Přeskočit na hlavní obsah

Dort Battenberg


Motto výzvy:
"Držte se daného receptu a popusťte uzdu fanzatii až při zdobení. to jsou pravidla našivch výzev pro odvážné. Za každou jednotlivou fotografií se odehrává příběh, někdy naznačí i e-mail, který snímek doprovází. I tím se jeden dort od druhého odlišuje. Věnujte pozornost i celkovému konceptu fotografie. Výherce vybírá redakce. Nápad, originalita, čistota provedení pečlivá práce... to všechno hraje roli."


zdroj obrázku, časopis Gurmet, květen 2016, str. 90

zdroj obrázku, časopis Gurmet, květen 2016, str. 91

Na první přečtení postupu pečení a zdobení královského dortu Battenberg jsem se mírně orosila. Už jsem viděla, jak se mi v jedné formě, rozdělené pouze pečícím papírem, obě těsta protékáním spojují. Avšak jsem neodhadla, že těsto je spíše bábovkovitého typu, než piškotového, takže obě barvy poslušně zůstaly na svých místech. Abych získala pravidelné hranolky pravidelných rozměrů, hodně jsem upečené korpusy okrájela, takže jsem získala menší naž krátký kousek dortu k potažení. Na promazání jsem místo meruňkové marmelády, kterou bych musela kupovat, zvolila naší domácí špendlíkovou marmeládu z Chalup. Na potažení jsem musela pro změnu rozválet větší než velké množství marcipánové hmoty, neumím totiž doposaváď válet do pravidelného tvaru. Ten jsem si navíc na míru vyměřila provázkem, jak na šířku, tak na délku. Všechno klaplo.

zdroj obrázku, časopis Gurmet, duben 2016, str. 13

Pro zdobení dortu mě napadly malované květy královskou glazuru - bílkovou polevu, chcete-li, které jsem před časem shlédla na blogu Meg v kuchyni. Markéta jimi ozdobila svatební dort pro svou sestru a mě ta metoda naprosto fascinovala. A pro recept na královskou glazuru jsem si zaskočila k další královně pečení na její blog - Catalina peče. nDíky poctivému tření robotem jsem získala poprvé v životě tak krásnou polevu, že ostatní zdobení bylo jen dílem trpělivosti. Nic se nekazilo. S výsledkem jsem byla nadmíru spokojená. Ve finále je takový dort poměrně nenáročný na pečení i zdobení, avšak velmi dekorativní a nadmíru jedlý. Určitě bych ho zařadila do řady reprezentativních zákusků na nějakou vyjímečnou událost, třeba právě tu svatbu. Dančo, co? Jediné, co nevyšlo, bylo otištění mojí fotky v časopisu Gurmet. Tak, třeba příště, na řadě je PASTEL DE TRES LECHES - Třímlékový dort.



Komentáře

  1. Nádherný výsledek, dokonalé provedení. Moc škoda, že Váš výtvor nebyl otištěn. S těmito výzvami v Gurmetu mám docela problém, protože mám vždy pocit, že je redakcí vybrán jako vítězný takový výtvor, který zdaleka dle fotografií nesplňuje jejich motto. Váš počin je kupříkladu preciznější a krásnější, než vítězný v časopise. Jste šikulka

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Děkuji za pochvalu. Opravdu jsem byla z mého výsledku pečení nadšená. Také občas nerozumím výběru fotografií, přiznám se, že dvakrát za ty dva roky už mé ego silně utrpělo (a že jako občas mi vyroste do závratných výšin), ale říkám si, že některé věci prostě v životě pochopit nelze a má se to tak nechat. Oceněním pro mě je ten pěkný pocit, když se mi dort opravdu povede,  a není to jen taková kašírka, kterou dotáhne šikovná fotografie a to, že chutná rodině. Ve finále jsem nejvíc šťastná, když vyzkouším některou techniku, které se bojím jako čert kříže a pak zjistím, že mi to vlastně jde.

    OdpovědětVymazat
  3. Nádhera! Ty květy z bílkové polevy jsou fakt pecka :) Taky se přidávám k Majce, že výběr Gurmetu je trošku zarážející, ale tak hlavní je, že sis, jak píšeš, vyzkoušela něco nového a že se ti to vážně moc povedlo! A ty talířky s tím dortem parádně ladí :)

    OdpovědětVymazat
  4. [3]: Catalino, děkuji! Od tebe, nejzběhlejší cukrářky, mě to moc těší! Snažila jsem se to nastylizovat do "cukrova," když už je to princeznovský zákusek.

    OdpovědětVymazat
  5. Ten je fakt krasny i s fotkou! Me by jinak battenberg asi nejvic chutnal jako puncak, jsem hrozna:)

    OdpovědětVymazat
  6. [5]: Díky. Přesně s tím punčákem, mě ty rumové chutě opticky taky naskakují

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička . Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska  pan Josef Nejdl. Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?    Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska. (Fotografie exkluzivně od Martina  .) O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?" Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.   Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést...

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahr...

Jahodový retro koláč

  Představuji Vám můj comfort food. Můj narozeninový dort, který jsem dostávala jako malá k narozeninám. Měla jsem tu prvorozenou výsadu, že první domácí jahody šly na můj narozeninový cake. Na konci června. Před tolika lety totiž ještě nefungovalo globální oteplení a jahody dozrávaly až v druhé červnové polovině měsíce. Vždycky jsem se na dort těšila a nikdy jsem nebyla zklamaná. Z čeho by dnešní děti asi byly překvapené, bylo to, že narozeniny jsme slavili bez dárků, všichni společně u stolu, "jen" u dortu a u konvice černého čaje s cukrem a citrónem, podávaném ve slavnostním čajovém servisu. Byl to křehký porcelán s bílým žebrováním a zdobily ho jemné, žluté kvítky s červeným středem a s lehkým zeleným stonkem. Tvoří ho oblíbený osmdesátkový recept na piškot nastavovaný horkou vodou. A místo želatiny, která, myslím, v té době nebyla v dostatečném množství na pultech sámošek, nebo konzumů, chytré, české hospodyňky vymyslely náhradu uvařenou z pudinku. Pudinkový rosol.   Piš...