Přeskočit na hlavní obsah

Zapečené dýňové misky

Čas dýní přichází! S dýni jsem v kuchyni stále v počátcích experimentování, i když už své ověřené favority mezi recepty mám. Pokud budu přesná, jsou dva: placičky, které pekla Terezka v troubě, a dýňovou polévku od Bali, která zahřeje po těle i na duši.

jedna kulatá
Na "síti" jsem poznala dva dýňové fandy, možná fanatiky, ale jen v dobrém slova smyslu, Schnytlíka a a lydii z Labu.  Lidia má značně neotřelé, inspirativní recepty, které stojí za vyzkoušení. Strašně ráda podle ní peču sladké. Ale tentokrát jsem vyzkoušela dýni.

Pro dvě osoby potřebuji:

1 kg dýně hokkaido,
100 g sýru Roquefort,
2 krajíce tmavého chleba,
2 stroužky česneku, 
2 polévkové lžíce másla,
čerstvý tymián,
1 hruška,
hrst nahrubo nasekaných vlašských ořechů,
sůl.

na špičku nože másla a snítka tymiánu
Omytou dýni rozpůlím, vydlabu dřeň se semínky. Vnitřek dýně vytřu solí a nechám deset minut vypotit. Troubu rozehřeju na 180°C.
Po deseti minutách vytřu papírovou utěrkou vodu, kterou dýně vypotila. Do každé dýňové misky dám oříšek másla a snítku tymiánu. V troubě peču 45 minut.
    
pěkně vypečená po 45 minutách s přípravenou náplní
Mezitím si připravím náplň. Rozehřeju zbylé másle na pánvi, přihodím dva stroužky rozmáčklého česneku (po opečení ho stejně jako Ital vyhodím, dnes mi dělá jen aroma), hrst nasekaných vlašských ořechů. Dva krajíce chleba, dala jsem celozrnný se slunečnicovými  a jinými semínky, nakrájím na kostky a přidám do pánve, opeču tak akorát, dokřupava. Až mi tahle restovaná směs vychladne, přidám do ní na kostičky nahrájenou hrušku a sýr.

Z předpečené dýně odstraním tymián, lístky z něj ale odrhnu a přidám k náplni.

zapečená po pěti minutách
Pak jen zbývá dýňové misky naplnit a znovu zapéct v troubě, přibližně 5 minut, dokud se sýr neroztaví.

Jedna taková miska vydá za poměrně sytý oběd. Lehká večeři to rozhodně není, leda by jste byli hladový jako vlci. Příště bych přidala ještě jednu hrušku navíc, ovocná příchuť dýni a sýru sluší a možná by stála za hřích hrst brusinek, jedlých jeřabin, červeného rybízu, klidně z kompotu, nebo zrníčka z granátového jablka. Pikantní, nakyslý vykřičník kompozici chutí - podle mého mínění - receptu chybí.

dobrou chuť
Tak hezké dýňování a dobrou chut!

Komentáře

  1. Zrovna včera jsem na farmářském trhu viděla dýně Hokkaido za velmi příznivé ceny, takže až je uvidím příště, tak vyzkouším Tvůj recept. Líbí se mi snoubení hrušky a plísňového sýra. I když plísňový sýr moc nemusím, tady bych jiný nepoužila . Už se těším, až rozšířím své dýňové řady...

    OdpovědětVymazat
  2. Nádherný recept a já děkuji za odkaz na další velice inspirující stránky. Dýni ti závidím, já na ni nemůžu nikde narazit A dýni, kterou mi pěstovala maminka, sežrali slimáci ještě než stačila vyrůst...
    Recept je moc krásný a opravdu by mě nenapadlo dát svou oblíbenou kombinaci hrušek a plísňového sýra zrovna do dýně. Hmm ...úplně jsem se nad tím receptem zasnila a jen polykám mlsné sliny

    OdpovědětVymazat
  3. AHojký hledám lidi do VGS tak jestli bys chtěla tak se prosím přihlaš na http://crazy-jizda.blog.cz/1009/vgs-prihlasky moc ti děkují za přečtení...a moc se omlouvám za tu reklamu. :):*:♥
    P.S.:máš mooc krásnej bloček!Ten rectept vypadá dobře!

    OdpovědětVymazat
  4. Dýňové misky vypadají úžasně! Na lince mi jedna dýně sedí a teď už konečně vím co s ní udělám! Díky za inspiraci!

    OdpovědětVymazat
  5. [1]: Hruška v tomto receptu překvapivě hraje prim a chuti působí velmi lahodně. Proto bych přidala o jednu hrušku navíc, jak doporučuji v textu .

    OdpovědětVymazat
  6. [4]: Doufám, že se pochutnáš !

    OdpovědětVymazat
  7. [2]: Madlo, myslím, že ten pravý čas dýní nám teprve nastane a že i v tvém městečku se objeví.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!