Přeskočit na hlavní obsah

Sweet truflle sixteen

Narozeninový dort je vždy výzva, natož padne-li mi do oka receptura Le Cordon Bleu Paris. Vyplatí se k receptuře přistupovat s pokorou, pěkně si do hlavy uložit postup i vychytávky, dvakrát měřit, než hned řezat. Připravte se na to, že si začokoládíte nejen kuchyň, ale i pusu. Každý člen rodiny bude žadonit, aby směl vylízat misky od čokolády.
2
Den první
Rozevíratelnou dortovou formu  o průměru 20 cm vymažu máslem a vysypu hrubou moukou. na dno formy pro jistotu úspěšného vyklopení korpusu vložím kolečko z pečícího papíru, vystřižené přesně podle dna dortové formy.
Troubu si nahřeju na teplotu 165°C.


Čokoládový korpus podle originální receptury:
  
2 vejce,
3 polévkové lžíce cukru,
6 polívkových lžic polohrubé mouky,
1 polévková lžíce kakaového prášku,
2 polévkové lžíce rumu.

Ve  vodní lázni (miska se nesmí se vody dotýkat) našlehám ručně metličkou vejce s cukrem, až je směs světlá, lehká a dvojitého objemu. Teplota směsi nikdy nemá být horká, pouze teplá. Vyjmout misku a dále vše šlehám do zchladnutí. Přesít mouku, kakao a lehce vložit do vaječné směsi. Nalít do připravené formy, povrch jemně uhladím a peču.

Originálně jsem si upekla placku, která byla lesklá a tuhá, jak z modelíny. Výsledek rozhodně nesplňoval mé představy o dortovém korpusu. Proto jsem si upekla korpus č. 2, vyzkoušený podle receptury svatovintířského dortu.

Čokoládový korpus podle mé náhradní varianty:
2 větší vejce,
4 polévkové lžíce moučkového cukru,
3 polévkové lžíce polohrubé mouky,
1 polévkové lžíce neslazeného kakaa.
2 polévkové lžíce rumu - já použila griotku.

V míse šlehám elektrickým šlehačem vejce s cukrem, až jsou hustá a bílá. Lehce do nich zamíchám mouku a prosáté kakao. Těsto předám do připravené dortové formy a peču. Že je korpus upečený, poznám, že se korpus přibližně po deseti až třinácti minutách  začne odtahovat - oddělovat od stěn formy. Upečený korpus nechám vychladnout na mřížce a dortovou formu umyju a a čistou připravím pro další použití při výrobě dortu

Vychladlý korpus vložím zpět do čisté dortové formy a navlhčím griotkou. Na stěny dortové formy si ustřihnu z pečícího papíru manžetu, širokou stejně jako jsou okraje formy. Aby papírová manžeta pěkně držela a nehroutila se, z jedné strany jí potřu vodou a navlhčenou stranou ji přitisknu ke stěně formy. 

Truflle náplň:
280 g hořké čokolády (s podílem alespoň 70% kakaa),
1 čajová lžička práškové želatiny,
4 lžíce kukuřičného sirupu (lze nahradit medem),
500 ml šlehačky,
kakaový prášek na posypání povrchu.

280 g čokolády rozpustím ve vodní lázni.  Do jedné lžíce vody přidám 1 lžičku přáškové želatiny a opět jí ve vodní lázni nad pomalu vařící vodou rozpustím. V kastrolku přivedu k varu 6 lžic vody s kukuřičným sirupem nebo medem. Odstavím a přdám rozpuštěnou želatinu. Tuto směs přidám za stálého míchání  do čokolády. Stane-li se, že směs zhrudkovatí, dá se opěti jemně zahřát nad horkou odstavenou vodou (miska se vody nesmí se  dotýkat) a rozmíchat, až je hladká. Čokoládovou směs nechám zchladnout.
Našlehám šlehačku do měkkých kopečků a lehce jí vložím do zchladlé čokolády. Nepřemíchat! Truflle náplň naliju na připravený korpus ve formě, pěkně uhladím povrch. V lednici nechám zatuhnout, pro jistotu přes noc.
1

Den druhý

Na ozdobení a dokončení dortu:

170 g čokolády,
kakaový prášek.

Opět si připravím papírovou manžetu, opět stejně širokou, jako jsou stěny dortové formy a dlouhou stejně tak, jako je její obvod. Rozpustím zbývajících 170 g čokolády a natřu na připravený pás papíru. Nechám ztuhnout - nejprve na kuchyňské lince a ke konci ztvrdnutí pomůžu zmrazením v mrazáku. Čokoládový pás nalámu na nepravidelné, větší kusy.

Je čas na zdobení dortu.

Aby se  lanýžová náplň neodtrhávala z dortu současně s manžetou, krátce na stěny formy přitisknu utěrku, namočenou v horké vodě. Pak odstraním stěnu dortové formy a papírovou manžetu. Boky dortu obložím čokoládovými krami, povrch dortu zapráším kakaovým práškem a špejlí nakreslím ozdobnou mřížku.

Výsledkem je koncentrace čokolády, která bude "zabijácká" i pro čokoholika.  Doporučuje se podávat s četstvými jahodami, nebo silným, neslazeným pressem. Sklenka studeného mléka také není od věci.
Vše nejlepší k narozeninám, Honzo ♥!

Komentáře

  1. Tak tomu říkám přímo čokoládové nebe! Teda, já bych chtěla, aby mi někdo na narozeniny taky upekl takový výtečný a čokoládou nabitý dort! Tleskám za prvotřídní zvládnutí nelehké receptury, dortík vypadá nádherně.

    OdpovědětVymazat
  2. Krásná dortová architektura
    Manžety na pánské košili i na úžasně čokoládovém dortu mají prostě šmrnc. A to neslazené espresso k tomu - to už je sen.P.S.
    Oslavenci dodatečně přeji vše NEJ

    OdpovědětVymazat
  3. [1]: Bravurně jsem to - přiznám se - nezvládla. Příště bych větší důraz kladla na rozmíchání čokolády s medem a želatinou, nepodceňovala teplotu směsi ani jednotlivých surovin. Utvořily se mi hrudky, které se mi nepodařilo zcela rozmíchat. Nicméně oslavenec mi hrudky prominul.

    OdpovědětVymazat
  4. [2]: Jen ty manžetové knoflíčky v podobě čerstvých jahod nám chyběly k dokonalosti !

    OdpovědětVymazat
  5. Báječně odvedená práce :) Já jsem hodně velký čokoholik a při pohledu na tento dort si rychle musím nějakou dát, jinak bych to nevydržela Moc se mi líbí, jak se ti ta čokoláda na okrajích krásně leskne (mně se na ní většinou vysráží to kakaové máslo) :)

    OdpovědětVymazat
  6. Dort vypadá luxusně a neumím si představit, že by někomu nechutnal... Ale mám pocit, že jakmile bych ho nakrojila, celý by se mi rozjel...? Nebo se mýlím?

    OdpovědětVymazat
  7. Krásný dort, a povedl se pěkně - opravdu vydařený dárek!

    OdpovědětVymazat
  8. Moc velká nádhera! To bych ochutnala opravdu s chutí A prosila bych jeden kousek s velkým kouskem té postranní čokolády
    P.

    OdpovědětVymazat
  9. [5]: Aby byla čokoláda lesklá, musí se temperovat, v menším množství to jde takto:
    http://www.coopclub.cz/pracujeme-s-cokoladou/243
    Cukráři používají k schlazování čokolády mramorovou desku.
    Já čokoládu netemperovala, jestli, tak omylem , možná se spíše leskne od blesku fotoaparátu?

    OdpovědětVymazat
  10. [6]: Dort se musí chladit v lednici, pobyt v pokojové teplotě mu nesvědčí. Porcovali jsme dort ihned po vytažení z lednice. Nerozjížděl se. Při pobytu v pokojové teplotě trochu povolí, ale určitě se nerozteče. Spíš se více lepí na porcovací nůž. Krém = lanýžová pěna se schová jako mousse au chocolat.

    OdpovědětVymazat
  11. [8]: Děkuji. Zničila jsem oslavence - čokoládou!

    OdpovědětVymazat
  12. [9]: S radostí! Pošlu mailem !

    OdpovědětVymazat
  13. Dortík je vážně neskutečná dobrota.
    Taky jsem ho dělala a dokonce už 3x.
    Mrkni
    http://alenkyfood.blog.cz/0803/ve-dvou-se-to-lepe-tahne

    OdpovědětVymazat
  14. [14]: Mrkla jsem a mám co vychytávat !

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr