Přeskočit na hlavní obsah

Schwäbische Maultaschen

Zlý, možná jen ti čeští jazykové tvrdí, že v Německu se dá dobře najíst jen ve dvou jeho spolkových zemích , v Bavorsku, které je svou kuchyní hodně příbuzné té naší, vepřoknedlozelové a pak ve Švábsku, které s Bavorskem sousedí a na jeho chutě navazuje. Mě v polévkovém talíři v masovém vývaru plave Schwäbische Maultaschen. Plněná masová taštička. Poprvé jsem se s ní setkala u své prapratety v Neu Ulm, už opravdu nechci počítat, kolik let to je, ale …cet se to blíži. Naopak s hrdostí spočítám věk prapratety Johannny, i když se to u dam nesluší. Tetě Hany je úctyhodných 97 let a klobouk dolů před její fyzickou a psychickou kondicí. Musí chodit už tři roky s pomocí chodítka a do kostela to má mírně do kopečka, po schodech nebo s nájezdem pro kočárky. Hany se tedy před kopečkem mírně rozeběhne a do kopečku s pomocí chodítka vyběhne. Když jsem na návštěvě u tety polévku s Maultaschen dostala poprvé na talíř, vůbec se mi nezdála. Dokonce jsem se bála, že ve vývaru plave kus tučného hovězího. Překvapení bylo velice milé. Taštička je plněná mletým vepřovým masem, ochucená muškátovým oříškem, některé mohou být napůl se špenátem nebo zcela špenátové, bez masa.


Pokud se chcete na výrobu taštiček chcete vrhnout doma, připravte si:
na nudlové těsto:
500 g hladké mouky,
3 vejce,
1 lžíce másla,
špetka soli,
trochu vody.
Na náplň:
250 g mraženého špenátu,
250 g mletého masa,
1 vejce,
1 žemle na kostičky,
namočená v mléce,
zelená petrželka,
mletý pepř,
muškátový oříšek,
sůl.

Vypracujeme nudlové těsto, necháme ho chvíli odpočinou (15 min pod nahřátým kastrůlkem), rozválíme na placku a necháme ji 30 min oschnout. Připravíme se náplň, rozehřejeme špenát a spolu s mletým masem ho asi 20 min povaříme. Náplň zchladíme, přidáme vymačkanou žemli, vejce, petrželku, sůl a koření.
Nádivka se plní do čtverců z nudlového těsta cca 10×10 cm. Takže to jsou pořádné tašky. Slouží jako vložka do polévky, povaří se ve vývaru 10 min, dokud nevyplavou.


Vývar s jednou masovou taštičkou postačí za hlavní jídlo. Přiznám se, že já je domácí ještě nepřipravovala, s lehkým srdcem to nechávám na svojí mamince. Řadíme je mezi taková ta slavnostní jídla na přání a na významné dny. Pokud se nepoštěstí koupit švábský polotovar, bez umělých dochucovacích látek a konzervantů, mit Eiern aus Bodenhaltung:


Od své přítelkyně z Labu, Heleny mám k taštičkám zajímavý dovětek:
"Maul je německy pusa, ale spíš tlama či huba, také dršťka. Tyrolská hraběnka, více známá pod předzdívkou "ošklivá vévodkyně " Markéta Pyskatá byla originálním jménem Margarette Maultasch. Třeba se ty taštičky jmenují po ní."

Guten Appetit!

Komentáře

  1. Sehr interessant :)) Já bych taštičky-tlamičky přelila rozpuštěným máslem, posypala parmezánem a bylo by hnedle hotovo hlavní jídlo :)) Znám ze severní Itálie tortellini ve vývaru, ale tohle megaprovedení mě láká ještě víc :)) Vypadají neodolatelně! A vydatně!

    OdpovědětVymazat
  2. Ja, sichr . Do atlasu jsem nekoukala, ale Švábsko asi bude hraničit s Itálií?

    OdpovědětVymazat
  3. Vypadá to pracně, ale lákavě! Snad se přemůžu a vyzkouším to, určitě to za to bude stát Znám jen o něco menší "Maultaschen", které se prodávají v Německu jako polotovary, ty jsou  plněny jakousi špenátovou směsí. Krájeli jsme je na nudličky a smažili s vajíčkem, jednoduché, ale také moc dobré

    OdpovědětVymazat
  4. [3]: Ty menší velikostí známe polotovary budou jasnější, cca  deset na šest centimetrů. Muškátový oříšek může převažovat a mleté maso může být základem chuti. Jsou opravdu moc dobré.

    OdpovědětVymazat
  5. Hrdě hlásím, že už jsem překonala svůj počáteční ostycha  vrhla se do výroby domácích těstovin, takže tyhle krásně vypadající taštičky určitě také brzy vyzkouším. Jen je asi budu podávat podobně, jako by je podávala La cuoca, protože nevím, jak by se na milou taštičku-drštičku plovoucí ve vývaru dívala konzervativnější část strávníků
    Ale vypadají neodolatelně!

    OdpovědětVymazat
  6. Já bych si dala klidně obě varianty, jak ve vývaru, tak s parmazánem, když jde o domácí těstoviny tak není co řešit :)

    OdpovědětVymazat
  7. Tak tohle je pro mě novinka :) Nejdřív mě taky napadlo, že je to kus tučného masa nebo tak něco, ale po přečtení tvého (velmi poučného) článku, už vím, že se jedná o pořádnou taštici Rozhodně bych ji ráda ochutnala!

    OdpovědětVymazat
  8. [7]: Jsem ráda, že jsem odtajnila něco nového, díky. Já je opravdu miluju.

    OdpovědětVymazat
  9. Nejsi sama, miluju je také - klasické, kuřecí i špenátové. Měla bych si pro nějaké zajet, ale dokud je takhle krásně, raděj budu courat po kopcích.
    Že vypadají jako kus sádla v polévce mě vlastně napadlo až po přečtení. Ale je to tak.

    OdpovědětVymazat
  10. Jako polotovar to vypadá dobře - domácí příprava je skutečně pro zapálené milovníky taštiček. Na to bych asi neměla vlohy - kdysi jsem dělala jakési čínské a dopadlo to tak, že si to zjednodušila a kořeněnou směs zamíchala do nudlí...

    OdpovědětVymazat
  11. [10]:Mě rvalo srdce, že jsem se teď nemohla toulat venku, za tak krásného počasí a barev. Koupené vždy přicestovali při vzácných návštěvách Neu Ulmu. Příště se po nich poohlédneme, až pojedeme na hranice Čech a Šumavy.

    OdpovědětVymazat
  12. [11]: Chce to nepodcenit to balení a spojování těsta. Možná by dobře posloužilo udělátko:
    http://www.tescomastore.cz/katalog/kategorie/peceni/vykrajovatka,formicky/produkt/tvoritko-na-plnene-pecivo-a-testoviny-delicia--4-ksAle nedostáli bychom tvaru Maultaschen .

    OdpovědětVymazat
  13. Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr