Přeskočit na hlavní obsah

Králík na zelí

Motorky se zazimovaly a kluci mají čas na vaření. Martin šáhl po tradičním, bohužel v současné době ne už tak často používaném druhu masa - králičím.

"Králičí maso obsahuje méně tuku než kuřecí, krůtí, hovězí a vepřové a obsahuje nejvíce proteinů. V tuku je obsaženo 63% nenasycených mastných kyselin z celkového obsahu mastných kyselin. Svým příznivým složením a jemnou chutí je vhodným masem pro specielní diety pro nemocné (nemoci srdce, nízkosodíkové diety), jídelníček starších osob a vůbec pro ty kdo si hlídá své zdraví a váhu."králík na zelí 1
Do litinového kastrolu Martin naložil červené kysané zelí smíchané s nakrájenou cibulí jako první vrstvu. Na zelí přišla vykoštěná králičí stehna, byla nasolená, kořeněná česnekem, drceným kmínem a pepřem. Stehýnka přikryl na plátky nakrájenou anglickou slaninou. Aby se stehna nevysušila, pekl je Martin nejprve pod pokličkou v troubě do měkka, za neustálého podlévání, aby se zelí nepřismahlo a pak nechal bez pokličky dopéct do červena.
králík na zelí 2
O kypré bramborové knedlíky se postarala jedna moje sestra - a že je Eva umí jen tak od oka!
Kluk po akci - Martin přeje dobrou chuť!  

Komentáře

  1. Po chlapsku připravené šťavnaté králičí masíčko s červeným zelím a vypečenou křupavou slaninkou vskutku svádí stejně jako pohled na "vařícího" muže. Škoda, že se internet nepřenáší vůně, musí to vonět báječně. Takového muže bych brala všema deseti!

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: No vidíš Madlo, můj muž je vyučený kuchař, který se minul profesí, svěřit mu kousek masa je mi moc líto !

    OdpovědětVymazat
  3. Králíka bych si taky hned dala, vypadá opravdu skvěle! Vařící muž je bezva, jen ten můj by si pak mohl po sobě uklidit kuchyň, i když dnes bych mu odpustila i ten nepořádek, jen aby byl doma. Snad to na Vánoce stihne a užijí si vaření i s dětma!

    OdpovědětVymazat
  4. [1]: Každý muž má něco do sebe, stejně to pokolení podezírám, že tu neschopnost uvařit jen hrají!

    OdpovědětVymazat
  5. [3]: Hanko, doufám, že se ti přání splní, hezký předvánoční čas...

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr