Přeskočit na hlavní obsah

Poulet au Chou




Kuře pečené na kapustě, podle receptu od babi z Labužníka. Podle nadšených komentářů nešlo nevyzkoušet. A nelitovala jsem. Měla jsem štěstí, že jsem v našem "obchodě nejdražším ve střední Evropě" zrovna narazila na pěknou a ne drahou kapustovou hlávku. Přidala jsem si trochu zeleniny, tedy přímo v dvoujnásobném množství, než je uvedeno v receptu.

Potřebujeme zeleninu:
1 menší hlávku kapusty - ta moje měla 800 g,
2 velké mrkve,
2 pórky,
2 velké cibule,
3 stroužky česneku.

A potřebujeme maso:
4 kuřecí stehna - rozdělila jsem je na 8 porcí, aby se lépe a rychleji propekla,
4 česnekové klobásky (v obchodě byly jen šunkové a jen dvě).

Olej a máslo na opečení.

Sůl a čerstvě mletý pepř na kořenění.

Suché, bílé víno a kuřecí vývar na podlití.

Troubu předehřátou na 180 stupnů - na pečení.

Zeleninu jsem pokrájela, cibuli a mrkev na půlkolečka, pórek a kapustu na proužky:



Nejprve jsem 5 minut zvolna smažila na lžíci oleje a lžíci másla opékala mrkev, cibuli a pórek. Pak jsem přidala kapustu, osolila a smažila dále, do zavadnutí kapusty. Osmaženou zeleninu jsem předala na pekáč. Přidala jsem 3 stroužky drobně nasekaného česneku.



Další v řadě na smažení a opékání byla kuřecí stehýnka. Omytá a pečlivě osušená papírovou utěrkou. Přesto ďábelsky prskala, proto doporučuji přikrýt si pánev ochranným sítkem. Já ho nemám, ale zato teď díky prskajícímu kuřeti mám vypucovanou kuchyň. Stehýnka jsem opekla do hněda, ke konci jsem opekla i klobásy. Opečené maso (nejprve kůži dolů)a klobásy jsem naložila do pekáče na opečenou zeleninu.


Podlila jsem 300 ml bílého vína a 300 ml polévky (bohužel hovězí), kterou jsem souběžně vařila na druhé plotýnce. Osolila a opepřila jsem maso a dala péct do vyhřáté trouby. Podle receptu máme péct 20 minut, pak maso obrátit a dopéct dalších 20 minut. Zdálo se mi to málo, vyzkoušela jsem 2 x 30 minut a i to bylo málo. Ještě další půlhodinu by kuře sneslo. Na vině asi bude moje "propečená" trouba.


Vůně neodolatelná, zelenina výborná, s jemnou chutí i vůní a maso bych s klidem vyměnila za nášup zeleniny.

Komentáře

  1. Jako vegetarián neocením kouzlo tohoto pokrmu, ale právě když jsem si prohlížela tvé stránky, procházel kolem mě "zmlsaný jazýček" mého přítele a hned se ptal: "Jé, co to je?", tak vidím, že budu brzy muset na nákup kuřecích stehýnek. Jsem jen zvědavá, zda je všechny, se svou averzí vůči "neprsíčkám", zbaští ))

    OdpovědětVymazat
  2. Máš čím dál krásnější fotky O této dobrotě už jsem toho moc slyšela, ale ještě jsem ji nevyzkoušela. Určitě by se takové voňavé kuřátko hodilo do těchto sychravých dnů
    P.

    OdpovědětVymazat
  3. [1]: V tom případě bych mlsný jazýček nepokoušela, namixovala bych to alespoň na půl.

    OdpovědětVymazat
  4. Díky za pochvalu. Tenhle pekáček každý pochmurný den určitě provoní.

    OdpovědětVymazat
  5. Tyjo, to mi uniklo! Jeden z nasich nejoblibenejsich receptu. Nedavno jsem toto pekla, ale s perlickou, mnam
    Jsem zrovna ve Francii na statku, kde mi tento pokrm vzdy statkarka pripravi. Teprve mne to ceka! Toz se mam nac tesit.

    OdpovědětVymazat
  6. [5]: K mým nejoblíběnějším ho už také řadím. Ta zelenina je prudce lahodná!

    OdpovědětVymazat
  7. Kapusta mě přitahuje spíše vizuálně než chuťově, ale trakhle bych ji zkusit mohla...pěkný recept i fotky!

    OdpovědětVymazat
  8. [7]: Za vyzkoušení to rozhodně stojí! Zelenina se koupe v jemném sosíku z kuřete a vína.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr