Přeskočit na hlavní obsah

Struffoli

Struffoli jsou italské sladké nočky. Struffoli je vánoční cukroví. Ve svém pořadu je v dvanáctém díle vařil Ital v kuchyni - Emanuele Ridi.

Emanuela "žereme." Já i můj muž. It´s wonderful. Emanuele mého muže inspiroval tak, že dostal chuť vařit. A dostal chuť na sladké. Tady jsou jeho vlastnoruční struffoli. A stejně jako Emanuele, i můj muž si vzal na pomoc další, alespoň jedny malé ruce.


Na těsto potřebujeme:
400g hladké mouky,
4 vejce,
1 lžíce rumu,
100g másla,
2 lžičky citronové kůry,
2 lžičky pomerančové kůry,
1 lžíce cukru,
špetka soli,
1l slunečnicového oleje na smažení.

Na polevu potřebujeme:
300g medu,
150g cukru,
5 lžic vody.

Na zdobení pyramidy ze struffoli potřebujeme:
cukrové perličky,
50g kandovaného ovoce -
( to u nás nefrčí, vyměnili jsme ho za 100 g hrubě sekaných lístkových oříšků).



Do mísy si připravíme všechny suroviny na těsto - máslo změklé při pokojové teplotě. Přistrouháme kůru z chemicky neošetřeného pomeranče a citronu.



Uhněteme pružné těsto a zabalené v potravinářské folii ho necháme alespoň jednu hodinu uležet v lednici. Pak ho vyválíme na váleček asi o průměru tří centimetrů, nakrájíme na dílky a z jednotlivých dílků tvarujeme kuličky.
















Kuličky vysmažíme v rozehřátém oleji dozlatova. Přebytečného oleje je zbavíme okapáním na papírových utěrkách.



Připravíme si polevu - v kastrůlku rozpustíme a rozehřejeme vodu, cukr a med. Jakmile hmota vzpění, přidáme nočky a necháme je důkladně obalit medovou směsí.

















Nočky navršíme do tvaru pyramidy na talíř. Ozdobili jsme je sekanými oříšky a cukrářskými perličkami. Medová směs se zatuhnutím mění na karamel, pevně drží na nočkách a vytváří krásný glazovaný povrch. Samotné nočky nejsou přeslazené a medový karamel dobře doplňuje jejich chuť.


Komentáře

  1. Fíha, to vypadá suprově! krásně vypečené nočky s karamelovou glazurou určitě božsky chutnají. Je prima, když chlapovi učaruje vaření   . A navíc když má tak šikovného malého pomocníka (nebo pomocnici? - podle ruček to nejde poznat   ), tak jde vaření od ruky úplně samo   Jsou oba moc šikovní. A krásné fotky přímo lákají si udělat takovou vypečenou sladkou dobrůtku.

    OdpovědětVymazat
  2. U nás je to stejné - toho chlápka jménem ER taky "žereme" Já mám ráda tu italskou vášeň pro jejich tradiční jídlo. To správné nadšení nám někdy chybí.Milá Toffo, přeji Ti úspěšný a pohodový nový rok! Šárka

    OdpovědětVymazat
  3. [1]: Je to medové nebe . My jsme na takovou chuť připraveni, docela hodně struffoli totiž připomínají peciválky, které si chystáme každým rokem na Štědrý den k snídani. Jen místo nočků to jsou stejně velké buchtičky z kynutého těsta a medovou omáčku tvoří med s máslem, zahušťuje se strouhaným perníkem. Letos jsem je bohužel nezdokumentovala, až příště.

    OdpovědětVymazat
  4. [2]: Nadšení je to správné slovo! Když už je můj muž nadšen tak, že sám od sebe kupuje olivový olej !

    OdpovědětVymazat
  5. Tak, a už ode dneška se budu těšit na recept na peciválky! Na muže, který vaří, je vždycky hezký pohled, a to teď nemluvím o tom TV šéfovi. A ještě hezčí je, když zapojí i děti. Struffoli jak z neapolské cukrárny!

    OdpovědětVymazat
  6. [5]: Ó, rok je dlouhá doba!  

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.