Přeskočit na hlavní obsah

Chai vala , je právě čas na čaj

Také Vás někdy - něčí blogový příspěvek tak nadchne, že neotálíte a recept tentýž den vyzkoušíte? Nebo ihned začnete shánět nový olej, ocet, koření nebo jinou potravinu, bez které jste dosud normálně existovali, ale nyní máte pocit, že bez ní se vaše kuchyně neobejde? U mě za to může Yva a kardamom!
Chuť tohoto koření mi doposud zůstala utajená. Kardamom jsem urychleně zakoupila a byla spokojená. Občas jsem otevřela skleněnou kořenku, přičichla a přemýšlela, kam s ním? Do Indie!
Na čtyři kalíšky chaie potřebuji:

4 čajové lžičky granulovaného černého čaje
( Taj Mahal, Red Label, Assam),
1/2 litru polotučného mléka,
5 ks hřebíčku,
3 ks celého černého pepře,
2 ks skořicové kůry,
2-3 zelené kardamomy,
cukr - hnědý třtinový.

Do rendlíku dám sypaný čaj, všechno koření - kromě kardamomu, cukr a mléko. (Ten nejkvalitnější čaj, který jsem doma našla, byl english breakfast tea - St. James´s Teas - dárek z cesty ). Chai přivedu k varu a teprve pak přihodím rozpuklý kardamom. Za stálého míchání vařím maximálně dvě minuty. Přes sítko chai nalévám do těch nejmenších hrnečků.
Hotový nápoj mile překvapil. Chuť mi nejvíce připomínala čokoládu. Po štiplavosti černého pepře ani památky. Koření v chuti chaie bylo rovnoměrně rozložené, žádná nevyčnívala nad ty ostatní. Měla jsem "štěstí," pochutnala jsem si na třech kalíškách. Dáme si rovnici? Kolik členů rodiny chai odmítlo vypít?

Ze zdroje - od meissje z Labužníka o chaii:

" V Indii se k výrobě "chaie" používá granulovaný černý sypaný čaj. Jsou to lístky čaje posekané na velmi drobno a suchým teplem se zkroutí do drobounkých granulek. Pokud nemáte granulovaný čaj, použijte kvalitní klasicky sypaný černý čaj.
Chai se v Indii pije jako hlavní nápoj. Během dne mají Indove dvě pauzy. Dopoledne v 10.00 hod a odpoledne v 16.00 - těmto pauzám se tady říká " chai vala". Je to čas kdy se pije čaj.. Pijí ho co nejvíce horký, z duritek - malých skleněných kalíšků o obsahu asi 1 dcl.
Chai vyloženě hlasitě srkají a vychutnávají si chuť a horkost nápoje a to i ve dnech kdy teplota přeskočí 45 °C. Indove skoro neznají klasickou úpravu čaje, tak jak ho děláme my. Rádi se chlubí tím, že to byli oni kdo naučili Angličany dělat " čaj s mlékem"...kdo ví ?! Pokud si v Indii objednáte "thee", tak se vás budou několikrát ptát...cože si to chcete dát ??? Tohle slovo Indove vůbec nepoužívají a naši klasickou přípravu čaje odsuzují.
Na chai existuje mnoho receptů, někdo přidává koření masalu ( speciálně namíchanou pro chai), jiný přidává i čerstvý zázvor nebo sušené kousky datli či manga atd. Určitě ale nevynechejte kardamon, skořici a hřebiček - to jsou tri základní kameny pro výrobu indického chaie.

Nikdy nepoužívejte jiný čaj než ČERNÝ.
Nikdy nepouživejte jiné mléko než POLOTUČNÉ.
Místo cukru mužete použít med, ale počitejte s tím, že se to odrazí na vůni a chuti čaje."

Komentáře

  1. Přímo čajový obřad... . Abych řekla pravda, moc na čaj nejsem, resp. jsem spíš čajový barbar . Má ráda ovocné "čaje" s medem a citrónem, sem tam zelený čaj. Vyloženě se vyhýbám černému čaji, protože mi nedělá dobře na žaludek.

    OdpovědětVymazat
  2. Já jsem možná barbar z druhého úhlu pohledu - občas o sobě tvrdím, že bych vypila i "louhované seno." Chutnají mi všechny druhy čajů - i ty apatykářské na různé neduhy. Jediné, co nesnesu, je jakýkoliv čaj s umělou, průmyslovou příchutí medu.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr