Přeskočit na hlavní obsah

Rebarborový koláč, kynuté těsto lité, tužší

Opět musím prohlásit, že jednodušší už to být nemůže. Recept může být pro bystrou hlavu snadno zapamatovatelný, kolik mléka, tolik mouky, kolik cukru, tolik tuku. Kynutý ovocný koláč je letní klasika a já jeho sezónu zahajuji náplní rebarborovou. Kynutý koláč s drobenkou mám nejraději s nakyslým ovocem, rybízem, meruňkami, švestkami a nejvíc slastný je s vysokou vrstvou borůvek. Samozřejmě opisuji z babiččiny kuchařky.


Kynuté těsto lité, tužší, na koláče, bábovky, bublaniny,
(na dva velké plechy, které jsou příslušenstvím pečící trouby):
1 kg hladké mouky,
1 l mléka,
15 dkg cukru,
15 dkg tuku,
2-3 žloutky,
6 dkg droždí,
citrónová kůra z jednoho citrónu,
sůl.

Z polovičního množství jeden plech, ze čtvrtiny na jednu koláčovou formu (na tu větší, o průměru 30 cm).

Ve vlahém mléce (cca 250 ml) necháme vzejít droždí v kvásek za pomoci lžičky cukru. Mléko i cukr odebíráme z množství vypsaného v receptuře. Když se droždí, přikryté čistou látkovou kuchyňskou utěrkou, po patnácti minutách na teplém místě probudí, vzniklý kvásek nalijeme do mísy, kde máme připravenou mouku, cukr a žloutky, nastrouhanou citrónovou kůru a sůl. Po částech přilíváme mléko a nakonec se zapracuje máslo. Opět se nechá na teplém místě kynout až těsto zdvojnásobí objem. Pak se vylije na tukem vymaštěný plech, nebo na plech vyložený pečícím papírem - aby papír lépe k plechu přilnul, nejprve plech rukou mírně navlhčím vodou. Teď nastává trochu lepící práce, rozprostřít těsto rovnoměrně po celém povrchu, tady si ruce potřu olejem a těsto vytlačuji do všech čtyř koutů. Pokladu kousky rebarbory, posypu drobenkou a nechám ještě dvacet minut odstát, dám těstu šanci ještě jednou nakynout. Pak peču v troubě na 170 ºC, po chvíli se teplota sníží a koláč dopeče. Já čekám, až zezlátne drobenka a kynutý okraj, pro jistotu píchnu doprostřed koláče párátkem nebo špejlí.
Kdo nerad ovocné koláče, ano jsi to ty, Honzo, tomu maminka samozřejmě koláč neodepře, stačí na toto lité těsto nasypat hustě máslovou drobenku.
K drobence mám drobný dodatek - v kuchařce je psáno, že se drobí ze stejného dílu másla, cukru a hrubé mouky, v mém případě 125 g. Moje maminka měla zkušenost, že taková drobenka hodně hrudkovatí a při pečení se spéká do tvrdých kusů. Moje babička a její tchýně radila přidat rovnoměrně cukr a mouku, aby se celá hmota sypala. Já navíc tedy ještě přidala dvě hrsti cukru a dvě hrsti mouky.


Jestli chcete být hodně akční a k snídani upéct koláč čerstvý, no, vždyť to přeci znáte, o víkendu máte s ranním vstáváním určitě hodinový náskok před ostatními členy rodiny, můžete večer těsto zadělat, přes noc nechat pomalu vykynout v lednici a během té singl ranní hodinky koláč dáte. A že se jim bude chtít skákat z postele, když ucítí tu upečenou vůni!

Komentáře

  1. Koláč vypadá skvěle, staré osvědčené recepty jsou výborné.
    Mám dotaz - rebarboru mám moc ráda, ale něco se mi plete, že se má k vaření používat jen asi do května, pak, že už obsahuje moc tuším šťavelanů a to není zdravé. Neví o tom prosím něco? Mně totiž přijde ta sezóna moc krátká, sotva mi do května ta rebarbora vyroste a už by se neměla používat.

    OdpovědětVymazat
  2. jéé, jak já těm tvým mlsným strávníkům závidím! Rebarobru miluju, leč jsem se svou láskou v naší rodině osamocena a takový dobrý koláč bych pak musela sníst celý, což by sice mému mlsnému jazyku nevadilo, už méně by to však svědčilo mé linii
    Mámu, která láká děti na vůni čerstvého koláče, by měli do zlata zasadit a hýčkat a hýčkat a ještě jednou hýčkat

    OdpovědětVymazat
  3. A mimoto musím hrozně pochválit kvalitu fotek, měla bych se nad sebou a těmi svými cvaky zamyslet, achich ouvej

    OdpovědětVymazat
  4. [2]: +[3]: Bez rebarborového koláče by snad ani nemohlo začít léto Návyky z dětství si s sebou opravdu nesu dál. Děkuju za pochvalu fotek, doba, kdy jsem se snažila o různé aranže je pryč - teď už jen rozhrnu "ten bordel" v kuchyni a fotím co nejblíže kuchyňskému oknu, ale s ním za zády. Většinou levou polovinou těla ještě odháním od objektu focení našeho zrzavého kocoura.  Jestli mé fotky o trochu lépe vypadají, tak je to jen díky tomu přirozenému dennímu světlu, které využívám s příchodem jara a sluníčka. Ale počkej, ukážu srovnání fotek mých a pak muže, právě jeho fotku jsem využila u tvarohových knedlíčků a jahodové omáčky, to uvidíš rozdíl .

    OdpovědětVymazat
  5. Ten vypadá fantasticky! Rebarboru na zahradě nemáme, a tak jsem si ji letos musela na pár pokusů koupit. A jestli se dobře pamatuju, tak kvůli té kyselině by se měly používat ty co njemladší výhonky a ideálně přidávat mléčné výrobky :)

    OdpovědětVymazat
  6. [5]: Myslím, že pokud není člověk nějak  poznamenán na zažívání, nemůže trocha rebarbory na koláči škodit, i po svatém Jánu? S těmi mléčnými doplňky je koláč i chutnější, tak ho vždy pekla a peče moje maminka, ale to pak není kynuté lité, ale tuhé , vymačkáváné na celý plech. Ona to kynuté umí stejně nej.

    OdpovědětVymazat
  7. Rebarboru mám také ráda. Štavelová kyselina odbourává vápník, proto se má vyrovnávat přidáním tvarohové nádivky pod rebarboru a pak je vše OK.

    OdpovědětVymazat
  8. Recept je fakt blbej, neuvědomila jsem si, že je tam špatný poměr mléka a mouky, když dám 1 litr a kilo mouky, je z toho "vodička". Teď toho budu mít pro celé kasárny .

    OdpovědětVymazat
  9. [8]: Pozor, píšu to už v úvodu, že je to na dva velké plechy a je to těsto lité, opravdu se může tvářit jako vodička, ale funguje to. Nejvíc se toto těsto hodí na drobné ovoce (rybíz, borůvky, meruňky) a právě tu rebarboru. Jestli máte málo ovoce, stačí posypat jen drobenkou, je to sice pak jen sladká máslová buchta, ale můj syn to tak má rád.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahr...

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička . Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska  pan Josef Nejdl. Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?    Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska. (Fotografie exkluzivně od Martina  .) O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?" Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.   Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést...

Jak chutná Šumava

    V pátek na Kvildě. Co rozhodně musíte ochutnat, je povidloň. Staročeský povidloň. Řezy z odpalovaného těsta, promazané tradičními švestkovými povidly a tvarohovo šlehačkovým krémem. Zajděte si na něj do Pekárny Kvilda , stojí hned při hlavní silnici. Kromě povidloně si můžete dát nešizený borůvkový koláč z tenkého kynutého těsta. A moc nám chutnal žitný chléb, který jsme si vzali s sebou. Vydržel jako čerstvý ještě třetí den po upečení. Večer v Kašperských Horách a za odměnu Plzeň a místní limonáda, která děti (kromě pizy) vždy potěší vtipnou etiketou i chutí. V sobotu autobusem z Kašperek do Čeňkovy Pily a pěšky proti proudu mé nejkrásnější řeky Vydry.Asi po čtyřech kilometrech dorazíme k Turnerově chatě. Už v jedenáct hodin dopoledne tam panuje obědový chaos, který obsluha v pohodě zvládá na venkovní zahrádce i uvnitř. Hospoda v chatě hučí. Vyhlášená je domácí hříbková bramboračka, my si dáme zelňačku s krajícem chleba a borůvkové lívanečky. Obojí super, stejně jako piv...