Přeskočit na hlavní obsah

Carpaccio z červené řepy

Nechala jsem si odvyprávět, jak chutné je carpaccio z červené řepy, tak jak jej připravují u "nás u Rusů." Ještě jsem si na něj nezašla, zato jsem se pokusila o stejnou kombinaci popisovaných surovin a dvakrát za sebou jsem si jej naservírovala k večeři. Nevím, jak dalece je autentické, ale mně to prostě chutná!


Na jednu porci:
1 upečenou bulvu červené řepy,
olivový olej (nyní cákám tím od Pospíšilů),
vinný ocet,
sušené oregáno.

Na omáčku/dip (vystačí na 4 porce):
1 tučný tvaroh - 250 g,
1 stroužek česneku,
sůl.


S dipem babicuju:
Měkký tučný tvaroh umíchám se solí, česnekem. Nemám-li tučný, dám polotučný, nebo nízkotučný, k tomu ale přidám kelímek bílého jogurtu, nebo kysané smetany, cca 150 g. Nemám-li tvaroh, dám jen kysanou smetanu.
Červenou řepu vytáhnu z lednice, nakrájím na tenké plátky, rozložím vějířovitě po talíři, pokapu olivovým olejem a vinným octem. Posypu sušeným oregánem. Doprostřed navrším kopeček ochuceného tvarohu. Podávám s opečeným celozrnným toastem.



A takhle carpaccio přistane na stůl ve zmíněné restauraci - Pancake factory:


Uprostřed se hnízdí kysaná smetana, musí být vysokoprocentní, protože je to lahoda sama, nedochucená, nedosolená, bez česneku. Česnek a petrželka hrají prim na příloze - čerstvém toastu. Dýňová semínka je lepší nasucho opražit, tedy mě to tak více chutná.


Dobrou chuť!

Komentáře

  1. Jednoduché, elegantní, nádherné, nabité barvami a vitamíny.V naší rodině jsem bohužel jediná, kdo červenou řepu miluje, takže jsem ji už dlouho neměla, protože vařit nebo péct) jen pro sebe je mi líto, ale tvé nádherně jednoduché a stylové carpaccio přímo vybízí k akci!

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Také jsem jediná. Peču si jí jedině při příležitosti jiného pečení - pečeně k obědu, řepu přihodím. To samé s moučníkem, ale to pak troubou topím déle.

    OdpovědětVymazat
  3. Já jsem kdysi ochutnávala řepné carpaccio dle receptu v Apetitu, postup byl myslím podle Zdeňka Pohlreicha a bych malinko složitější, ale chuťově něco nečekaného. Od té doby na "to" myslím a vím, že se plátky řepy vedle pravého carpaccia nemusí stydět. Naopak! Je to úžasné, co vše se dá vykouzlit s "obyčejnou" zeleninou!

    OdpovědětVymazat
  4. Úžasné :) Moc díky za připomenutí, budu si to muset zkusit též. Už je to dlouho, co jsme měli doma řepu, takže mám aspoň inspiraci na večeři :)

    OdpovědětVymazat
  5. Řepu můžu v jakékoli úpravě! Teď mi domů putuje kniha Jak se vaří v SSSR z roku 1953 a už se těším právě na ty recepty z červené řepy!

    OdpovědětVymazat
  6. ad 5 - Pohlreichovo carpaccio je i v jeho kuchařce Bravo, šéfe a řepa se dává syrová, jen se marinuje.Dělám si řepu stejně, jen v kouskách jako salát - a protože kozí sýr nemůžu, dávám různé, skvělá je brynza.

    OdpovědětVymazat
  7. [5]:+[6]:+[7]:+[8]: Červená řepa čaruje a chutná, mé spojení s tvarohem je ekonomicky výhodné. Bravo šéfe mám v knihovně, marinovaná syrová řepa v lákavých chutích mě zajímá, vyzkouším. Také nemůžu sýr kozí, jen jednou jsem ochutnala čerstvý, který mi nevadil.

    OdpovědětVymazat
  8. Zkuste zapálenou kuchařku:
    Annanas zapéct se třtinovým cukrem a polít to pravým key rumem.
    Jde o původní a originální recept šéfkuchařky Lenky Požárové, jak nám to předvedla s Šou Jana Krause na Primě.
    Svíčková to pravda není, ale ta chuť není špatná.

    OdpovědětVymazat
  9. Nádherný recept! Řepu si upeču v remosce a co nejdřív vyzkouším, díky
    A dostal mě výraz "babicovat" (s dipem)

    OdpovědětVymazat
  10. [11]: Díky , nejlepší by bylo k řepě také upéct nějaký ten domácí chlebík, ne?
    Lovím recepty na Pekárnománii !

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr