Přeskočit na hlavní obsah

Savojská bramborová polévka

Nevím, jestli má tato polévka vůbec něco společného se Savojskem.
Co vím, že jsem si na ní recept opsala před - hm - více lety od kolegyně Stáni z brožury francouzské kuchyně, společně s receptem na cibulovou polévkou z Cardaillacu. A vím, že mi moc chutná. Že je strašně jednoduchá, je to pěkné pohlazení na pochroumaný žaludek a možná i duši.


Na 4 porce potřebuji:

2 střední cibule,
5 mrkví,
4 středně velké brambory,
60 g másla,
1,5 l vývaru (nebo vody a bujónovou kostku),
2 lžičky hladké mouky.
Na dochucení:
sůl,
muškátový oříšek,
pažitku.


Cibuli nakrájím nadrobno, osmažím na másle do růžova. Přidám očištěnou, jemně nastrouhanou mrkev a dusím, až zavoní. To přidám dvě lžičky mouky a mírně zapražím. Zaliji vývarem, přihodím na kostičky nakrájené brambory. Nechám mírným varem táhnout, probublávat. Přibližně 45 minut nebo do změknutí brambor. Osolím, je-li třeba. Párkrát nad polévkou strouhnu muškátový oříšek. Hotová polévka se na talíři posype pažitkou.


V lednu jsem na tom s čerstvými bylinkami špatně. Když nevyrazím dvanáct kilometrů do nejbližšího "hyper, super," v místě jich moc nepořídím. Bedlivé oko už zpozorovalo změnu. Savojská - nesavojská, byla prostě s lžičkou kysané smetany a rozmarýnem. A byla to příjemná změna.


Na jaká vylepšení máte chuť vy?

Komentáře

  1. Ať už savojská či jiná, hlavně je zeleninová . Jé to se rýmuje . Podobné zeleninovky vařím strašně často. Mně by tam chyběly asi knedlíčky. Sice jsou tam brambory, ale když já pohankové knedlíčky moc ráda .
    PS:koukám, že tvůj stolek vypadá jako moje poličky - všude samé kuchařky, Gurmány, Apetity... Pravda, já tam mám ještě spoustu, spoustu učebnic, ale kuchařky mám radši .

    OdpovědětVymazat
  2. Krásně hřejivá polévka, která pohladí nejen po duši. A s kopečkem kysané smetany a lístkem čerstvého rozmarýnu opravdu nemá chybu. Bramboračku mám ráda na všechny způsoby, takže tento tvůj určitě taky brzy vyzkouším.

    OdpovědětVymazat
  3. Kedy sa pridavaju zemiaky? A mrkva nadvakrat - je to nejaka specialita, cast nakrajat, cast postruhat?
    Recept sa mi paci, skusim hned zajtra, nsledovane domacim chlebom a vajickovou pomazankou.

    OdpovědětVymazat
  4. Este upresnenie tej zemiakovej otazky - ked budem zemiaky varit 45 minut, aky druh musim pouzit, aby sa nerozvarili na kasu?
    Dik moc Terezko, za vsetky inspiracie!

    OdpovědětVymazat
  5. [1]: Nechtěj vidět můj noční stolek, co se na něj a do něj nevejde, stojí v komínkách "po ruce."

    OdpovědětVymazat
  6. [2]: Tato polévka - podle základního receptu - je až takovou miminkovskou polívčičkou. Tedy pokud by se s cibulkou šetřilo. To by se ti časem mohlo hodit?

    OdpovědětVymazat
  7. [3]:  +[4]: Všech pět mrkví se nastrouhá. Možná jsem to jen nepřesně napsala. Mrkev se nejdříve očistí a pak nastrouhá na jemno.
    Brambory jsem dala hned s vodou. Přivedla k varu a pak jen nechala dál (vařím na elektrickém sporáku, tak na stupni 2) bublat, klokotat. Prostě hodně pomalu vařit. Pomalým vařením se do jídla dostává více chutí. Samozřejmě stačí vařit do  změknutí brambor, aby se nerozvařily.
    Terezka je na tege.blog.cz, tady není. Ale pozdrav vyřídím  

    OdpovědětVymazat
  8. Pořád si slibuju, že zařadím víc polívek, zvlášť v zimě - tak snad na ni nezapomenu. Je prima jednoduchá, z toho, co obvykle kuchařka doma má vždycky, jen si vzpomenout včas! Rozmarýn na okně se mi taky daří i přes zimu, nyní druhou - ostatní byliny už zašly. Jen co poleví mráz, nakoupím zas v super-hyper něco nového. Láká mě koriandr.

    OdpovědětVymazat
  9. Přesně to, o čem člověk teď sní: hřejivá krásná polévka, která zahřeje tělo i duši. A skvěle a útulně naaranžované fotky (ale to už se asi opakuji ). Dala bych si hned už proto, že o takové polévce jsem dosud neslyšela.
    Moc se Ti to povedlo!
    P.

    OdpovědětVymazat
  10. Myslím, že už jsem někde napsala, že cibuli považuji za královnu všech zelenin, mrkev by tudíž mohla být korunní princeznou a celer snad i třeba král. Parádní polévka !
    Všimla jsem si, že je dnes hodně nepopulární zahušťování moukou...že by dietka?...tak mě moc potěšila větička "To přidám dvě lžičky mouky a mírně zapražím ". A s těmi bylinkami a kilometry jsem na tom úplně stejně.

    OdpovědětVymazat
  11. [10]: S dietkou nejsi tak daleko od pravdy , , s tímto receptem je to ale jen pouhá shoda náhod.  

    OdpovědětVymazat
  12. Polévka má pěkně hřát a tato hřeje rovnou 2x Fotky jsou takové příjemně domácky teplé, což se stalo tradicí zdejšího blogu

    OdpovědětVymazat
  13. Hlásím, že jsem polévku už uvařila a moc jsme si pochutnali!
    Je to šikovný receptík.

    OdpovědětVymazat
  14. 7., 3+4.: zdravim vsechny zde u toffo, polevka je to pekna, klidne bych ji posypala rerichou, te se dari na trosce vlhke kuchynske uterky za kazdych okolnosti, tak doporucuji.10: a to mi pripomnelo rikanku Ripa se vdavala/Rübe hat Kohl gefreit/Turnip's getting married :)

    OdpovědětVymazat
  15. [14]: Jsem ráda, že se recept u tebe také osvědčil. Mě moc lahodí právě ten muškátový oříšek. To je koření, které - opět bohužel - používám jen já z celé rodiny.

    OdpovědětVymazat
  16. Do savojské polévky se dávají trochu jiné ingredience, ale určitě je tato také dobrá. Já jsem polívková a máme je teď docela často. Tak tuto udělám pozítří na večeři

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahr...

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička . Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska  pan Josef Nejdl. Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?    Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska. (Fotografie exkluzivně od Martina  .) O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?" Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.   Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést...

Jak chutná Šumava

    V pátek na Kvildě. Co rozhodně musíte ochutnat, je povidloň. Staročeský povidloň. Řezy z odpalovaného těsta, promazané tradičními švestkovými povidly a tvarohovo šlehačkovým krémem. Zajděte si na něj do Pekárny Kvilda , stojí hned při hlavní silnici. Kromě povidloně si můžete dát nešizený borůvkový koláč z tenkého kynutého těsta. A moc nám chutnal žitný chléb, který jsme si vzali s sebou. Vydržel jako čerstvý ještě třetí den po upečení. Večer v Kašperských Horách a za odměnu Plzeň a místní limonáda, která děti (kromě pizy) vždy potěší vtipnou etiketou i chutí. V sobotu autobusem z Kašperek do Čeňkovy Pily a pěšky proti proudu mé nejkrásnější řeky Vydry.Asi po čtyřech kilometrech dorazíme k Turnerově chatě. Už v jedenáct hodin dopoledne tam panuje obědový chaos, který obsluha v pohodě zvládá na venkovní zahrádce i uvnitř. Hospoda v chatě hučí. Vyhlášená je domácí hříbková bramboračka, my si dáme zelňačku s krajícem chleba a borůvkové lívanečky. Obojí super, stejně jako piv...