Přeskočit na hlavní obsah

Velikonoční věnec


Ve švýcarském časopisu jsem objevila jednoduchý recept na velikonoční moučník z lineckého těsta. Tak jsem ho rychle upekla a možná se někomu bude hodit. Je totiž i moc pěknou, čistou a poměrně vtipnou dekorací velikonočního stolu. To je můj letošní příspěvek do velikonočního šuplíku.


Suroviny:
350 g hladké mouky,
150 g moučkového cukru,
špetka soli,
1 balíček vanilkového cukru,
150 g studeného másla,
1 vejce.

meruňková marmeláda,
žlutá potravinářská barva,
moučkový cukr na posypání.


Mouku, moučkový cukr prosijeme přes síto do mísy. Přidáme špetku soli, vanilkový cukr a na kousky nakrájené studené máslo. Obouma rukama vše rychle zpracujeme na drobenku. Přidáme celé vejce a vše zpracujeme v kompaktní těsto. Vytvoříme z něj váleček, zabalíme do potravinářské folie a necháme v lednici odpočinout alespoň půl hodiny.
Dva plechy na pečení vyložíme pečícím papírem. Troubu rozehřejeme na 180 °C.
Těsto rozdělíme na dvě části, každou vyválíme na placku vysokou cca 3 mm. Ozdobným, vroubkovaným vykrajovačem z těsta vykrojíme dva kruhy o průměru 24 cm. (Tvar si naznačte podobně velikou poklicí od hrnce nebo kastrolu, ráfkem z dortové formy nebo si vystřihněte šablonu z papíru.)
Kruhy položíme na plechy vyložené pečícím papírem. Uprostřed každého z nich si naznačíme kruh o průměru 10 cm, vykrojíme ho také ozdobným vykrajovačem. Tento kruh si opatrně vyndáme zpět na pracovní desku, použijeme ho totiž na vykrajování ozdob věnce - velikonočním vykrajovátkem ve tvaru vajíčka si vykrájime dvanáct kousků, polovině z nich vytvoříme dírky - žloutky. Moje vykrajovátko ve tvaru vajíčka měří cca 5,5 cm a na dírky jsem použila jeden konec trubičky na pečení kremrolí - to aby byl žloutek patřičně velký.
Vykrájená vajíčka přidáme na plechy k věncům a vše upečeme - 10 minut bude stačit.
Vychladlý věnec slepíme marmeládou. Meruňkovou marmeládu můžeme přibarvit žlutým potravinářským barvivem, aby byla iluze žlutých domácích žloutků dokonalá. Marmeládou slepíme i vajíčka a ta marmeládou přilepíme na věnec. Bohatě zasypeme moučkovým cukrem a necháme po poklopem rozležet do druhého dne. Linecký koláč zvláční, změkně. Kdo má rád křupavé linecké, může se do něj pustit hned.
Veselé velikonoce přeju!

Komentáře

  1. [1]:díky, v jednoduchosti je krása i síla

    OdpovědětVymazat
  2. Maruško, už jsem ho opěvovala na FB, ale musím i tady. vypadá nádherně! jdu zadělat na těsto sice nemám meruňkovou marmeládu, ale snad bude dobrý  i s rybízovou.

    OdpovědětVymazat
  3. Díky, rybízová bude určitě dobrá, nejvýbornější, prostě budeš mít ohnivá vejce s rudými žloutky! Veselé velikonoce, Madlo!

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahr...

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička . Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska  pan Josef Nejdl. Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?    Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska. (Fotografie exkluzivně od Martina  .) O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?" Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.   Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést...

Jak chutná Šumava

    V pátek na Kvildě. Co rozhodně musíte ochutnat, je povidloň. Staročeský povidloň. Řezy z odpalovaného těsta, promazané tradičními švestkovými povidly a tvarohovo šlehačkovým krémem. Zajděte si na něj do Pekárny Kvilda , stojí hned při hlavní silnici. Kromě povidloně si můžete dát nešizený borůvkový koláč z tenkého kynutého těsta. A moc nám chutnal žitný chléb, který jsme si vzali s sebou. Vydržel jako čerstvý ještě třetí den po upečení. Večer v Kašperských Horách a za odměnu Plzeň a místní limonáda, která děti (kromě pizy) vždy potěší vtipnou etiketou i chutí. V sobotu autobusem z Kašperek do Čeňkovy Pily a pěšky proti proudu mé nejkrásnější řeky Vydry.Asi po čtyřech kilometrech dorazíme k Turnerově chatě. Už v jedenáct hodin dopoledne tam panuje obědový chaos, který obsluha v pohodě zvládá na venkovní zahrádce i uvnitř. Hospoda v chatě hučí. Vyhlášená je domácí hříbková bramboračka, my si dáme zelňačku s krajícem chleba a borůvkové lívanečky. Obojí super, stejně jako piv...