Přeskočit na hlavní obsah

Inovace Reindlingu a óda na litinový kastrol


Neznám rychlejší zpracování kynutého těsta, než je tenhle zatočený závin - korutanský Reindling.  Kynuté těsto nechám zadělat robotem nebo domácí pekárnou a výborně se s ním pracuje, je tvárné jako modelína, rozválené se  nepřichytává na pracovní podložku. Skořicovou náplň jsem pro tentokrát vyměnila za - mými kluky milovanou - makovou. A protože bábovkové formy ještě byly po úspěšné rekontrukci celého bytu úspěšně nevybalené, pohřbené mezi ostatními krabicemi ve sklepě, vytáhla jsem na pečení můj oblíbený a lety osvědčený i posvěcený litinový kastrol (rendlík - chcete-li) s modrým vnitřkem.  

1
2
Tenhle poctivý kousek nádobí byl ve své době silně nedostatkovým zbožím. Vyráběl jej národní podnik Sfinx, spojené smaltovny a závody na kovové zboží v Českých Budějovicích.
Trocha historie nikoho nezabije:
U zrodu První česko-budějovické továrny na smaltované plechové nádobí byli v roce 1893 čeští podnikatelé August Zátka, Leopold Hájíček a Václav Nedvídek. Ve městě s početným německým obyvatelstvem pokládali základy české průmyslové výroby. Zřejmě i proto si do své značky vybrali lva jako symbol národní identity. Značka se lvíčkem BE 1893 byla jedna z nejstarších českých ochranných známek, zaregistrovaná už 16. února 1894 u Obchodní a průmyslové komory v Českých Budějovicích. Nyní v této tradici pokračují firmy CEBS s.r.o a BELIS, s. r. o.

Jako první tento povedený kousek objevila chalupská babička. Nejvíce jí překvapil při pečení masa, poklice dobře doléhá, a pečínka nebyla vysušená nebo nedopečená, naopak nádherně šťavnatá. Že se jeho silné dno jen tak nepřipálí, není u litinového nádobí asi žádná zvláštnost. Je dostatečně velký, na omáčky a guláše pro početnou hordu strávníků dostatečně vystačí. Po jeden čas mi suploval i wok na  oblíbenou čínu. A teď jsem ho - chudáka - vyměnila i za bábovkovou formu.

3
4
Když to krátce shrnu - není to ironie, že mi kuchyň pomalu přetéká všemi možnými kuchyňskými "udělátky," když si vystačím jen s jedním dobrým litiňákem?

Komentáře

  1. Tyhle kastroly taky mám, používám je už skoro 30 let...a taky jsem jim vždy říkala litiňáky, jenže nedávno mě někdo vyvedl z omylu - jsou ze silného ocelového plechu. Litiňák má tlustší stěnu a je ještě mnohem těžší...nedám na ně dopustit a všechno se mi v nich báječně daří, mám i pánve, ty dávám (bez dřevěného ucha) do trouby taky. Jsou nenahraditelné! Buchty jsme vnich taky už dělala.

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Vida, díky za doplňující informaci.

    OdpovědětVymazat
  3. To vypada skvele, takovou makovou buchtu bych si take dala.Jen mam problem jak umelu mak. To kynute testo urcite vyzkousim.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr