Přeskočit na hlavní obsah

Připraveno z bedýnky No. 2

A bedýnky jedou dál. A občas je něco poprvé.


Bílý, baculatější chřest mě dlouho chladnou nenechal. Zastihl mě ale naprosto nepřipravenou, přeci jen ingredience na holandskou omáčku jsem vyštrachala. Jak já jsem jen bez ní mohla žít! Už v letáčku, který do bedýnky dostávám, byl uvedený recept pana C. Podrobnosti o přípravě jsem donastudovala ve Velké kuchařce Viléma Vrabce a udělala jsem dobře, vejce se mi srazila, stačily dvě lžíce chřestového vývaru a škoda byla napravena. Sice byla holandská tekutější konzistence, na chuti - myslím - jí to nic neubralo. Vylízala jsem talířek a tím jsem s ní rozhodně nezkoncovala. Opravdu by mi chutnala na nových, mladých, čerstvě nakopaných brambůrách, uvařených ve slupce.


Ze salátů se mi už téměř točí hlava. Salátový přísun máme i od rodičů ze skleníku na Kuklíku. Tahle smetanová zálivka je v naší rodině velice, ale velice tradiční a návyková. Dovoluju si tvrdit, že civilizační choroby, jako "tuky v krvi," zvýšený cholesterol má v naší rodině na svědomí nadměrné používání šlehačky, do všeho. Slehačka na salát, do polévky - koprová, šťovíková, fazolová, fazolky na smetaně, hrášek ve smetaně ... Když jsem chodila do první třídy, musela jsem už v sedm hodin stepovat před sámoškou, v čas, kdy se zrovna otevírala, abych byla první. Šlehačka bývala nedostatkovým zbožím a vždy jsem musela brát minimálně dvě, aby bylo na salát.

Smetanová zálivka na salát:
250 ml smetany (šlehačky),
špetka soli,
polévková lžíce octa - klasický český ze Bzenca 8%,
naťová cibulka nebo šnytlíková nať.
Šlehačku osolit, ooctit, nasekat nať, zamíchat do šlehačky, nalít na dobře opraný a osušený salát.
Podáváme k dobrým vařeným bramborám s volským vokem, nebo pečeným kuřátkem.

Ano, ano, vepřové na kedlubnách, pro mého muže opravdu neodolatelné jídlo, to je zase jeho dětství. Kostky z vepřové kýty opeču na cibulce, dusím do měkka, deset minut před koncem přidám kedlubny nakrájené na hranolky. Zahušťuji máčeným škrobem, přijde mi to méně kalorické a časově náročné. Pepřím a sypu zelenými bylinkami nebo cibulovo natí.

Číslo dvě končí, dobrou chuť!

Komentáře

  1. Nádherně buclatý chřest! Obdivuju tvé bedýnkové kouzlení, přesně tohle by ě taky bavilo!To vepřové na kedlubnách by jistě ocenil i můj muž, tak doufám, že si tě ten tvůj náležitě hýčká, když ho rozmazluješ takovými dobrotami

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.