Přeskočit na hlavní obsah

Quiche s vůní pro silné nátury plus ředkvičky a špenát jako bonus

Pokaždé, když si vyzvedneme zeleninovou bedýnku, vrhneme se na ochutnávání syrové čerstvé zeleniny. Pak pro mě nastává plánování a vaření ze zeleniny zbylé. Z vlastní zkušenosti vím, že se nevyplatí otálet, v lednici zelenina ztrácí dobrou chuť i vzhled a pro syslování do mrazáku si jí přeci nekupujeme.
Hledala jsem upotřebení pro přemíru naťové cibulky a našla nápad u Mlsné kočky, kterým jsem zabila dvě mouchy jednou ranou. Jednak jsem věděla, kam bych cibulku použila, druhak jsem dostala inspiraci čím přispět na společný stůl k pozvanému zahradnímu grilování.
Pro změnu jsem vyměnila jeden typicky voňavý, český sýr za druhý, v rodině preferovaný. Tento quiche je pečený pro milovníky Romadůru. Pro recept na křehké těsto na korpus quiche jsem nahlédla k Šárce. Jen jsem špaldovou mouku vyměnila za celozrnnou pšeničnou, jemně mletou poměr jsem půl na půl namíchala s moukou obyčejnou hladkou. Na křehké těsto:

150 g celozrrnné, pšeničné, jemně mleté mouky,
150 g hladké (bílé) mouky,
špetka soli,
125 g másla
100 ml vlažné vody.

Všechny ingredience vložím do robotu se sekacími noži (které se obvykle používají na sekání - mletí masa). Zmáčknu knoflík a čekám, možná dvě minuty, až se vše spojí do celistvé koule. Těsto jsem ani nenechávala odležet, hned jsem jej rozválela, vložila do formy vyložené pečícím papírem, propíchala vidličkou a dala předpéct do připravené trouby, vyhřáté na 170 C. Korpus se předpékal a já připravila náplň:
  • necelé dva svazky naťové cibulky jsem očistila , omyla a a nakrájela na drobná kolečka a smíchala s jedním Romadůrem, nakrájeným na drobné kostičky,
  • jednu zakysanou smetanu a tři vajíčka jsem vyšlehala metlou do hladkého krému, který jsem ovoněla provensálským kořením.
Předpečený korpus jsem naplnila cibulkovo-sýrovou směsí, zalila smetanově-vaječným krémem, pokladla kousky druhého Romadůru. Původní nakrájené plátky jsem pak s rozmyslem natrhala na menší kousky. Na povrchu pokapat olivovým olejem, okořenit čerstvě mletým pepřem a dát znovu do trouby, péct, dokud náplň neztuhne, asi čtvrt hodinky. Vůně už se line bytem a utíká i ze všech otevřených oken. Pro mě je to vůně příjemná.
Upečený koláč jen nechám další čtrthodinku vychladnout, pak jej popadnu a utíkám na grilovací oběd. Ač mám ráda quiche rozleželé, nejlépe za studena až druhý den, pro tento romadůrový to neplatí. Ten je chutný jen teplý a vlažný, do té doby funguje jeho chuť a vůně. Když vychladne, zbyde jen nepatrná stopa.

Ředkvičky si našly cestu do zdravé snídaňové pomazánky. Nahrubo nastrouhané jsem je smíchala s jednou vaničkou -
250 g odtučněného měkkého tvarohu a lžící olivového oleje. Odtučněný je zdravější, tučný tvaroh ale rozhodně chutnější. Je na vás, který použijete. Zbývá osolit a přidat trošku zeleného. Já po libosti ostatních členů rodiny přidala naťovou cibulku, kdyby však záleželo pouze na mě, nastříhala bych do pomazánky řeřichu. Čeho se zpožděním lituju, je, že jsem ředkvičkovou nať vyhodila a nezkusila z ní uvařit polévku.
Už jsem se v předešlých článcích zmiňovala, že ujíždím na listovém špenátu. Opět jen já, z celé rodiny. Jedna její půlka může jen ten tradiční protlakový, jedna čtvrtina špenát nemusí vůbec. Takhle většinou dopadne moje rychlovka. Špenát proženu rychlostí blesku po pánvi s olivovým olejem a rozpuštěným plátkem másla. Přisolím a nechám špenát zavadnout. Tak to by prozatím bylo z první bedýnky asi vše.

Komentáře

  1. Všechno vypadá báječně a musí náramně chutnat. Rozhodně vyzkouším, ale přimlouvala bych se za plnotučný tvaroh.Nesnáším všechny ty rádobyzdravé náhražky. Odtučněný tvaroh už nemá s tvarohem nic společného.

    OdpovědětVymazat
  2. Všechny tvé bedýnkové inspirace jsou úžasné! Úplně jsem dostala chuť na tu ředkvičkovou pomazánku, tu si musím střihnout. Listový špenát taky miluju, hlavně ve formě salátu: http://madlinakuchyne.blog.cz/1007/spenatovy-salatek-s-kozim-syrem-a-cherry-rajcatky
    Ale pokud bych mohla, ochutnala bych úplně všechny tvé náramné výtvory. Listový špenát je bezvadný a je škoda, že jím ostatní členové tvé rodiny pohrdají (alespoň zbyde víc pro tebe )

    OdpovědětVymazat
  3. Bedýnky jsem odebírala loni, ale jelikož jsme si přestěhovali, tak mám po bedýnce. Zatím jsem tu neobjevila možnost odebírat bedýnku. Byla to vždy příjemná změna. Zajímavá a netypická zelenina. Skvělé také bylo i to, že byl přiložen recept na opravdu neobvyklou zeleninu či něco, co člověk běžně v kuchyni nepoužívá (pampeličkové listy, ředkvičkovou nať atd). Z Tvé inspirace mě nejvíc zaujal špenát, protože ten miluju (zato nesnáším zelený protlak, kterému se říká špenát ).

    OdpovědětVymazat
  4. [1]: Řekla bych, že tvaroh ještě ujde. Že odtučněný tvaroh se podobá tvarohu více, než odtučněné mléko mléku čerstvému.

    OdpovědětVymazat
  5. [2]: Zkusím tvůj salátek, jen musím vyměnit kozí sýr za jiný. Opravdu se snažím neofrňovat, ale kozí sýr opravdu nemůžu.

    OdpovědětVymazat
  6. [3]: S bedýnkou to mám také tak, jak píšeš. Přeji ti, aby jsi si brzy objevila nové bedýnkové družstvo. Já bych nikdy nevěřila, že se v naší nedružné obci tato možnost objeví a objevily se dokonce dvě. Nebýt www.bedynky.cz, tak bych na to vůbec nepřišla a měla jsem velké štěstí, že ty GaMa jsou tak poctivé.

    OdpovědětVymazat
  7. Páni, toffo, všechno to vypadá a zní naprosto skvěle! Tu pomazánku jsem hned vyzkoušela (použila jsem polotučný tvaroh,nemohla jsem se rozhodnout mezi odtučněným a plnotučným ) a je vážně výborná (i když jsem použila "běžné" ředkvičky. Konečně mamka nemusí mít do práce jen stále dokola chleba s máslem Moc děkuju! Quiche musel být určitě božský, úplně z tvých fotek cítím ten romadůr !

    OdpovědětVymazat
  8. Quiche byl ďábelsky aromatický. Jsem ráda, že pomazánka zaujala a chutnala. Zrovna ty ředkvičky běžně k dostání a ty z bedýnky se extra v chuti neliší. Jen prostě křupou, když jsou čerstvě vytažené. Kdysi jsem zaslechla, že pálí jen ty, co se méně často zalévají.

    OdpovědětVymazat
  9. Quiche i pomazánku bych si hned dala :) A taky hlasuju pro listový špenát! Škoda jen, že u nás ty bedýnky nějak nejsou k sehnání :(

    OdpovědětVymazat
  10. Jeemine, tak toto muselo chutiť !!! Vyzerá to veľmi dobre, mňam . Ako celý blog . Chválim

    OdpovědětVymazat
  11. [12]: Velké díky, moc mě těší. Ale stále mám co vylepšovat !

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!