Přeskočit na hlavní obsah

DD dort

Opět jsem něco slíbila, těm žadonícím dětským očím málokdy dokážu odolat, i když se pak stokrát proklínám, protože narvat si do osobního rozvrhu pečení dortu není žádný med. Trochu tak se sestrou "hujeříme," ale největší podíl na tom mají dvě sedmileté školačky. S hujeřinou začala kupodivu má nejmladší sestra, která je ještě jednou tak časově vytížená, než já. Upekla do třídy rovnou dvě bábovky z Hello Kitty formy. Zasloužený obdiv, který moje neteř Anežka sklidila ve třídě určitě inspiroval mojí dcerku Annu a ta si vymyslela rovnou dort. Bác. Jenže pečte dort jen tak, bez příležitosti. A tou nejbližší se stal svátek dne dětí. 1.6. naštěstí třída vyjela na návštěvu kina, tak naštěstí pro tvoření dortu připadl celý víkend a vše mohlo proběhnout v klidu. I tak mi tekly nervy, ale to už je druhá kapitola.





Dostala jsem jasně definovanou představu, dort třípatrový, nejvyšší patro musí tvořit srdce, zdobený bílou a čokoládovou šlehačkou. Tři patra při té pěkné letošní ceně vajec, hmm...
Muselo mě něco zhora osvítit, protože jsem sáhla po kuchařce Kouzlo dezertů Mirky Slavíkové. A objevila jsem recepturu na dortový korpus, která je naprosto jednoduchá, téměř bezpracná a výsledek je famózní:

180 g cukru (krystal, krupice),
6 vajec,
50 ml oleje,
150 g mouky hladké,
kůra nastrouhaná z jednoho citronu.

Celá vejce jsem klepla do šlehací mísy robotu, přidala cukr a 20 minut nechala třít. Doba tření elektrickým šlehačem se nemá ošidit. Ke konci tření - já na poslední minutu - se přidá olej a citronová kůra. Pak si našlehanou hmotu přendám do mísy a zlehka do ní měchačkou, nebo stěrkou, vmíchám prosátou mouku. Nesmíme vmíchat mouku elektrickým šlehačem! A je to může se péct, půlhodinu při 180 ºC.
Těsto jsem rozdělila do tří forem - do té nejmenší dortové o průměru 24 cm s odjímatelnou obručí, do kastrůlku o průměru 15 cm a silikonové formy ve tvaru srdce. Kovové formy mám na dně vyložené pečícím papírem ve tvaru jejich dna, střiženém na míru a pak vymazané máslem a vysypaném hrubou moukou. Silikonovou formu jsem lehce vytřela olejem. Pekla jsem kratší dobu, čekám, až se těsto ve formě lehce odtáhne od strany formy, vznikne minimezírka. Do těsta ani nepíchám špejlí. Po upečení hned vyklopím na mřížku a sloupnu z upečených korpusů papír. Nechám vydýchat do večera. Večer pokračovalo promazávání a zdobení, padla na to polovina jahodového džemu Schwartau, dvě 250 ml šlehačky bílé, ušlehané se ztužovačem a jedna 250 ml šlehačka pařížská (šlehačku svařím se dvěma polévkovými lžícemi kakaového prášku a jednou cukru, pak nechám vychladit v lednici). Na zdobení pařížskou šlehačkou cukrářským sáčkem a především na olizování všecho zbylého mazacího materiálu se okamžitě zjevila jedna malá pomocnice. Krájenými plátky jahod jsem zdobila dnes ráno v 5 hodin, aby se náhodou šlehačka od jahod růžově nepromáčela.

Jestli jste se někdo doposud bál domácího pečení korpusu na dort, neměl na to chuť, čas, nebo odvahu, rozhodně doporučuju recepturu Mirky Slavíkové vyzkoušet, jednodušší to už být nemůže. Tak ať se podaří.

Komentáře

  1. Jsi úžasná, milující a obětavá matka a můžeš na sebe být hrdá! Ten dort je překrásný a Anička určitě bude ve třídě za hvězdu :)
    Ale stejně jsem ráda, že moje děti už jsou dospělé...

    OdpovědětVymazat
  2. Díky, opravdu se těšila velké pozornosti- musela jsem jí včera předčasně vyzvednout z vyučování, tak mi děti za odměnu zaspívali s kytarou "Polámal se mraveneček" a pět mrňousů - převážně chlapců stále opakovalo, jak moc dobré to bylo. Jahody, šlehačka, to by nemělo zklamat. Jsem zvědavvá, do jaké vlny se to školní pečení zvrhne, aby to za chvíli nebylo sele na rožni?

    OdpovědětVymazat
  3. Teda ty jsi vážně borec! Teda borkyně A já ych chtěla být dítko školou povinné a mít takovou úžasnou mámu.Lehký nadýchaný piškot, sladké šťavnaté jahody a pařížská šlehačka - to je prostě neskutečná doborta pro všechny věkov kategorie.

    OdpovědětVymazat
  4. Dort je vážně nádherný hned bych si dala ale s tím vzhledem něco udělej je otřesný!

    OdpovědětVymazat
  5. [3]: Číst slova chvály od superborkyně nejen sladkého pečení, to zahřeje a potěší dvojnásob.

    OdpovědětVymazat
  6. [4]: Myslíš vzhled blogu? Tak to chápu z konceptu věty.

    OdpovědětVymazat
  7. Vypadá hezky - děti byly jistě nadšené, milují patrové dorty! Tuhle mě v magazínu A. odradilo, jak se mají patra vyztužovat a podpírat, aby se vše nepropadlo, konstukce s brčky a obalenými papírovými talířky mi přišla obludná - takže to byl úspěch, že se ti patra nerozjela!

    OdpovědětVymazat
  8. [7]: On to byl malý dortík a slehačka je lehká .

    OdpovědětVymazat
  9. Krásný dort, i já už jsem ráda, že dorty dětem do školy nepeču! Ty nervy si ještě dovedu živě představit!
    Knížku Kouzlo dezertů mám doma, dík za připomenutí, budu ji muset opět oprášit!

    OdpovědětVymazat
  10. Téda dort Fešák:),klobouk dolu!To je vtipný jak ty naše holky umí manevrovat s matkama:),hujeření zdar!

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahr...

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička . Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska  pan Josef Nejdl. Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?    Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska. (Fotografie exkluzivně od Martina  .) O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?" Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.   Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést...

Jak chutná Šumava

    V pátek na Kvildě. Co rozhodně musíte ochutnat, je povidloň. Staročeský povidloň. Řezy z odpalovaného těsta, promazané tradičními švestkovými povidly a tvarohovo šlehačkovým krémem. Zajděte si na něj do Pekárny Kvilda , stojí hned při hlavní silnici. Kromě povidloně si můžete dát nešizený borůvkový koláč z tenkého kynutého těsta. A moc nám chutnal žitný chléb, který jsme si vzali s sebou. Vydržel jako čerstvý ještě třetí den po upečení. Večer v Kašperských Horách a za odměnu Plzeň a místní limonáda, která děti (kromě pizy) vždy potěší vtipnou etiketou i chutí. V sobotu autobusem z Kašperek do Čeňkovy Pily a pěšky proti proudu mé nejkrásnější řeky Vydry.Asi po čtyřech kilometrech dorazíme k Turnerově chatě. Už v jedenáct hodin dopoledne tam panuje obědový chaos, který obsluha v pohodě zvládá na venkovní zahrádce i uvnitř. Hospoda v chatě hučí. Vyhlášená je domácí hříbková bramboračka, my si dáme zelňačku s krajícem chleba a borůvkové lívanečky. Obojí super, stejně jako piv...