Na domácí nudle, tuto naší českou, klasickou zavářku do polévky, bývaly specialistkami naše babičky. I pro mojí maminku by bylo pod úroveň nahradit je kupovanými. Mě to až takový problém nedělalo, až na tu skutečnost, že jsem si na těch kupovaných nikdy nepochutnala. A pozoruji i na svých dětech, že po polévkách s těmi doma vyválenými, nakrájenými a usušenými se můžou utlouct a takový oběd, kterému předchází polévka s domácími nudlemi považují za sváteční. Proto už nudle domácí pro mě už nejsou tabuizované, zvláště když děti milují nudle širší, nevyžadují slabé jemné nudličky. Mají rádi nudle jako špalíky, zrovna tak robustní, jak je krájela babička na Chalupech, cak, cak, ta se s nimi nikdy nepárala! Také vždy využiju všech dostupných pomocníků, které mi práci a čas ušetří, v nudlovém případě domácí pekárnu a mikrovlnnou troubu.
Na domácí nudle beru k ruce Velkou kuchařku Viléma Vrabce a odměřuji:
35 dkg hrubé mouky,
2 vejce,
asi 1/16 l (cca - 60 ml 4 - 5 polévkových lžic) vody.
Vilém Vrabec radí postupovat takto:
"Na vál nasypeme větší část prosáté mouky a v jejím středu uděláme důlek. Do hrnečku rozklepneme vejce, přilijeme vodu, dobře rozkvedláme, přidáme část mouky, aby vzniklo hustě tekoucí těstíčko, které dobře rozmícháme. Těstíčko nalijeme do připraveného důlku v mouce a vše propracujeme rukama v tuhé těsto. Propracované těsto musí být lesklé a suché."
Moje babička i maminka vajíčka rozkleply přímo do důlku v mouce, tenkým pramínkem levou rukou přilévaly vodu a dlouhým nožem v ruce pravé rychle a opatrně zapracovávaly do mouky, jen aby se tekutina nerozlila po vále, ale zůstala v mouce, kam patří.
A já?
Všechny suroviny naložím do domácí pekárny, zapnu program číslo 7 - nudlové těsto. Když je program u konce, vznilý bochánek rozdělím na tři díly a vložím mezi nahřátý talíř a porcelánovou mísu, které jsem předtím nahřála v mikrovlnné troubě. S dobou nahřívání porcelánového nebo keramického nádobí radím opatrně, raději dobu kratší, než delší, aby nasucho ohřívané nádobí neprasko. Mluvím z vlastní zkušenosti, můj keramický talíř už jednu prasklinu vlastní.
Bochánky si odpočinou v teple patnáct minut, půjdou pak lépe rozválet do průsvitné placky.
Placky na nudle suším na podložce z čistých látkových utěrek, aby schly rychleji, nechám je přesahovat přes hranu stolu, vzduch k nim má přístup z obou stran. Nevím, jestli to vědecky dává smysl, mám to ale v podvědomí, takový trik mě musela učit maminka. Nikdy nesuším na přímém slunci, těstové placky by rychle vyschly a při krájení by se lámaly. Běžně mi stačí na oschnutí tak hodina.
Pak nakrájím pruhy tak pět centimetrů široké, podle prvního nakrojeného beru míru těm ostatním.
Nakrájím ty své špalíky, i když nožem sjížím jen po hraně naskládaného bloku nudlových pásů. Široké jsou určitě kvůli robustnosti té mé kudly, na ty jemňoučké by to chtělo úzský nožík.
Část nudlí rovnou naházím do vývarové polévky, zbytek dosuším, na utěrce je nechám až do večera, abych si byla jistá, že mi nezplesnivý. Moje děti milují kuřecí vývarovou polévku, kterou vařím z kuřecích skeletů, kousku mrkve, celeru, petržele a jedné menší cibule i s hnědou slupkou. Před zalitím studenou vodou si kosti a zeleninu - kromě cibule - opeču na plátku másla. Vývar vařím velmi pomalu, tři hodiny, abych dostala koncentrovanou chuť. I když stejný postup zachovám a vařím vývar z hovězího žebra, zdaleka není tak ceněn. Hotovou polévku kořením mou vlastní sušenou petrželovou a celerovou natí, v dlani ji rozdrtím na prášek a sypu do hrnce plného horké polévky. Báječně to zavoní a polévce dodá živou chuť.
Jaký použiváte váleček?
Já klasicky dřevěný. Když se mi na něj jakékoliv těsto - nedejbože nabalí, vždy ho seškrabu nožem, málokdy váleček myju vodou. Babička mívala váleček uložený ve spíži, zabalený do staršího povlaku na polštář, aby se na něj neprášilo. Jakou péči o dřevěný váleček radí Marcella Hazan?
- Omyjte ho mýdlovou vodou a pod tekoucí studenou vodou. Měkkou tkaninou ho důkladně otřete. Pak ho nechejte zcela oschnout v přiměřené teplé místnosti.
- Navlhčete nějakou tkaninu neutrálně chutnajícím olejem a vetřete ho po povrchu válečku. Oleje nedávejte mnoho, protože na válečku má být jen tenká vrstva. Když se olej do dřeva vsákne, potřete váleček moukou.
- Abyste udrželi váleček v dobrém stavu, opakujte tuto léčbu zhruba po každém dvanáctém použití válečku.
- Dávejte pozor, abyste povrch válečku nijak nepoškodili, protože nerovnost povrchu trhá těsto.
Děti baví hravé tvary těstovin - poznáte ten čistě holčičí na lžíci?
No já žasnu! To je perfektní návod na domácí nudle :) Teď jen lituju, že nemám domácí pekárnu. Dá se to udělat i ručně?
OdpovědětVymazat[1]: Ruční postup jsem doplnila do článku, dá to trochu práci, která mě obvykle od tvoření domácích těstovin odrazovala. Obvykle nebývám tak trpělivá .
OdpovědětVymazatKrása! Já dělala domácí nudle do polévky kdysi dávno! Budu si to muset zopakovat. Domácí vývarová polévka si to zaslouží! U nás vede slepičí, následuje hovězí a potom kuřecí.Mamka často dělávala z vepřové kosti z krkovice, byla vynikající, ale dnes mi vepřový vývar přijde planý.
OdpovědětVymazatTak domácí nudle (a vůbec domácí těstoviny) jsou další metou, kterou bych chtěla pokořit. V rodině dělá domácí nudle jen tchyně (jednou ročně na Vánoce do rybí polévky) a jsou báječné. Růčo to půjde určitě taky, jen to bude asi trošku posilovna Takže díky za nudlové nakopnutí, určitě se do nich brzy vrhnu!
OdpovědětVymazatJinak k té fotce s malou Aničkou - není ten záhadný tvar náhodou kočička Hello Kitty?
Pěkný článeček!
OdpovědětVymazatMoje babi dělávala domácí nudle, tehdy samozřejmě bez různých pomocníků, stejným způsobem. Těsto rozválela na ohromné slabé placky, které po celé kuchyni sušila na rozprostřených utěrkách. Pak buď krájela vlasové nudličky nebo čtverečky - flíčky. Poté prsty prohodila a ještě nechávala schnout.
Milovala jsem ochutnávat to usušené těsto
Jeden tip: nudle lze vařit zvlášť, aby se polévka nezakalila. Do polévky je přidávám až na talíři
P.
[3]: Kdybych měla počítat za celý svůj rodinný způsob kuchyně, stačily by mi jako počítadlo jen dvě ruce, kdy bych napočítala domácí přípravu nudlí. A to ke konci častější, dejme tomu za pět prvních let 2x? Mohla jsem si pochutnávat u maminky.
OdpovědětVymazat[4]: Milá jmenovkyně, máš bystré oko! Je to Hello Kitty a donesl ji překvapivě Mikuláš! Jako zdravější překvapení. Růčo nudle jdou, vždy musely jít, ale je to občas "opruz." Který ovšem stojí za to!
OdpovědětVymazat[5]: Moje maminka byla vycvičena, aby také krájela vlasové nudličky nejvyšší dokonalosti! My tři potomci jsme se po vzoru otčím zmlsali. Na mojí svatbu maminka nakrájele tolika nudliček, že v polévce stála lžíce - v nudlích! Ono to není jen tak, krájet nudle, chce to opravdu ouzský nůž, který jen objede hranu. Proto já jsem, ráda, že si tí moji potomci libují v těch širokých, a to vyslověně. Žě je do čeho si kousnout. A to že si uválím chabé tři placky! Když se dělávaly těstoviny do foroty, třeba i z kila mouky! Celé dopoledne a bylo vystaráno - na měsíc?
OdpovědětVymazat[2]: Děkuju moc :)
OdpovědětVymazatJéje, domácí nudle = základ rodinného štěstí. Jak se nejdřív leskne těsto a láká k oždibování, hned jak se udělá, jak se průsvitné vyválené pláty rozvalují na utěrkách, jak se nakrájené nudličky zaskví v polévce... Domácí nudle pro mě budou vždycky symbolem poctivosti a svým způsobem i moudrosti. Ty tvoje vypadají s odpuštěním "k sežrání" :))
OdpovědětVymazat[10]: Třemi slovy - základem rodinního štěstí - jsi vyjádřila dokonale hlavní myšlenku mého článku.
OdpovědětVymazat...tak nevím 160 ml vody. Utopený mlynář
OdpovědětVymazat[12]: Máte pravdu, omlouvám se 1/16 l je cca 60 ml, tj. 4 - 5 polévkových lžic vody!
OdpovědětVymazat[13]: ...taky jsem si to mohl přepočítat,že. Přidal jsem mouky a dopracoval rúčo
OdpovědětVymazat[14]: Celkem dost mě to mrzí, nemám ráda takové chyby, doufám, že se Vám nudle ve finále podařily.
OdpovědětVymazatDomácí nudle mám nejradši. Kupované nudle to je opravdu slaboto.
OdpovědětVymazat