Přeskočit na hlavní obsah

Vzpomínky a recepty z Chodska a Pošumaví

Na knižní veletrh Svět knihy 2011 jsem se vydala za jasným cílem, ale i přesto jsem učinila malý objev pro mě dosud neznámé tématické kuchařky, která se týká jedné mé blogové rubriky a krajiny, mému srdci nejbližšímu, Pošumaví a Chodsku.
Kniha České vánoce v kuchyni - vzpomínky a recepty z Chodska a Pošumaví je dílem Květy Korečkové. Květa Korečková nejen že napsala knihu o Chodsku, ale také je malířkou chodské keramiky. Knihu jsem si prolistovala, najdete v ní recepty typické pro tento kraj země, prosté lidové jídlo, ale i recepty všem důvěrně známé, jako jsou předpisy na tradiční vánoční cukroví. Mezi recepty jsou vložená povídání s reprodukcemi nebo fotografiemi o chodských lidových zvycích a obyčejích. Pro mě se kniha tváří jako velice vhodný vánoční dárek pro jednoho člena mé rodiny.

Ke kuchařskému koutku jsme se s dcerkou Aničkou dostaly právě včas, kdy se podával čerstvě připravený, můj milovaný píprlák. Od pátku do soboty se musela Anička zdržet veškerého jídla živočišného původu a já jsem se s ní loajálně rozhodla držet basu, čehož jsem pak v hodině po dvanácté polední hořce litovala. Tady si Anička mohla pochutnat na prostém jídlu z mouky a brambor a také pak při dalším vaření hořce litovala. Tedy po svém. Trucování se střídalo s lítostí. Ale o tom zase příště.

Komentáře

  1. Tady jsem olitovala, že jsem se nenachomýtla o chvilku dříve a nemohla se pozdržet Zajímavé!

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Není v lidských silách zvládnout vše, co by si člověk přál - Knižní svět mi byl toho důkazem. Zdaleka jsme nestihli vše, co jsem měla v plánu.

    OdpovědětVymazat
  3. Muselo tam být fajn! Třeba se jednou ta má polovina dovtípí a místo ryze neprakticky praktických dárků mě pozve na nějakou takovou akci! Teď mě zavezl do Olomouce, abych si konečně mohla koupit celého Vrabce a spletla jsem si uličku - to byla přednáška!
    Ale chápu to, zrovna jsme hráli hokej a přesto se "obětoval"!!!

    OdpovědětVymazat
  4. Hanko, nedovtípí! Nesmíš jenom naznačovat, musíš si o to říct, nevíš, že oni jsou z Marsu a my z Venuše ?

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!