Přeskočit na hlavní obsah

Medová marináda na grilované maso

Léto !?
Slunce, voda, koupání a …………. g r i l o v á ní ! ! !
Nejnovějším objevem naší grilovaní kuchyně je medová marináda z pánské jízdy naší hlavy rodiny. Nešlo jinak, než jí hned vyzkoušet.

Medová marináda na maso, pro 1- 2 kg masa:
Nejvhodnější je pěkný kousek lehce prorostlého masa - krkovice, hodí se libový bůček, ale i tradiční kuřecí prsa pro děti nejsou špatná.

1x sojová omáčka - celá lahvička 170 ml,
1/2l oleje - dala jsem jen ¼ a bohatě stačí,
3 lžíce solamylu,
4 vrchovaté polévkové lžíce medu,
1 polévková lžíce cukru,
2 polévkového lžíce octa (třeba balsamico rosso)
trošku chilli (opatrně jsem přidala jen čtvrtku čajové lžičky, aby děti nepálila ústa, pro dospělé bych se nebála ostřejší chuti a vrazila bych do marinády lžičku celou),
1 hlavička česneku - stroužky oloupat a prolisovat.

Maso jsem naporcovala, lehce naklepala paličkou a naložila do marinády. Je potřeba nechat minimálně 1 den odležet. Při grilování jsme plátky potírali zbylou marinádou.


Grilování na dřevěném uhlí (pár poznámek z mého "chytrého" sešitu)
- grilujeme na rozpáleném dřevěném uhlí, pokrytém vrstvou bílého popela - to je asi 20 minut po zapálení. Nejprve na gril položíme grilovaní mřížku a to 15 minut před začátkem grilování masa.
Přibližná doba grilování:
Jehněčí kotlety: středně horká teplota, z jedné strany 3 až 5 minut, z druhé 15 až 18 minut,
Vepřové kotlety: středně horká teplota, z každé strany 12 až 15 minut,
Vepřové kostky(ražniči): o velikosti 3x3 cm, při středně horké teplotě 15 až 20 minut, průběžně otáčet,
Ryby: větší pečeme půlené nebo porcované v alobalu, kapr při střední teplotě 8 minut; pstruh v celku při střední teplotě 15 až 20 minut.
Jednoduchý test na určení teploty roztopeného grilu: podržte ruku nad mřížkou, vydržíte-li:
2 sekundy - velmi horký gril,
3 sekundy - středně horký,
4 sekundy - střední teplota, grilujeme zvolna,
5 sekund - nízká teplota.



Nejlepší je pozvat si na radu odborníka a tím Drobek a jeho světová barbecue kuchařka zaručeně je!

Ke grilovaným dobrotám si rádi dáváme těstovinové saláty. Tentokrát pro jsem jemnější chuť masa doplnila pikantnější česnekovo-oreganovou přílohou.

Těstovinový salát se zeleninou:
1 balení těstovinových mušliček = 500 g conchiglie rigate,
1 konzerva kukuřičných zrn = cca 240 g,
2 rajčata,
2 papriky,
naťová cibulka,
sůl,
koření: granulovaný česnek, dobromysl obecná nebo bazalka
1 bílý jogurt (cca 180 g bílého jogurtu) a stejné množství majonézy,
polévková lžíce dobrého oleje.

Zeleninu nakrájím na malé kostičky.Uvařené těstoviny - samozřejmě al dente - promíchám s olejem a
zeleninou, Přidám jogomajo, někdy majojogo
(jogurt smíchaný s majonézou), lehce osolím, podle chuti přidám sušený česnek (asi slabou čajovou lžičku) a rozemnuté oregáno.

AL DENTE
- obecně převzatý italský kuchařský termín pro suroviny, které jsou uvařeny správně: tzn. jsou měkké, nerozvařené, ještě přiměřeně tuhé "na skus". Nejčastěji se tímto způsobem hodnotí uvařené těstoviny a rýže.

Oregano
- český poetický název je dobromysl obecná - podporuje trávení, používá se při bolestech hlavy, při nachlazení a kataru dýchacích cest, revmatismu, nechutenství a v neposlední řadě - při sexuálních poruchách.
Použití: s mírou, ve velkých dávkách působí nepříznivě na nervovou soustavu. V italské kuchyní je oregano (italsky origano) neodmyslitelné.




Komentáře

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička . Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska  pan Josef Nejdl. Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?    Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska. (Fotografie exkluzivně od Martina  .) O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?" Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.   Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést...

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahr...

Jahodový retro koláč

  Představuji Vám můj comfort food. Můj narozeninový dort, který jsem dostávala jako malá k narozeninám. Měla jsem tu prvorozenou výsadu, že první domácí jahody šly na můj narozeninový cake. Na konci června. Před tolika lety totiž ještě nefungovalo globální oteplení a jahody dozrávaly až v druhé červnové polovině měsíce. Vždycky jsem se na dort těšila a nikdy jsem nebyla zklamaná. Z čeho by dnešní děti asi byly překvapené, bylo to, že narozeniny jsme slavili bez dárků, všichni společně u stolu, "jen" u dortu a u konvice černého čaje s cukrem a citrónem, podávaném ve slavnostním čajovém servisu. Byl to křehký porcelán s bílým žebrováním a zdobily ho jemné, žluté kvítky s červeným středem a s lehkým zeleným stonkem. Tvoří ho oblíbený osmdesátkový recept na piškot nastavovaný horkou vodou. A místo želatiny, která, myslím, v té době nebyla v dostatečném množství na pultech sámošek, nebo konzumů, chytré, české hospodyňky vymyslely náhradu uvařenou z pudinku. Pudinkový rosol.   Piš...