Přeskočit na hlavní obsah

Bavorská pečeně na černém pivu

Dost často s dětmi bojuji o různé originální ingredience používané v receptech. Nejčastěji o maso, musí být výhradně libové, pokud možno zbavené všech možných tučných částí. Tahle bavorská pečeně z krkovice musí být báječná. Jednou jsem přistoupila na kompromis a použila vykoštěné kotlety a tento druhý pokus je z vepřové kýty. Kotlety byly jako náhrada rozhodně vhodnější, i když více sušší. Co se nedá tomuto receptu upřít, je ta báječná šťáva, která na závěr vznikne. Třeba se někdy dočkáme i té krkovice, počkáme, až děti odrostou....  
1
Recept v originálním znění:
1,5 kg vykostěné vepřové krkovice,
250 g kostí z krkovice,
sůl,
pepř,
kmín (drcený),
2 stroužky česneku
(českého, s čínským raději stroužky přidejte),
2 cibule,
1 mrkev,
kousek celeru (podruhé jsem zkusila řapíkatý
a myslím, že je lepší volba),
1 pórek,
1/2 l černého piva,
1/4 l masového vývaru,
přepuštěné máslo na pečení.

Přepustím si máslo, rozpustím ho na pánvi a pak přecedím přes cedník vyložený plátýnkem. Osolené a opepřené maso (i kosti) na másle opeču ze všech stran.  Přidám zeleninu (dávám jí i drobet více, než je uvedeno v receptu, posypu drceným kmínem, podliju vývarem a šoupnu do trouby. Do vývaru seškrábnu výpečky ze stran kastrolu. Péct se má 1,5 až 2 hodiny při 200 °C, ale podle mé zkušenosti z kýtou bych raději teplotu snížila a pomalu pekla alespoň tři hodiny.  Během pečení podlévám černým pivem a půl litru je ho akorát.
2
Po dvou hodinách byla kýta propečená, ne však měkká. Abych zachránila dobu oběda, krátce jsem nakrájené porce masa opekla na zbylém přepuštěném másle, aby dostala lepší barvu i chuť a nechala  jen v tom másle ještě deset minut táhnout v troubě. Vypečenou šťávu jsem slila zvlášť, zahustila jsem jí lžičkou máčeného bramborového škrobu a krátce povařila do zhoustnutí. Zeleninu jsem podávala zvlášť s masem, u když v původním receptu je určená jen k vyhození. Právě ta zelenina mi chutná víc než maso. 

3
Bramborový knedlík jako příloha je dobrá volba, ještě lepší může být však knedlík chlupatý nebo jihočeský drbák. Knedlíková struktura by mohla být pórovitější a měkčí, aby se ta skvělá šťáva dobře vsakovala.

Velmi podobná pečeně se prý podává na pivním festivalu  Oktoberfest v Mnichově a ten téměř klepe na dveře. Když už se tedy do Mnichova letos nepodíváme, zaoktoberfestujeme si doma v kuchyni. Guten Appetit!

Komentáře

  1. Mňam, krásné, chutné a voňavé, co víc si do těchto chladných dnů přát. Dost často dělám pečeni na pivu, takže velice brzy určitě vyzkouším i tvůj způsob. Úplně se mi sbíhají sliny...

    OdpovědětVymazat
  2. Tak to vypadá dobře...díky za tip.

    OdpovědětVymazat
  3. [1]: Budu ráda, když vyzkoušíš. Vím, že docela často vaříš s pivem a myslím, že tahle pečeně tě nezklame.

    OdpovědětVymazat
  4. [2]: Vypadá dobře, jen ještě použít ten správný kousek masa .

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!