Přeskočit na hlavní obsah

Báječný - jablkový koláč

Tenhle koláč na mě vždy z pekařství září jako srpnové sluníčko nad polem plných, těžkých klasů zralého obilí. Dnešní sluníčko mělo okolo poledne téměř stejnou sílu a shodou okolností jsem dnes tento koláč pekla. Podle receptu ze starého, už zažloutlého výstřižku z Lidových novin, ze soboty 2. října 2004, jak ho tenkrát zveřejnila Hana Michopulu.

1
Jen mám oblíbený jiný předpis na  křehké máslové těsto  - pâte brisée - to z Praktického kulinária.

Na těsto potřebuji:
160 g hladké mouky,
1 polévkovou lžíci cukru,
špetku soli,
110 g studeného másla,
1 žloutek,
2 - 3 lžíce ledové vody.

Všechny suroviny vložím do sekacího robotu - třeba s noži na sekání masa. Do minutky se vše spojí do koule hotového těsta, které zplácnu mezi dva dezerní talířky a nechám minimálně hodinu odpočinout v lednici.

Na náplň koláče:
5 středních jablek,
3 lžíce cukru - třeba třtinového hnědého,
50 g másla,
6 lžiček pikantní oranžové marmelády -
(meruňková, mirabelková, kdoulové želé),
2 lžíce aromatického alkoholu
- (třešňovice, meruňkovice, calvados - doporučuje se vyhnout se rumu!).
2
Oloupu si pět středních jablek, rozkrojím na čtvrtky, vykrojím jádřince a nakrájím na plátky. Těsto namačkám do koláčové formy, nebo formy na quiche, nechám asi centimetr vysoký okraj koláče. Dokola obložím povrch koláče jablky, pokladu kousky másla, posypu cukrem a peču při 180 °C - přibližně 45 minut. V kastrůlku (nebo v hrnečku v mikrovlnce) rozpustím marmeládu a alkohol, teplou směsí potřu upečený koláč a nechám ještě dvě minuty v troubě zapéct.

K porci báječného koláče se hodí přidat kopeček ušlehané, neslazené smetany, nebo vanilkové zmrzliny.
3
Tajemství dokonalého jablkového koláče podle Hanky Michopulu:
  • Na posledních 3 - 5 minut putuje pod gril v troubě. Díky tomu získá krásnou barvu i chuť, protože cukr na povrchu zkaramelizuje a okraje jablek jsou sežehnuty dokřupava. V této fázi ale doporučuje raději hlídat - gril umí být rychlejší než smrt!
  • Pokud jde o aromatický alkohol, výborný je samozřejmě calvados, třešňovici ale vřele doporučuje - rozhodně to nebude naposled, kdy s nám bude při pečení hodit jako elegantní náhrada bramborového tuzemáku.

Komentáře

  1. Tento recept znám. Je velmi prostý a to více lahodný. Miluju kombinaci měkkých jablek a křupavého máslového těsta. Skvělá inspirace pro podzimní dny .

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Tenhle koláč je z těch jablečných - pro mě prostě nej! Bude to znít kacířsky - lepší, než štrůdl.

    OdpovědětVymazat
  3. Jé, tak tenhle recept taky znám, hodně nám chutnal, ale nějak mi vypadl, takže velice děkuji za připomenutí a určitě jej brzy vyzkouším, protože vím, že chutná naprosto fantasticky.

    OdpovědětVymazat
  4. Čau pls juk na blog chtel bych aspon dosahnout 20 lidí a sry za reklamu.   

    OdpovědětVymazat
  5. [3]: Tak alespoň něčím jsem užitečná

    OdpovědětVymazat
  6. Krásný, lehký a jednoduchý koláč a moc se mi líbí fotky Jablíčka k podzimu prostě patří A co třeba skořicovou zmrzlinu?
    P.

    OdpovědětVymazat
  7. Nevím jak jsem mohla na tento koláč zapomenout... Dělala jsem ho minulý rok a měl veliké úspěchy tak ho musím zkusit i letos, jestli jsem to nezapomněla... . Moc pěkné fotky, hned mám na koláč větší chuť!

    OdpovědětVymazat
  8. [6]: Díky za pochvalu. Skořicová zmrzlina? Óóó ty pokušitelko!

    OdpovědětVymazat
  9. [7]: Díky , jsem ráda, že jsem koláč připoměla .

    OdpovědětVymazat
  10. Tak to bude asi dobrůtka. Musím vyzkoušet.

    OdpovědětVymazat
  11. Hmm.. vypadá pěkně, snad se na tom nedá nic zkazit :) už se peče.

    OdpovědětVymazat
  12. [11]: Bezva, doufám, že chutnal.

    OdpovědětVymazat
  13. This blog post is excellent, probably because of how well the subject was developped. I like some of the comments too though I could prefer we all stay on the suject in order add value to the subject!
    http://www.palewatches.com

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička . Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska  pan Josef Nejdl. Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?    Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska. (Fotografie exkluzivně od Martina  .) O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?" Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.   Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést...

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahr...

Jahodový retro koláč

  Představuji Vám můj comfort food. Můj narozeninový dort, který jsem dostávala jako malá k narozeninám. Měla jsem tu prvorozenou výsadu, že první domácí jahody šly na můj narozeninový cake. Na konci června. Před tolika lety totiž ještě nefungovalo globální oteplení a jahody dozrávaly až v druhé červnové polovině měsíce. Vždycky jsem se na dort těšila a nikdy jsem nebyla zklamaná. Z čeho by dnešní děti asi byly překvapené, bylo to, že narozeniny jsme slavili bez dárků, všichni společně u stolu, "jen" u dortu a u konvice černého čaje s cukrem a citrónem, podávaném ve slavnostním čajovém servisu. Byl to křehký porcelán s bílým žebrováním a zdobily ho jemné, žluté kvítky s červeným středem a s lehkým zeleným stonkem. Tvoří ho oblíbený osmdesátkový recept na piškot nastavovaný horkou vodou. A místo želatiny, která, myslím, v té době nebyla v dostatečném množství na pultech sámošek, nebo konzumů, chytré, české hospodyňky vymyslely náhradu uvařenou z pudinku. Pudinkový rosol.   Piš...