Přeskočit na hlavní obsah

Inovace Reindlingu a óda na litinový kastrol


Neznám rychlejší zpracování kynutého těsta, než je tenhle zatočený závin - korutanský Reindling.  Kynuté těsto nechám zadělat robotem nebo domácí pekárnou a výborně se s ním pracuje, je tvárné jako modelína, rozválené se  nepřichytává na pracovní podložku. Skořicovou náplň jsem pro tentokrát vyměnila za - mými kluky milovanou - makovou. A protože bábovkové formy ještě byly po úspěšné rekontrukci celého bytu úspěšně nevybalené, pohřbené mezi ostatními krabicemi ve sklepě, vytáhla jsem na pečení můj oblíbený a lety osvědčený i posvěcený litinový kastrol (rendlík - chcete-li) s modrým vnitřkem.  

1
2
Tenhle poctivý kousek nádobí byl ve své době silně nedostatkovým zbožím. Vyráběl jej národní podnik Sfinx, spojené smaltovny a závody na kovové zboží v Českých Budějovicích.
Trocha historie nikoho nezabije:
U zrodu První česko-budějovické továrny na smaltované plechové nádobí byli v roce 1893 čeští podnikatelé August Zátka, Leopold Hájíček a Václav Nedvídek. Ve městě s početným německým obyvatelstvem pokládali základy české průmyslové výroby. Zřejmě i proto si do své značky vybrali lva jako symbol národní identity. Značka se lvíčkem BE 1893 byla jedna z nejstarších českých ochranných známek, zaregistrovaná už 16. února 1894 u Obchodní a průmyslové komory v Českých Budějovicích. Nyní v této tradici pokračují firmy CEBS s.r.o a BELIS, s. r. o.

Jako první tento povedený kousek objevila chalupská babička. Nejvíce jí překvapil při pečení masa, poklice dobře doléhá, a pečínka nebyla vysušená nebo nedopečená, naopak nádherně šťavnatá. Že se jeho silné dno jen tak nepřipálí, není u litinového nádobí asi žádná zvláštnost. Je dostatečně velký, na omáčky a guláše pro početnou hordu strávníků dostatečně vystačí. Po jeden čas mi suploval i wok na  oblíbenou čínu. A teď jsem ho - chudáka - vyměnila i za bábovkovou formu.

3
4
Když to krátce shrnu - není to ironie, že mi kuchyň pomalu přetéká všemi možnými kuchyňskými "udělátky," když si vystačím jen s jedním dobrým litiňákem?

Komentáře

  1. Tyhle kastroly taky mám, používám je už skoro 30 let...a taky jsem jim vždy říkala litiňáky, jenže nedávno mě někdo vyvedl z omylu - jsou ze silného ocelového plechu. Litiňák má tlustší stěnu a je ještě mnohem těžší...nedám na ně dopustit a všechno se mi v nich báječně daří, mám i pánve, ty dávám (bez dřevěného ucha) do trouby taky. Jsou nenahraditelné! Buchty jsme vnich taky už dělala.

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Vida, díky za doplňující informaci.

    OdpovědětVymazat
  3. To vypada skvele, takovou makovou buchtu bych si take dala.Jen mam problem jak umelu mak. To kynute testo urcite vyzkousim.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička . Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska  pan Josef Nejdl. Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?    Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska. (Fotografie exkluzivně od Martina  .) O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?" Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.   Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést...

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahr...

Jahodový retro koláč

  Představuji Vám můj comfort food. Můj narozeninový dort, který jsem dostávala jako malá k narozeninám. Měla jsem tu prvorozenou výsadu, že první domácí jahody šly na můj narozeninový cake. Na konci června. Před tolika lety totiž ještě nefungovalo globální oteplení a jahody dozrávaly až v druhé červnové polovině měsíce. Vždycky jsem se na dort těšila a nikdy jsem nebyla zklamaná. Z čeho by dnešní děti asi byly překvapené, bylo to, že narozeniny jsme slavili bez dárků, všichni společně u stolu, "jen" u dortu a u konvice černého čaje s cukrem a citrónem, podávaném ve slavnostním čajovém servisu. Byl to křehký porcelán s bílým žebrováním a zdobily ho jemné, žluté kvítky s červeným středem a s lehkým zeleným stonkem. Tvoří ho oblíbený osmdesátkový recept na piškot nastavovaný horkou vodou. A místo želatiny, která, myslím, v té době nebyla v dostatečném množství na pultech sámošek, nebo konzumů, chytré, české hospodyňky vymyslely náhradu uvařenou z pudinku. Pudinkový rosol.   Piš...