Přeskočit na hlavní obsah

Žabí léto na hundert procent




Okurkový salát: Nastrouháme dvě salátové okurky na struhadle s většími slzičkami. Osolíme jednou rovnou čajovou lžičkou soli, osladíme dvěma polévkovými lžícemi cukru, lehce opepříme, ooctujeme třemi až čtyřmi polévkovými lžícemi osmiprocentního octa neředěného a nakonec nalolejujeme jednou polévkovou lžící dobrého oleje, olivového s jemnou chutí, nebo řepkového. Vychladíme a podáváme k lehkému letnímu obědu, u nás musí být ke smaženému květáku.






Lívance se zapečeným černým rybízem z babiččiny kuchařky:
Kynuté těsto lité na lívance a bublaniny
75 dkg hladké mouky,
11/4 l mléka,
8 dkg cukru,
4 dkg tuku,
1 vejce,
2 žloutky,
4 dkg kvasnic,
citronová kůra,
tuk na maštění lívanečníků, lžička soli.
"Těsto zaděláváme v hrnku kvedlačkou. V hrnku si přihřejeme všechno mléko. Větší část oddělíme a zbytek osladíme. Rozdrobíme do něho droždí a necháme je nakynout. Pak přidáme rozpuštěný omastek, žloutky nebo celá vajíčka a postupně přidáme prosátou mouku, zbytek mléka a sůl. Těsto necháme na teplém mísě přikryté kynout, až je dvakrát tolik. Pak menší naběračkou lijeme těstíčko do vymaštěných důlků lívanečníku na na litinovou desku s držadlem na 1/2 cm vysoko a po obou stanách opékáme. Plát se mastí kůží ze slaniny napíchnutou na vidličce. Vzhleme k rychlosti, s jakou je možno v poměrně krátké době upéci i velké dávky, bylo by velmi dobré, kdyby se tato pláty vyráběly. Vyžadovalo by to ovšem i topení v kamnech, neboť na elektrické sporáku je právě tak místo na menší lívanečníkovou formu."




Fota (kromě těch lívancových a jedné pivní) Martin Tomšů.

Komentáře

  1. Ahoj, na mém blogu právě pořádám párty. Všichni jsou zváni :) http://pretty.blog.cz/

    OdpovědětVymazat
  2. Atmosféru žabího léta se ti podařilo vystihnout naprosto dokonale Když toužím po teple a suchu, zalezu si do skleníku. Tam jsem dnes sklidila přesně tak ohnuté okurky, jako máš ty Okurčák z nich bude i tak úžasný.

    OdpovědětVymazat
  3. Úžasný blesk, Domažlice z téhle  strany neznám a takový salát je u nás požadován ke všemu smaženému, lhostejno, co je pod strouhankou
    Žabí superléto!

    OdpovědětVymazat
  4. Perfektní fotky, které vyjadřují tu krásnou letní náladu! Okurový salát byl u nás - jak píše sigrid - téměř ke všemu smaženému ve strouhance Dodnes ho mám moc ráda
    P.

    OdpovědětVymazat
  5. A já se těšila na žabí stehýnka
    Náladové letní foto, vaření a pečení z plodů zahrádky, t je to, co na létě miluju. A já jdu dělat okurky s kyškou, ty totiž zase miluju já

    OdpovědětVymazat
  6. [2]: Bylo to tak intenzívní, pak ty Martinovo fotky, z toho něco chtělo vytvořit. Díky.

    OdpovědětVymazat
  7. [4]: Autor byl již uvědoměn , byla to fakt nádhera. Díky.

    OdpovědětVymazat
  8. [3]: Je to tak, okurkový salát to těžké smažené nadzvedne mírně do lehka. Je-li žlučník v pořádku. Tohle je pohled nejstarší částí Domažlic, říká se tomu  myslím branka a jsou to zbytky vyhořelého Chodského hradu. Od náměstí cca prostředku je to dolů z kopečka,směrem na Mrákov? a šel jí i Pan Tau ve filmu.

    OdpovědětVymazat
  9. [5]: Madlo, myslím, že šneky nebo žáby já asi ne, nemám ráda předsudky, ale nějak mi to nejde pod nos.Ale nikdy neříkej nikdy, že ?!

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr