Přeskočit na hlavní obsah

V troubě upečená rajčata

Tahle věc pečená je skutečná lahůdka. Jak ve své kuchařce tvrdí Marcella Hazan ( str. 563), z rajských jablíček vytáhne tu nejlepší, koncentrovanou chuť. Je to pravda. Chutnala dokonce mému muži! V jednoduchosti je síla, stačí jen minimum ingrediencí. Základem úspěchu budou kvalitní, zralá rajčata a ty jsme si v neděli přivezli od kamaráda ze Slovácka.


Potřebujeme pouze:
rajčata střední velikosti (já měla o průměru 4 - 6 cm),
3 čajové lžičky nadrobno posekané petrželky,
1 čajovou lžičku nadrobno posekaného česneku (asi 2 stroužky),
sůl,
čerstvě mletý pepř -
(můj mlýnek na pepř bohužel dosloužil a než zbudou peníze na nový, používáme kupovaný mletý),
olivový olej.
Rajčata rozpůlím a řeznou plochou nahoru naskládám do zapékací mísy přiměřené velikosti. Můžou se i trochu zmáčknout, protože rajčata se během pečení scvrknou a ubude jim na objemu. Posypu petrželkou, česnekem, solí, pepřem, pokapu olivovým olejem. Na solení jsem použila hrubou mořskou sůl. Báječné bylo, že krystalky soli se během pečení nerozpustily a teplému salátu dodali bezvadnou pikantní chuť. Křup.


Zapékací misku s obsahem vložím do trouby, vytopené na 180 ºC. V kuchařce se radí péct dobře hodinu, dokud se rajčata nespečou na polovinu. Pozor, nesmí ale zčernat! Já jim to po okrajích mírně dovolila. Pekla jsem hodinu a půl.
Rajčata děrovanou naběračkou naservíruji na talíř. Salát se podává teplý, s bílým chlebem, nebo bagetkou, kterou si pak stejně vytřu tu báječnou šťávu, která zbyla v zapékací misce.


"Pokud jste nikdy neviděli italské kuchaře nebo kuchařky péci doma rajčata, byli byste překvapeni vždy, když je vytahují z trouby, scvrklá a po okrajích zčernalá.Nejsou však spálená,ani vyschlá. Jen pustila přebytečnou vodu, která rozřeďuje jejich chuť a šťávu, jež je ryzí esencí rajčat. Jsou lahodná, jíme-li je samotná nebo společně s jinýámi druhy letní zeleniny, či s jednoduchými masitými pokrmy.
Marcella Hazan - Klaická italská kuchyně - Oceněné a uznávané recepty nelepší italské kuchařky"

Komentáře

  1. Já bych si fakt měla někde ještě sehnat pěkná rajčata, protože když si je takhle představím, hned bych si dala :) A hlavně tu šťávu vytírat s bagetkou

    OdpovědětVymazat
  2. Je pravda, že v září jsem doma měla invazi rajčat. Budu ráda, když zkusíš a ještě víc, když bude chutnat. Ale tyhle musí chutnat každému - když je pochválil i můj muž a ten má železný jazyk.[1]:

    OdpovědětVymazat
  3. Krásně upečená rajčata lahodí všem. Jen škoda, že u nás doma už rajčatové šílenství zcela pominulo a poslední slaďounké rajče ze zahrádky mého tchána jsme slupli tak před měsícem. Takže při pohledu na tuhle rajčatovou krásu je mi trošku smutno, že nejde vrátit čas

    OdpovědětVymazat
  4. Oh, Ive already read this one. see sites with google But well, thank you for sharing. i have bookmarked your site for futurereferrence.
    http://www.palewatches.com

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!