Přeskočit na hlavní obsah

Cuketa nejjednodušší a nejmilejší

Úplně první cuketový recept, který se objevil v mé kuchyni spolu s první cuketou. Je to už hodně dlouho. Za tu dobu se mi vůbec nepřejedl. Dá se připravit lihgt jen s olivovým olejem a nebo v mírně kaloričtější verzi spojené s nádhernou vůní a chutí dobrého másla.

jedna
Potřebuji:
cuketu, šunku, vejce, sýr.
Sůl a pepř.
Zelené bylinky dle aktuální chuti - nejraději petrželku, bazalku nebo naťovou cibulku.

Mladé, malé a křehké cuketky ani neloupu, pouze jejich starší, narostlé sestry. Cuketu rozpůlím, vyškrabu dřeň se semínky. Tu trochu osolím a nechám vypotit na cedníku, stejně to provedu se vzniklou - vydlabanou cuketovou lodičkou. Vypocenou lodičku vytřu kuchyňskou papírovou utěrkou, dřeň vymačkám a zbavím vody, co to jde. Připravím si jednoduchou náplň do cuketových lodiček, k dřeni přidám nakrájenou šunku, vejce, bylinky podle inspirace a dostupnosti, opepřím čerstvě mletým pepřem. Naplním  cukety a vršek posypu jemně strouhaným sýrem. Ve volbě sýru můžete také popustit uzdu své fantazii - plísňový sýr, parmazán, ani eidam nic nezkazí.
a dva
Pokapu olivovým olejem nebo úplně navrch položím tenké plátky másla. Peču ve středně teplé troubě 20 - 30 minut, dokud cuketa nezměkne a sýr nezezlátne. 

a tři

Komentáře

  1. Cukety mám moc ráda a nestále přemýšlím nad inovativními recepty. Ale přesto nejčastěji skončí v bramboráku - ten se zase nepřejí nám . Tak, jako si upravila cukety, občas připravuji brambory - trochu nudné , takže příště zkusím brambory vyměnit za cuketu .

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Tak to já to provedu opačně, naplním brambory .

    OdpovědětVymazat
  3. A já zkusím brambory i cuketu! U nás cuketa končí ve slaném nákypu, ale letos se nějak neurodilo. Snad příští sezónu.

    OdpovědětVymazat
  4. nádherný... :)) ty máš úplně překrásnej blogisek

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička . Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska  pan Josef Nejdl. Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?    Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska. (Fotografie exkluzivně od Martina  .) O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?" Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.   Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést...

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahr...

Jak chutná Šumava

    V pátek na Kvildě. Co rozhodně musíte ochutnat, je povidloň. Staročeský povidloň. Řezy z odpalovaného těsta, promazané tradičními švestkovými povidly a tvarohovo šlehačkovým krémem. Zajděte si na něj do Pekárny Kvilda , stojí hned při hlavní silnici. Kromě povidloně si můžete dát nešizený borůvkový koláč z tenkého kynutého těsta. A moc nám chutnal žitný chléb, který jsme si vzali s sebou. Vydržel jako čerstvý ještě třetí den po upečení. Večer v Kašperských Horách a za odměnu Plzeň a místní limonáda, která děti (kromě pizy) vždy potěší vtipnou etiketou i chutí. V sobotu autobusem z Kašperek do Čeňkovy Pily a pěšky proti proudu mé nejkrásnější řeky Vydry.Asi po čtyřech kilometrech dorazíme k Turnerově chatě. Už v jedenáct hodin dopoledne tam panuje obědový chaos, který obsluha v pohodě zvládá na venkovní zahrádce i uvnitř. Hospoda v chatě hučí. Vyhlášená je domácí hříbková bramboračka, my si dáme zelňačku s krajícem chleba a borůvkové lívanečky. Obojí super, stejně jako piv...