Přeskočit na hlavní obsah

Pravidla tance a slupky na sportovní příloze - můj dávno vystřižený talisman

Tenhle výstřižek tahám z krabičky, kde mám kromě něho uložený adresář starý dvacet let, čtenářský průkaz do místní knihovy DVD Powerjógy, kartičky z logopedie mojí dcery, CD Ohrožený druh, Back to black, Melody Gardot, JET Shaka rock a Schritte 1. Taková pěkná, náhodná sbírka důležitých věcí. Výstřižku bude už přes deset let, přesto si ho občas ráda uhladím a přečtu.


"Pravidla tance - Mirka Vopavová
Pamatujete si na den, kdy jste si oblíkli nejuhozenější hadry svého života a váš otec (matka, nastávající švagr) moc pili a pak moc mluvili? Na den, kdy jste na radnici podepsali… Co jste to vlastně podepsali? Co jsem to vlastně podepsala? Pochybuji, že by tehdy některý z nás opravdu znal zdravotní stav svého vyvoleného. Jen zanedbatelné procento kalkulovalo s majetkem ženicha či nevěsty a jen promile sepsalo předmanželskou smlouvu.

Vzpomněla jsem si na to nedávno, když sousedka zapsala manžela do kursů salsy. Nevím jak u vás, ale v Praze teď salsa letí. Latinskoamerický tanec, při němž se těla houpou v rytmu rostoucí vášně, dělá v hlavách žen Vltavou křtěných paseku. Většina salsa barů, co tu najdete, je sexem nabita až k prasknutí. Ohnivé drinky, vzrušené přítmí, žhavá hudba, pánevní pohyby.

"Sním o salze už měsíce," vysvětluje mi sousedka Pavla v pekárně a podává mi igelitový pytlík, abych si do něj taky mohla nacpat svých deset rohlíků. "Například si představuju noční plážový bar," přimhouří oči a prohrábne si vlasy. "Horký vzduch mi rozpaluje tváře, cítím vůni moře. Tančím v divokém víru s neznámým chlapíkem, mám šaty s odvážným výstřihem…" Pavla si dá ruku v bok, vypne hruď, bojovně vystrčí bradu, tanečním krokem proběhne kolem dalamánků a pak dál a dál, přes celou pekárnu až k makovým koláčům. Tam udělá dvě otočky, zakloní hlavu, řekne aaach a zatočí igeliťákem nad hlavou. "Milan se mnou ovšem do kursů odmítá jít, řek´," že tam ani nepáchne," vzdychne Pavla a rozmrzele se vymaní z náručí imaginárního vášnivého Latinoameričana. Zkouším si představit souseda, náruživého vyznavače pečeného bůčku a odpoledního schrupnutí, jak svých sto kilo živé váhy rozhýbává v rytmu salsy. Zkouším si představit, jak amatérský myslivec oděn v rudé elastické košili a kalhotách do zvonu vilně vlní pánví. Nejde to. Pavla svým houpavým salsa krokem vejde k zelináři, kupuje kilo mrkve a tváří se pomstychtivě. Vím, co bude mít Milan, odpírač taneční vášně, dnes k obědu. Taky tuším že Pavla oloupe mrkev i brambory na sportovních stránkách Lidových novin dřív, než se je její muž stačí přečíst. Zasype Jágrovu fotografii kopečkem slupek a pak to všechno s gustem hodí do popelnice. Strašně s s Milanem pohádají, ale on přesto do kursů salsy nepůjde. Neboť tohle jsem tehdy všichni podepsali:

Vztah k tanci, jakož i pravidla tance se během manželství nemění.

Ani jiná pravidla..."

Komentáře

  1. Svatá pravda...A to TÉMA o dobrém a levnějším jídle se mi líbilo, díky za odkaz!

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: ....
    Jsem ráda, že jsi si všimla odkazu TÉMA v horní lince, já bych se pod něj chtěla podepsat.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr