Přeskočit na hlavní obsah

Tvarohové knedlíky se studenou jahodovou omáčkou

Tohle je tvarohová rychlova pro Evu. Když si namočíš ruce, tak ti půjdou balit a plnit meruňkami. Pokud jsou meruňky málo sladké, nadij každou kostkou cukru. Jestli chceš zkusit kynuté, tak mrkni sem.

(foto by Martin Tomšů)

Pro 4 osoby:
na studenou jahodovou omáčku:
cca 1 kg jahod,
cukr podle chuti.

Jahody pečlivě omyju a pak odstraním zelené "šťopky." Dvě třetiny rozmixuji ponorným mixérem, zbývající třetinu pokrájím na menší kousky a zamíchám dohromady. Dříve jsem jahody šťouchala do merendy, ale mixovananá omáčka mi přijde méně vodová a víc "kultivovaná."

na tvarohové knedlíky:
250 g tvarohu,
2 vejce,
125 g krupice,
1 polévková lžíce hrubé mouky,
15 g másla,
1/4 čajové lžičky soli.

Dám vařit hrnec plný vody. Když začne voda vřít, osolím a připravím rychlé tvarohové těsto: tvaroh umíchám s vejci a máslem, zapracuju krupici, mouku, sůl. Kávovou lžičkou, kterou si namáčím v vroucí vodě, tvaruju přibližně stejně veliké noky, které sázím do vody. Nevařím klokotem, jen mírným varem. Když padne do vody poslední, opatrně všechny podeberu měchačkou ode dna, aby nezůstaly přilepené. Až vyplavou, vyzkouším na jednom kousku, jestli je dobře provařený. Pak je děrovanou naběračkou vylovím z vody a každý nok propíchnu. Servíruji v hlubokém polévkovém talíři, utopené v jahodové omáčce, podle chuti s kopečkem šlehačky, nebo kysané smetany.

Komentáře

  1. tomu řikám receptový servis :),za chvilku jdu na ně:)!

    OdpovědětVymazat
  2. Ta fotka je úplně exkluzivní! Ačkoli na sladké knedlíky nijak moc nejsem, taky bych si dala hned říct! Mňááám, je jasné, co budu "vařit" až bude manžel ve středu na služebce Jahod je doma plný koš a doufám, že mé první sladké knedlíky se povedou. Drž mi palce, Maruško!

    OdpovědětVymazat
  3. [1]: Sice trochu nesmyslně v nápisu o jahodách a pak se rozepíšu o meruňkách, ale my si rozumíme

    OdpovědětVymazat
  4. [2]: Vyřídím, já osobně nad ní slintám a cítím voňavé jahody na jazyku. Tyhle nočky jsou taková rychlovka. Palce ti budu držet i přesto, že vím, že ty jsi  holka šikovná. Sestra je v pondělí i krásně vykoulela do pinpongáčků, tak jestli je chceš mít úpravnější, namoč si ruce do vody a pusť se do modelování.

    OdpovědětVymazat
  5. Tak to velké díky, Maruško :) Rychlých receptů není nikdy nazbyt, navíc já na sladká jídla moc nejsem (myslím na jejich přípravu, baštím je naopak s velkou chutí :)) a tohle bych mohla zvládnout, dokud jahody ještě jsou :)

    OdpovědětVymazat
  6. Moc děkuji za úžasnou inspiraci. Mohu se zeptat, zda používáte tvaroh ve vaničce nebo kostku? Děkuji a hezký den.

    OdpovědětVymazat
  7. [6]: Obojí, protože jak je sázím lžičkou, tak mi nevadí tekutější tvaroh. Na tvarování kuliček bych asi brala ten v kostce.

    OdpovědětVymazat
  8. [5]: Pošli Marušku pro jahody a rychlovka je na stole. Ať se povedou.

    OdpovědětVymazat
  9. Tak maruška byla na jahodách, vrátila se s plným košíkem a místo zavařování jahodového džemu s vanilkou se vrhla na tyhle tvarohové nočky utopené v jahodách.
    Byly v sobotu na oběd a dokonce manžel, který tvrdil (až do onoho sobotního oběda), že sladká jídla nejí, si pochvaloval a dokonce si přidal! Takže díky moc za skvělý recept, který prolomil další tabu u mých strávníků

    OdpovědětVymazat
  10. Mňamy mňamy mňam... aneb skvělé letní jídlo!

    OdpovědětVymazat
  11. Toffo, tohle je naprosto famózní recept! Já si vždycky z normálních plněných knedlíků vyndám všechno ovoce a smíchám ho s cukrem a to těsto v tom pak obaluju, ale tvoje knedlíky se už v omáčce doslova koupou, to je jako sen :) Mňam! A ta fotka je úžasná!

    OdpovědětVymazat
  12. [9]: Tak to jsem moc ráda, když někdo vyzkouší můj provařený recept a zachutná, to mě potěší nejvíc. Někdy dělávám i s borůvkami, ale ty jahody mi k tvarohovým knedlíčkům sedí nejvíc.

    OdpovědětVymazat
  13. [10]: Ano, ano, ano - a člověk se diví, jak je syté!

    OdpovědětVymazat
  14. [11]: Fotka je dílem mého muže, vyřídím, ale on si to někdy i přečte sám. Opravdu není moc milovníků teplého ovoce uvařeného v knedlíku, já dávám rozhodně přednost náplni ze švestkových povidel. Všechno to drobné ovoce, i lesní, nejraději pojídáme rozmačkané na merendu a doslazené - a ten doplněk tvarohového těsta se k ní moc hodí. Je pravda, že borůvky a lesní maliny ještě trošku zahřeju v kastrůlku, aby se rozvoněly. Ale na lesní maliny chodím z recese jen tak jednou za rok o dovolené. Ty hodnotím na špičku vší přírodní vůně a chuti, ještě před borůvkami.

    OdpovědětVymazat
  15. Dobrý den, při pohledu na fotografii se sbíhají sliny a ještě k tomu rychlý recept! Díky za inspiraci, náhodou jsem objevila Váš blog a jsem moc ráda.

    OdpovědětVymazat
  16. Mockrát díky za tak milý komentář.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahr...

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička . Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska  pan Josef Nejdl. Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?    Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska. (Fotografie exkluzivně od Martina  .) O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?" Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.   Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést...

Jak chutná Šumava

    V pátek na Kvildě. Co rozhodně musíte ochutnat, je povidloň. Staročeský povidloň. Řezy z odpalovaného těsta, promazané tradičními švestkovými povidly a tvarohovo šlehačkovým krémem. Zajděte si na něj do Pekárny Kvilda , stojí hned při hlavní silnici. Kromě povidloně si můžete dát nešizený borůvkový koláč z tenkého kynutého těsta. A moc nám chutnal žitný chléb, který jsme si vzali s sebou. Vydržel jako čerstvý ještě třetí den po upečení. Večer v Kašperských Horách a za odměnu Plzeň a místní limonáda, která děti (kromě pizy) vždy potěší vtipnou etiketou i chutí. V sobotu autobusem z Kašperek do Čeňkovy Pily a pěšky proti proudu mé nejkrásnější řeky Vydry.Asi po čtyřech kilometrech dorazíme k Turnerově chatě. Už v jedenáct hodin dopoledne tam panuje obědový chaos, který obsluha v pohodě zvládá na venkovní zahrádce i uvnitř. Hospoda v chatě hučí. Vyhlášená je domácí hříbková bramboračka, my si dáme zelňačku s krajícem chleba a borůvkové lívanečky. Obojí super, stejně jako piv...