Přeskočit na hlavní obsah

Semlbába, až příliš luxusní

Snažíte se také někdy splnit sentimentální vzpomínky na milovaná jídla z dětských let? Zjistila jsem, že v souboji se školní kuchyní mého muže nezvítězím. Tedy pokud jde o žemlovku, neboli jak se říká u nás doma - o semlbábu. Sice se tak netvářím, ale občas bych muži snesla modré z nebe J. A na jeho přání jsem si zcela neromanticky vzpomněla, když nám na dovolené zbyly staré makovky.

Na malý pekáček:
4 starší makovky (sladké makové housky),
2 vejce,
hrnek mléka,
3 jablka,
skořice,
vanilkový cukr.

Plátky nakrájené z makovky jsem namočila v mléce, ve kterém byly zakvedlány dva žloutky. První vrstvu makovek jsem naskládala do pekáčku, vymazaného máslem. Druhou vrstvu tvořila jablka, nakrájená na tenké plátky a promíchaná se sněhem ze dvou bílků, ovoněná skořicí a oslazená vanilkovým cukrem. Poslední, třetí vrstvu - opět máčené makovky, jsem pokladla vločkami másla.
A zapekla, v troubě, asi 200 °C po dobu 30 minut. Do červené barvy. A bohužel málo do křupava. Co nejvíc mojí žemlovce chybělo? Nebyla vůbec připečená! A o to v tom sentimentálním přání šlo nejvíce.

A jaké jsou tedy fígle na křupavou semlbábu?
Příště už vím - ke komu jinému na radu, poradu, než k Šárce?

Komentáře

  1. Jako malá jsem žemlovku nesnášela, navíc jsem jí dostala k jídlo po operaci v nemocnici, takže byla opravdu v nemilosti. Ale přítel k ní negativní vztah neměl a v zimě je žemlovka ideální způsob zahřátí. Tak jsem ji zase po letech zkusila, ale ne jako zbytkové jídlo z rozměklých jablek a starých rohlíků, ale hezky luxusně. Do másla vymazané formy jsem naskládala kousky vánočky (domácí samozřejmě), zalila (ale jen trochu - nechtěla jsem "mokrou" žemlovku) mlékem, ve kterém bylo rozšlehané vajíčko a vanilkový cukr). Na to oslazený tvaroh, pevná a trochu nakyslejší jablíčka, nasekané vlašské oříšky, bio rozinky, skořicový cukr a pak opět vánočku přelitou mlékem, tvaroh, jablíčka a spol a na závěr plátky vánočky pokladené plátky másla (toho hodně. A rychle upéct. Povídám vám, to je dobrota (a to jsem neměla žemlovku ráda, ale už mám

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Už jsem přišla na svou chybu, že jsem moc "cákala" mlékem .

    OdpovědětVymazat
  3. Moc milý článek Na jablečné dobroty ve všech podobách už přišel pomalu čas. Blíží se podzim, čas svařeného vína, horkých štrúdlů, jablečných žemlovek, teplých ponožek a večerů u plápolajícího krbu nebo pod teplou dekou

    OdpovědětVymazat
  4. [3]: Děkuji za milý komentář. Na štrůdly se u nás doma všichni těší.

    OdpovědětVymazat
  5. nu já mlékem cákám, žemlovka je s kůrkou i čepičkou a muž se po ní může utlouct Takže: každému dle jeho gusta
    Napadá mě, jestli to není v tom vajíčku, já totiž máčím rohlíky jen v mléce, žloutky dávám do tvarohu  a bílky ke konci navrch.

    OdpovědětVymazat
  6. [5]: No, nezbývá nic jiného, než učinit druhý pokus. .

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr