Přeskočit na hlavní obsah

Velikonoční věnec


Ve švýcarském časopisu jsem objevila jednoduchý recept na velikonoční moučník z lineckého těsta. Tak jsem ho rychle upekla a možná se někomu bude hodit. Je totiž i moc pěknou, čistou a poměrně vtipnou dekorací velikonočního stolu. To je můj letošní příspěvek do velikonočního šuplíku.


Suroviny:
350 g hladké mouky,
150 g moučkového cukru,
špetka soli,
1 balíček vanilkového cukru,
150 g studeného másla,
1 vejce.

meruňková marmeláda,
žlutá potravinářská barva,
moučkový cukr na posypání.


Mouku, moučkový cukr prosijeme přes síto do mísy. Přidáme špetku soli, vanilkový cukr a na kousky nakrájené studené máslo. Obouma rukama vše rychle zpracujeme na drobenku. Přidáme celé vejce a vše zpracujeme v kompaktní těsto. Vytvoříme z něj váleček, zabalíme do potravinářské folie a necháme v lednici odpočinout alespoň půl hodiny.
Dva plechy na pečení vyložíme pečícím papírem. Troubu rozehřejeme na 180 °C.
Těsto rozdělíme na dvě části, každou vyválíme na placku vysokou cca 3 mm. Ozdobným, vroubkovaným vykrajovačem z těsta vykrojíme dva kruhy o průměru 24 cm. (Tvar si naznačte podobně velikou poklicí od hrnce nebo kastrolu, ráfkem z dortové formy nebo si vystřihněte šablonu z papíru.)
Kruhy položíme na plechy vyložené pečícím papírem. Uprostřed každého z nich si naznačíme kruh o průměru 10 cm, vykrojíme ho také ozdobným vykrajovačem. Tento kruh si opatrně vyndáme zpět na pracovní desku, použijeme ho totiž na vykrajování ozdob věnce - velikonočním vykrajovátkem ve tvaru vajíčka si vykrájime dvanáct kousků, polovině z nich vytvoříme dírky - žloutky. Moje vykrajovátko ve tvaru vajíčka měří cca 5,5 cm a na dírky jsem použila jeden konec trubičky na pečení kremrolí - to aby byl žloutek patřičně velký.
Vykrájená vajíčka přidáme na plechy k věncům a vše upečeme - 10 minut bude stačit.
Vychladlý věnec slepíme marmeládou. Meruňkovou marmeládu můžeme přibarvit žlutým potravinářským barvivem, aby byla iluze žlutých domácích žloutků dokonalá. Marmeládou slepíme i vajíčka a ta marmeládou přilepíme na věnec. Bohatě zasypeme moučkovým cukrem a necháme po poklopem rozležet do druhého dne. Linecký koláč zvláční, změkně. Kdo má rád křupavé linecké, může se do něj pustit hned.
Veselé velikonoce přeju!

Komentáře

  1. [1]:díky, v jednoduchosti je krása i síla

    OdpovědětVymazat
  2. Maruško, už jsem ho opěvovala na FB, ale musím i tady. vypadá nádherně! jdu zadělat na těsto sice nemám meruňkovou marmeládu, ale snad bude dobrý  i s rybízovou.

    OdpovědětVymazat
  3. Díky, rybízová bude určitě dobrá, nejvýbornější, prostě budeš mít ohnivá vejce s rudými žloutky! Veselé velikonoce, Madlo!

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr