Přeskočit na hlavní obsah

Polévka z červené čočky


Červená čočka je uvařená během patnácti minut. Vyplatí se tedy mít jí v zásobách v spíži, protože když dorazí hlad a bída, lze z ní rychle vytvořit rychlé, výživné jídlo. Stačí pak sáhnout po kořenících složkách, které máte momentálně v kuchyni dostupné a čarujete všechny možné chutě světa. Já včera právě tu indickou podle Michaely Samant - recepty z Indie - Polievka z oranžovej šošovice. Kurkuma, římský kmín, pálivé papričky ani čerstvý zázvor mou kuchyni už totiž trvale nikdy neopouští.

"CO POTREBUJETE:
1 hrncek (150ml) oranzovej sosovice = červené čočky,
olej,
1 mensia cervena cibula = menší červená cibule
2 struciky cesnaku = stroužky česneku
1 zelena chilli papricka (mozeme zbavit semien)
kusok cerstveho zazvoru = kousek čerstvého zázvoru
asi 3-4 hrnceky vody (alebo podla potreby, polievka by mala byt hustejsia)
1/2 lyzicky rimskej rasce = půl lžičky římského kmínu
1/3 lyzicky mletej kurkumy
sol = sůl
100ml kokosoveho mlieka
cerstva koriandrova vnat = čerstvá koriandrová nať

AKO POSTUPOVAT = JAK POSTUPOVAT?

V hrnci zohrejeme olej. Pridame rimsku rascu, nastruhany zazvor a nadrobno nakrajanu chilli papricku a nechame rascu rozvonat. Potom pridam nadrobno nakrajanu cibulu a cesnak, restujeme domakka. Dalej pridame kurkumu a premiesame.
Pridame preplachnutu sosovicu a vodu. Vodu privedieme k varu a polievku varime, kym nie je sosovica makka. Nakoniec pridame kokosove mlieko, sosovicu mozeme trocha roztlacit a osolime. Pridame koriandrovu vnat, polievku premiesame, prejdeme varom a odstavime z ohna."

V hrnci rozhřejeme olej. Přidáme římský kmín, nastrouhaný zázvor a nadrobno nakrájenou chilli papričku, v horkém oleji necháme kmín rozvonět. Pak přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a česnak, resttujeme doměkka. Dále přidáme kurkumu a promíchámi. Přidáme propláchnutou čočku a vodu. Vodu přivedeme k varu a plévku vaříme, dokud není čočka měkká. Nakonec přidáme kokosové mléko, čočku můžeme trochu rozmačkat a osolíme. Přidáme koriandrovou nať, polévku promícháme, necháme přejít varem a odstavíme z ohně.

Kokosové mléko si vyrábím sama, ze strouhaného kokosu. 1 díl kokosu zaliju 2 díly horké vody a nechám louhovat, dokud neschladne. Pak vše rozmixuju tyčovým mixérem a přecedím. Kokosové mléko uchovávám v lahvi v ledničce.

Jediné, co mi chybělo, byla koriandrová nať. Miluju jí, ale není nikde v blízkosti k celoročnímu sehnání. Občas dostanu kytičku koriandru od naší vietnamské obchodnice z místní večerní samoobsluhy. Rozhodně se chystám na pěstování v letošní zahradnické sezóně. Z tohoto důvodu jsem polévku ošidila jen zelenou naťovou cibulkou a najemno nakrájeným lupenem římského salátu. A může tak učinit i ten, který specifickou chuť zeleného koriandru nemá rád.


Komentáře

  1. [1]: Díky Michaelo za super autentické recepty. Tvou knihu jsem poslala dál, jako dárek.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!