Přeskočit na hlavní obsah

Minidortíčky od Aničky

Mám doma malou kuchařku. Pekařku. S jasnou představou. Pryč jsou doby, kdy chtěla péct podle svého. Míchala dohromady olej, mouku, cukr, mléko a nenechala si vymluvit, že tak to dobře dopadnout nemůže. Teď už přijde s jasnou vizí, vysvětlí mi, jaký druh těsta budem připravovat a finále je její.
Minidortíčky měly být plněné čokoládou, s ořechy, sypané cukrem s hrudkovou kávou (rozuměj instantní). Zdobený kávovým zrnkem. Papírové mufinnové košíčky Anička pro pečení zavrhla, nemají to být přece muffiny, ale minidortíčky. Mufinnový plech jsme tedy vymazaly olejem a vysypaly pšeničnou krupicí. Na těsto jsem vybrala těsto na muffinky z Kouzla dezertů Mirky Slavíkové:

300 g hladké mouky,
10 g prášku do pečiva,
150 g (zlatého) cukru,
1 čerstvé vejce,
1 vanilka,
5 g soli,
230 g mléka,
80 g másla.




Zlatý cukr jsme vyměnily za obyčejný a daly jen 50 g, chtěly jsme přece plnit čokoládou a máslo za olej. Vanilku jsme nedaly vůbec, nebyla. Zvlášť suché suroviny a zvlášť ty mokré promíchat a pak lehce oba druhy spojit a přidal 200 g vlašských ořechů, nalámaných na hrubé kousky. Každou muffinovou jamku Anička naplnila polévkovou lžící těsta, pak kávovou lžičkou Nutely a nakonec zavřela další lžící zbylého těsta. Peklo se při 180 C 30 minut. Upečené šly snadno vyjmout z formy za pomoci špičky nože.


Pokud chcete péct podle Mirky Slavíkové, na závěr do uvedeného těsta vmíchejte 150 g čerstvých nebo mražených malin a 100 g nasekané bílé čokolády.

Komentáře

  1. No páni, krásně se Aničce povedly!

    OdpovědětVymazat
  2. [2]: Byly hezké, bez košíčků, mě by to nenapadlo. Stejně se ale budu obávat, co dalšího si na mě vymyslí.

    OdpovědětVymazat
  3. Krásné minidortíčky a opravdu šikovná kuchařinka. Za chvíli už budeš Aničce asistovat v kuchyni ty
    Moc se těším na další Aniččiny sladké dobroty!

    OdpovědětVymazat
  4. Muffiny jsou vděčné - a pár hodin po upečení jdou i ty košíčky dobře sloupnout :)

    OdpovědětVymazat
  5. [5]: Je to tak. Budu komandovaná.

    OdpovědětVymazat
  6. [6]: Dlouho se nám nevedly,teď už máme dva osvědčené recepty.

    OdpovědětVymazat
  7. I was examining some of your posts on this site and I believe this website is rattling instructive! Continue posting.
    http://www.palewatches.com

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.