Přeskočit na hlavní obsah

Aperitivo moment 2015 - košíčky s medvědím česnekem a parmezánem


Souběžně s vyhlášením Food Blogu roku 2015 probíhá soutěž pro všechny foodblogery "Aperitivo moment." S aperitivy APEROL Spritz, Crodino, CINZANO a CAMPARI. Vaří se a peče na téma předkrm a součástí musí být drink na bázi těchto aperitivů. Na nominaci food blogu roku nemůžu pomyslet ani v nejbláznivějších snech, ale štěstí v soutěži pokouším ráda.


Chtěla jsem vytvořit opravdu něco malého, typické finger food o velikosti sousta a použít sezónní surovinu. O víkendu jsme natrhali čerstvý medvědí česnek, od včerejška jsem přemýšlela nad párováním chutí a dnes přišel nápad. Zmenšené verze tartaletek s medvědím česnekem a parmezánem. Ve vánočních formičkách na košíčky. Jen tak dvakrát zakousnout.


Suroviny na šestnáct košíčků (na fotografie se všechny nedostaly),
těsto:
1 žloutek,
100 g mouky,
40 g másla,
špetka soli,
1 - 2 polévkové lžíce studené vody.

Mouku smíchám se solí a s kousky másla, prsty tvořím drobenku. Pak přidám žloutek a studenou vodu. Vypracuji křehké těsto a nechám ho půl hodiny odležet v lednici.


náplň:
200 g kysané smetany (čím více tučná,tím lépe),
hrst medvědího česneku,
2 polévkové lžíce zlatých rozinek,
50 g strouhaného parmezánu,
1 vejce,
1 bílek (zbyl mi od tvoření křehkého těsta),
pepř, sůl, muškátový oříšek.

Ještě než jsem začala s přípravou křehkého těsta, jsem zalila zlaté rozinky Campari, aby krásně zvláčněly. Na výsledné chuti předkmu se Campari ale nijak neprojeví, tak jestli je vám skvělého aperitivu líto, namočte je klidně do vody.

Troubu si už začnu rozehřívat na 170 °C.

Medvědí česnek operu a osuším v salátové sušičce. Vejce rozšlehám s bílkem, přidám kysanou smetanu a nadrobno nakrájený medvědí česnek. Přidám strouhaný parmezán, dosolím, opepřím, strouhnu muškátový oříšek.

Z lednice vyndám těsto a vmačkávám ho do formiček na košíčky. Za ty léta mám opravdu dobrý styl a grif, dobrou školou mi bylo po dětská léta každoroční pečení vánočních pracen - a ty musely být vymačkávány tak akorát rovnoměrně, aby se dobře propekly a šly pěkně vyklopit.

Do každého košíčku se vejde jedna kávová lžička náplně, je to těsně pod okraj, aby náplň nepřetekla. Na vrch každého košíčku zlehka zatlačím tři rozinky a jde se péct. Trvá to tak 8 - 10 minut. Pak upečené košíčky vytáhnu z trouby, chvíli je nechám odstát a pak každý opatrně vyjmu z formičky. Okraj košíčku opatrně nadzvihnu špičkou tenkého nože a košíček sám vyklouzne. Doporučuji je podávat vlahé, ne zcela vychladlé.



K předkrmu jsme si namíchali zcela jednoduchý drink z Campari.

Suroviny:
1 pomeranč,
ledové kostky.

Do sklenice vložím jeden plátek zralého pomeranče, nakrájený na čtvrtiny. Sklenku zasypu ledovými kostkami. Doliju jedním dílem Campari a jedním dílem toniku.


Dali byste si?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dodatečná poznámka pod čarou (tzn. na základě komentáře po publikování článku):

Jestli se Vám nechce vymačkávat malé košíčky, zdvojnásobte poměr uvedených surovin a upečte si jeden velký slaný koláč v koláčové, nebo dortové formě. Formu není třeba vymazávat, stačí vyložit pečícím papírem. Doba pečení pak bude 40 minut.
Dobrou chuť!



Komentáře

  1. Juuu,moc dekuju za tip.Kamarad mi vecer prinesl hromadu medvediho cesneku,tak uz vim,co s nim Vase vypadaji luxusne.M.

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: TAK jestli se Vám nechce vymačkávat malé košíčky, zdvojnásobte poměr uvedených surovin a upečte si jeden velký slaný koláč v koláčové, nebo dortové formě. Formu není třeba vymazávat, stačí vyložit pečícím papírem. Ať chutná!

    OdpovědětVymazat
  3. Ty jsou nádherný! Medvědí česnek jsem sce propásla, ale určitě se inspiruju A budu je dělat maličké, prootže vypadají fakt úžasně

    OdpovědětVymazat
  4. [3]: Díky Madlo! Jsou takový rozkošnický, jako pro hubičky princezen - přeháním!

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!