Přeskočit na hlavní obsah

Salata de vinete cu maioneza

Lilkový salát, drahokam v jídelníčku naší závodky. Dokud na něm setrvá, nikdy se mě v závodní jídelně nezbaví, i kdybych byla jediná, kdo si ho objedná. Dokázala bych se ho přejíst. A tady zčerstva jeden paparazzi snímek, na který jsem si troufla.


Tlumočím recept paní kuchařky, původem z Rumunska.
Propíchané lilky upéct do zčernání slupky ( v troubě, na plotně nebo grilu získá lilek bezvadnou kouřovou příchuť - a v závodce to umí). Pak schladnuté rozpůlit a nechat nakloněné, aby z nich ještě vytekla přebytečná voda. Upečený lilek prý nemá přijít do styku s kovovým náčiním (ale podle zdroje z internetové diskuse je to pověra, která přetrvává z dob, kdy náčiní nebylo vyráběno z nerezu. Lžíce, nože, vidličky z kovu při styku s určitými potravinami oxidovaly, kazily chuť připravovaného pokrmu, ničily vitamíny). Pasta ze dvou lilku se smíchá s jemně nakrájenou cibulkou, opatrně osolí a přidá se domácí majonéza. S ní opatrně, aby jídlo nebylo těžké. (na 2 kg lilku se dává čajový šálek majonézy a jedna střední cibule).
Přiznám se, že doma jsem ještě nezkoušela.
Pofta buna!



Komentáře

  1. Salátem vypadá moc chutně! I když se tahle hmota neumí tvářit moc fotogenicky, milovníci baklažánů dokážou jít za první dojem a užít si tu báječnou chuť! Kdepak ta vaše závodka je? Jdu se postavit do fronty s velkým talířem.Ještě jedna zprávička:
    posílám ti odkaz na ukončení houbové soutěže: snad tě malá výhra potěší
    http://www.gurmanka.cz/2011/09/houbarska-soutez-vyhlaseni-vysledku

    OdpovědětVymazat
  2. To je věru odvážný počin vaší závodky a docela ti ho závidím! Salát sice fešák mezi saláty vizuálně moc není, ale věřím, že jeho chuť bude fantastická, taky bych si to hned k vaší závodce přispěchala s velikou lžicí

    OdpovědětVymazat
  3. [1]: Do naší závodky bych tě opravdu pozvala jen na tento salát. Když si budu vést statistiku, dělají ho 1x za dva měsíce. Výhra mě těší moc, dneska přímo hřeje, když to slunce nezahlédnu.

    OdpovědětVymazat
  4. [3]: Mě to také velmi překvapilo, moc a moc. Bezvadná je ta kouřová vůně, tu já doma v troubě nedocílím. V kuchyni se vzduchotechnikou si můžou lilky pálit na plotýnce o sto....

    OdpovědětVymazat
  5. Tenhle salat znam, je vyborny. Zde je podobna uprava, ale bez majonezy a jinak dochucena. Pofta buna http://moldavanka.blog.cz/1008/grilovany-lilek-tradicni-uprava

    OdpovědětVymazat
  6. [6]: Zdravím a už jsem nahlédla. S tím rumunským přáním doufám google překladač nezklamal
    Pofta buna!

    OdpovědětVymazat
  7. Lilky miluju, musí to být vynikající :) Myslím, že vyzkouším, až na nějaké natrefím :)

    OdpovědětVymazat
  8. [8]: Ale opatrně s majonézou, lépe méně, než více!

    OdpovědětVymazat
  9. Houses are not cheap and not every person is able to buy it. Nevertheless, <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/mortgage-loans">mortgage loans</a> was invented to support people in such situations.

    OdpovědětVymazat
  10. Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!