Přeskočit na hlavní obsah

Báječný - jablkový koláč

Tenhle koláč na mě vždy z pekařství září jako srpnové sluníčko nad polem plných, těžkých klasů zralého obilí. Dnešní sluníčko mělo okolo poledne téměř stejnou sílu a shodou okolností jsem dnes tento koláč pekla. Podle receptu ze starého, už zažloutlého výstřižku z Lidových novin, ze soboty 2. října 2004, jak ho tenkrát zveřejnila Hana Michopulu.

1
Jen mám oblíbený jiný předpis na  křehké máslové těsto  - pâte brisée - to z Praktického kulinária.

Na těsto potřebuji:
160 g hladké mouky,
1 polévkovou lžíci cukru,
špetku soli,
110 g studeného másla,
1 žloutek,
2 - 3 lžíce ledové vody.

Všechny suroviny vložím do sekacího robotu - třeba s noži na sekání masa. Do minutky se vše spojí do koule hotového těsta, které zplácnu mezi dva dezerní talířky a nechám minimálně hodinu odpočinout v lednici.

Na náplň koláče:
5 středních jablek,
3 lžíce cukru - třeba třtinového hnědého,
50 g másla,
6 lžiček pikantní oranžové marmelády -
(meruňková, mirabelková, kdoulové želé),
2 lžíce aromatického alkoholu
- (třešňovice, meruňkovice, calvados - doporučuje se vyhnout se rumu!).
2
Oloupu si pět středních jablek, rozkrojím na čtvrtky, vykrojím jádřince a nakrájím na plátky. Těsto namačkám do koláčové formy, nebo formy na quiche, nechám asi centimetr vysoký okraj koláče. Dokola obložím povrch koláče jablky, pokladu kousky másla, posypu cukrem a peču při 180 °C - přibližně 45 minut. V kastrůlku (nebo v hrnečku v mikrovlnce) rozpustím marmeládu a alkohol, teplou směsí potřu upečený koláč a nechám ještě dvě minuty v troubě zapéct.

K porci báječného koláče se hodí přidat kopeček ušlehané, neslazené smetany, nebo vanilkové zmrzliny.
3
Tajemství dokonalého jablkového koláče podle Hanky Michopulu:
  • Na posledních 3 - 5 minut putuje pod gril v troubě. Díky tomu získá krásnou barvu i chuť, protože cukr na povrchu zkaramelizuje a okraje jablek jsou sežehnuty dokřupava. V této fázi ale doporučuje raději hlídat - gril umí být rychlejší než smrt!
  • Pokud jde o aromatický alkohol, výborný je samozřejmě calvados, třešňovici ale vřele doporučuje - rozhodně to nebude naposled, kdy s nám bude při pečení hodit jako elegantní náhrada bramborového tuzemáku.

Komentáře

  1. Tento recept znám. Je velmi prostý a to více lahodný. Miluju kombinaci měkkých jablek a křupavého máslového těsta. Skvělá inspirace pro podzimní dny .

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Tenhle koláč je z těch jablečných - pro mě prostě nej! Bude to znít kacířsky - lepší, než štrůdl.

    OdpovědětVymazat
  3. Jé, tak tenhle recept taky znám, hodně nám chutnal, ale nějak mi vypadl, takže velice děkuji za připomenutí a určitě jej brzy vyzkouším, protože vím, že chutná naprosto fantasticky.

    OdpovědětVymazat
  4. Čau pls juk na blog chtel bych aspon dosahnout 20 lidí a sry za reklamu.   

    OdpovědětVymazat
  5. [3]: Tak alespoň něčím jsem užitečná

    OdpovědětVymazat
  6. Krásný, lehký a jednoduchý koláč a moc se mi líbí fotky Jablíčka k podzimu prostě patří A co třeba skořicovou zmrzlinu?
    P.

    OdpovědětVymazat
  7. Nevím jak jsem mohla na tento koláč zapomenout... Dělala jsem ho minulý rok a měl veliké úspěchy tak ho musím zkusit i letos, jestli jsem to nezapomněla... . Moc pěkné fotky, hned mám na koláč větší chuť!

    OdpovědětVymazat
  8. [6]: Díky za pochvalu. Skořicová zmrzlina? Óóó ty pokušitelko!

    OdpovědětVymazat
  9. [7]: Díky , jsem ráda, že jsem koláč připoměla .

    OdpovědětVymazat
  10. Tak to bude asi dobrůtka. Musím vyzkoušet.

    OdpovědětVymazat
  11. Hmm.. vypadá pěkně, snad se na tom nedá nic zkazit :) už se peče.

    OdpovědětVymazat
  12. [11]: Bezva, doufám, že chutnal.

    OdpovědětVymazat
  13. This blog post is excellent, probably because of how well the subject was developped. I like some of the comments too though I could prefer we all stay on the suject in order add value to the subject!
    http://www.palewatches.com

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr