Přeskočit na hlavní obsah

Aperitivo moment 2015 - košíčky s medvědím česnekem a parmezánem


Souběžně s vyhlášením Food Blogu roku 2015 probíhá soutěž pro všechny foodblogery "Aperitivo moment." S aperitivy APEROL Spritz, Crodino, CINZANO a CAMPARI. Vaří se a peče na téma předkrm a součástí musí být drink na bázi těchto aperitivů. Na nominaci food blogu roku nemůžu pomyslet ani v nejbláznivějších snech, ale štěstí v soutěži pokouším ráda.


Chtěla jsem vytvořit opravdu něco malého, typické finger food o velikosti sousta a použít sezónní surovinu. O víkendu jsme natrhali čerstvý medvědí česnek, od včerejška jsem přemýšlela nad párováním chutí a dnes přišel nápad. Zmenšené verze tartaletek s medvědím česnekem a parmezánem. Ve vánočních formičkách na košíčky. Jen tak dvakrát zakousnout.


Suroviny na šestnáct košíčků (na fotografie se všechny nedostaly),
těsto:
1 žloutek,
100 g mouky,
40 g másla,
špetka soli,
1 - 2 polévkové lžíce studené vody.

Mouku smíchám se solí a s kousky másla, prsty tvořím drobenku. Pak přidám žloutek a studenou vodu. Vypracuji křehké těsto a nechám ho půl hodiny odležet v lednici.


náplň:
200 g kysané smetany (čím více tučná,tím lépe),
hrst medvědího česneku,
2 polévkové lžíce zlatých rozinek,
50 g strouhaného parmezánu,
1 vejce,
1 bílek (zbyl mi od tvoření křehkého těsta),
pepř, sůl, muškátový oříšek.

Ještě než jsem začala s přípravou křehkého těsta, jsem zalila zlaté rozinky Campari, aby krásně zvláčněly. Na výsledné chuti předkmu se Campari ale nijak neprojeví, tak jestli je vám skvělého aperitivu líto, namočte je klidně do vody.

Troubu si už začnu rozehřívat na 170 °C.

Medvědí česnek operu a osuším v salátové sušičce. Vejce rozšlehám s bílkem, přidám kysanou smetanu a nadrobno nakrájený medvědí česnek. Přidám strouhaný parmezán, dosolím, opepřím, strouhnu muškátový oříšek.

Z lednice vyndám těsto a vmačkávám ho do formiček na košíčky. Za ty léta mám opravdu dobrý styl a grif, dobrou školou mi bylo po dětská léta každoroční pečení vánočních pracen - a ty musely být vymačkávány tak akorát rovnoměrně, aby se dobře propekly a šly pěkně vyklopit.

Do každého košíčku se vejde jedna kávová lžička náplně, je to těsně pod okraj, aby náplň nepřetekla. Na vrch každého košíčku zlehka zatlačím tři rozinky a jde se péct. Trvá to tak 8 - 10 minut. Pak upečené košíčky vytáhnu z trouby, chvíli je nechám odstát a pak každý opatrně vyjmu z formičky. Okraj košíčku opatrně nadzvihnu špičkou tenkého nože a košíček sám vyklouzne. Doporučuji je podávat vlahé, ne zcela vychladlé.



K předkrmu jsme si namíchali zcela jednoduchý drink z Campari.

Suroviny:
1 pomeranč,
ledové kostky.

Do sklenice vložím jeden plátek zralého pomeranče, nakrájený na čtvrtiny. Sklenku zasypu ledovými kostkami. Doliju jedním dílem Campari a jedním dílem toniku.


Dali byste si?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dodatečná poznámka pod čarou (tzn. na základě komentáře po publikování článku):

Jestli se Vám nechce vymačkávat malé košíčky, zdvojnásobte poměr uvedených surovin a upečte si jeden velký slaný koláč v koláčové, nebo dortové formě. Formu není třeba vymazávat, stačí vyložit pečícím papírem. Doba pečení pak bude 40 minut.
Dobrou chuť!



Komentáře

  1. Juuu,moc dekuju za tip.Kamarad mi vecer prinesl hromadu medvediho cesneku,tak uz vim,co s nim Vase vypadaji luxusne.M.

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: TAK jestli se Vám nechce vymačkávat malé košíčky, zdvojnásobte poměr uvedených surovin a upečte si jeden velký slaný koláč v koláčové, nebo dortové formě. Formu není třeba vymazávat, stačí vyložit pečícím papírem. Ať chutná!

    OdpovědětVymazat
  3. Ty jsou nádherný! Medvědí česnek jsem sce propásla, ale určitě se inspiruju A budu je dělat maličké, prootže vypadají fakt úžasně

    OdpovědětVymazat
  4. [3]: Díky Madlo! Jsou takový rozkošnický, jako pro hubičky princezen - přeháním!

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička . Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska  pan Josef Nejdl. Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?    Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska. (Fotografie exkluzivně od Martina  .) O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?" Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.   Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést...

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahr...

Jahodový retro koláč

  Představuji Vám můj comfort food. Můj narozeninový dort, který jsem dostávala jako malá k narozeninám. Měla jsem tu prvorozenou výsadu, že první domácí jahody šly na můj narozeninový cake. Na konci června. Před tolika lety totiž ještě nefungovalo globální oteplení a jahody dozrávaly až v druhé červnové polovině měsíce. Vždycky jsem se na dort těšila a nikdy jsem nebyla zklamaná. Z čeho by dnešní děti asi byly překvapené, bylo to, že narozeniny jsme slavili bez dárků, všichni společně u stolu, "jen" u dortu a u konvice černého čaje s cukrem a citrónem, podávaném ve slavnostním čajovém servisu. Byl to křehký porcelán s bílým žebrováním a zdobily ho jemné, žluté kvítky s červeným středem a s lehkým zeleným stonkem. Tvoří ho oblíbený osmdesátkový recept na piškot nastavovaný horkou vodou. A místo želatiny, která, myslím, v té době nebyla v dostatečném množství na pultech sámošek, nebo konzumů, chytré, české hospodyňky vymyslely náhradu uvařenou z pudinku. Pudinkový rosol.   Piš...