opekly vandrácký trdelník. Chutná to fakt dobře.


Do tohoto základního těsta se může přidat:
150 g krájeného salámu (tvrdého typu - Poličan, Herkules, Paprikáš),
provensálnské bylinky, tymián, oregáno (ala pizza), v létě mateřídouška?
parmezán,
anglická slanina se namotává do spirály společně s těstem,
fantazii se meze nekladou
a na to letošní první opékání,
v rámci slavení filipojakubské noci čarodějnic jsou prasárničky porušení stravovacích zvykostí povolena.

Komentáře

  1. Jé, škoda že jsem si o vandráckém chlebu nepřečetla dřív, skvěle by se hodil na Toníčkovu garden party na oslavu 7. narozenin. Ale určitě ho spáchám I sladká varianta alá trdelník vypadá moc dobře

    OdpovědětVymazat
  2. Hned jsem si při pohledu na to ohniště a obmotaný chléb vzpomněla na trdelník! Parádní nápad na letní večery :) Mě by nejvíc lákala (jak jinak u mě ) ta varianta se skořicovým cukrem.

    OdpovědětVymazat
  3. [1]:,[2]: u nás je to moc oblíbený počin, děti pečou jako zběsilý a mě to taky fakt baví. Nejvíc to oloupávání pečeného z klacku !

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!