Přeskočit na hlavní obsah

Korutanský Reindling – Kärntner Reindling do bábovkového klání u Gurmánky


"Nad svým příspěvkem do soutěže jsem možná přemýšlela až moc dlouho. A tento nápad mě vážně napadl, když jsem si pročítala česko-německou konverzaci.
Reindling je vlastně rakouský - korutanský velikonoční mazanec. V každé vesnici, rodině jsou při jeho přípravě jiné zvyky, návyky. Někdo přidává do těsta anýz ,citrónovou kůru nebo rum. Do náplně je možné přidat strouhané ořechy. Obvykle se peče Reindling dvakrát, jeden sladký a druhý na slano, s minimálním množstvím cukru. Ten se podává k velikonoční snídani se šunkou, vejci a křenem.
Na pečení Reindlingu se používaly kameninové formy, většinou s křesťanskými symboly. Já si půjčila velkou, bábovkovou formu po babičce z Chalup.

DSC_1344

Kynuté těsto:
  • 500 g hladké mouky
  • 20 g droždí
  • 50 až 100 g másla
  • 1/4 l mléka
  • 1 celé vejce a 1 žloutek
  • 50 g cukru
  • bohatá špetka soli
Náplň:
  • 50 g rozpuštěného másla
  • 100 g cukru
  • 2 až 3 polévkové lžíce skořice
  • 100 g rozinek
Vypracujeme klasické kynuté těsto a necháme jej vykynout. Pak ho rozválíme na placku, asi na půl centimetru vysokou. Pokropíme jí rozpuštěným máslem, pocukrujeme, posypeme skořicí a hrozinkami. Pevně srolujeme a váleček těsta volně vložíme do bábovkové formy, bohatě vymazané máslem. Necháme ještě dalších 15 minut kynout a pak vložíme do studené trouby. Zapneme jí na 180 °C a pečeme 1 hodinu, podle potřeby i déle. Pokud se povrch Reindlingu peče rychleji, zakryjeme ho alobalem. Podle receptu, kterého jsem se držela, se upečený Reindling má nechat ve formě vystydnou a pak vyklopit. To jsem si tedy "nelajsla," vyklopila jsem ho hned, zrovna jako když peču buchty.
Odměnou za pečení je měkounká, pórovitá, máslem a skořicí voňavá buchta. Bacán, jak by řekla moje chalupská babička."


Korutanský Reindling - bábovkové klání u Gurmánky


Reindling očima a čočkou mého muže:





Komentáře

  1. Fotka s holčičkou tu včera nebyla! )) To je krása To sis dala s focením záležet: donést neporušenou bábovku ke stromu, naaranžovat... Mně tyhle věci začínají čím dál víc bavit. Moc se Ti to povedlo, ale to už jsem hlásila u Gurmánky
    P.

    OdpovědětVymazat
  2. Překrásný kousek, ten reindling! :o)  Vůbec se nedivím, že upoutal oči holčičky.  Její pohled je výmluvný! ;o)

    OdpovědětVymazat
  3. [1]: Když se pro něco nadchnu, tak možná neexistují překážky .
    Jen mít více času.
    Děkuji za milé zprávy.

    OdpovědětVymazat
  4. [2]: Milá Yvo, možná by byl ještě výmluvnější, kdyby tam trůnila pečená kachna! ))
    Mám moc ráda kynuté těsto a to na reindling, to prostě stojí na vrcholu všech. Tedy podle mne.

    OdpovědětVymazat
  5. Ta fotka s holčičkou je dokonalá Pokud ji chceš zařadit do svého bábovkového příspěvku, ráda to udělám! Dej mi vědět emailem, je to totiž fotografie s úžasnou atmosférou pohody, kde tvá upečená bábovka není jen malým kuchařským triumfem, ale též obrovským symbolem rodinné a laskavé atmosféry, která ve tvé rodině (díky tobě) panuje!
    Krása, ... co dokáže udělat jedna taková bábovka a šikovná fotografka.Šárka

    OdpovědětVymazat
  6. [5]: Tak hezky fotografuje můj muž. Už jsem to v článku uvedla lépe na pravou míru, abych se nechlubila "jeho" peřím.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.