Přeskočit na hlavní obsah

Vánoční štola, docela ovíněná

Labužník je mým zdrojem spousty skvělých receptů. Největší inspirací pro sladké pečení mi je Lydia, její moučníky jsou nezvyklé, neotřelé a především skvěle chutnají. Už podle ní peču velikonoční bochánek - bez vajec, zato s bílým vínem. A proto mi bylo jasné, jen co přidala nový recept na opilou štolu, jaká štola se u nás bude o vánocích krájet.
Štolu jsem vyměnila ze dvou důvodů za vánočku. Můžu jí péct čtrnáct dní předem. Vánočku jsem připravovala vždy jen den před Štědrým dnem a to jsem obvykle stála od rána do večera v kuchyni. A druhý důvod je zcela jednoduchý, zatím jsem neobjevila dobrý recept na vánočku. Peču jí sice s dokonalými tvary, ale suchou, drobivou. Když je hutná a nešetřím máslem a cukrem, většinou se mi rozplácne po celém plechu.
Na vánoční opilou štolu potřebuji:
400 g hladké mouky,
42 g (1 kostka) čerstvého droždí,
1 lahev dobrého bílého vína
(= 120 ml na namočení hrozinek, 250 ml na koupel pro štolu, zbytek - pro dobrou náladu?),
50 g cukru,
150 g změklého másla,
1 žloutek,
špetka soli,
citronová kůra,
vanilka,
200 g rozinek,
100 g hrubě oloupaných a nasekaných mandlí,
120 g marcipánu,
1 polévkovou lžíci rumu nebo oblíbeného likéru,
moučkový cukr na obalení štoly.


Rozinky si namočte den předem do bílého vína. U nás doma rozinky přidávané do moučníků nejsou v oblibě u všech, proto se jich musím vzdát. Přidám proto více mandlí, celkem 200 g.
Ve 120 ml vlažného - bílého vína rozmíchám droždí. Další míchání nechám na robotu - mouku s cukrem, měkkým máslem, špetkou soli, žloutkem, vanilkou a nastrouhanou citronovou kůrou. Postupně přidávám víno s rozpuštěným droždím. Uhnětené těsto vám udělá radost, je měkké a tvárné jako modelína. Necháme ho jednu hodinu kynout. Poté do něj přidáte oloupané a hrubě nasekané mandle a okapané rozinky. Znovu nechám kynout asi půl hodiny. Marcipán uhněteme s rumem, nebo likérem. Vykynuté těsto rozválím na obdélník, na něj doprostřed položím váleček marcipánu a z každé strany jej překryju asi třetinou vyváleného obdélníku:


Vytvarovanou a na plechu připravenou štolu nechám ještě dalších třicet minut kynout, přikrytou čistou utěrkou. Peču v troubě vyhřáté na 180 C. Doba pečení je doporučená na jednu hodinu, já měla upečeno po 40 minutách.


Štolu nechám mírně vychladnout. Pak si připravím vhodnou nádobu na koupání štoly ve víně. Na doporučení jsem si pořídila moravský muškát a štolu koupu v pekáči v 250 ml. Nejprve ji chvilku nechám omočit ze spodu a pak opatrně obrátím "na střechu" a pekáč nakloním, aby se zbytek štoly vsákl do špičky. S "nacucanou" štolou je potřeba manipulovat opatrně, aby jste si namočené kousky neulámaly. Nakonec jí popráším pěknou dávkou moučkového cukru a vůbec nešetřím. Zcela vychladlou jsem jí zabalila do potravinové folie a nechávám jí odležet - doporučeno je čtrnách dní. Takže pozítří ochutnáme. O tom, že bude výborná, nepochybuji. Recept od Lydie nikdy nezklamal.

Lydia doporučuje:
Štola se může koupat i v sektu nebo v šampaňském.
Komu chutnají, může přidat více hrozinek.

Komentáře

  1. Povedla se Ti nádherně. Když čtu Tvůj popis, vypadá to úplně jako hračka. A ještě jsi při pečení stačila udělat krásně naladěné a voňavé fotky! Je to pohlazení
    P.

    OdpovědětVymazat
  2. Díky za komentář, který mě  moc potěšil.
    Tato štola se opravdu peče sama ...

    OdpovědětVymazat
  3. Teda, to je opravdu líbezný návod na úplně netradiční štólu. Taková ovíněná dobrota umí opravdu pohladit. a tvé fotky taky hladí na duši, jsou krásně vánočně voňavé.

    OdpovědětVymazat
  4. Mně se líbí, že v ní není tradiční kandované ovoce -- nemám ho moc ráda. Ten postup s vínem je taky zajímavý a zaujalo mě právě to, že je jiný, než ten klasický. Štolu každý rok kupuji pro tchýni, která ji miluje, ale tohle zní tak lákavě, že ji určitě vyzkouším. (Jen nezaručuji, že to bude ještě letos.) Upečená a pocukrovaná vypadá naprosto profesionálně. Marie, přeji krásné Vánoce!

    OdpovědětVymazat
  5. Tak to vypadá dobře - jistě bude i dobře chutnat!Třeba by šla ovínit i ta tvarohová, co dělám....ale ta se zas potírá hodně máslem, tak nevím:)

    OdpovědětVymazat
  6. [4]: + [5]: Je zajímavá, máčená je ve víně a přitom chutná po sektu! S rozinkami bude ještě šťavnatější.
    Mám ráda i kupovanou štolu - od Lidla. Ale zbyla by celá na mne, rozinek je v ní přehršle a to rodině vadí, stejně jako - cituji - "německé koření."

    OdpovědětVymazat
  7. Nádherná štola! Ten nápad se sektovou koupelí je moc zajímavý :) To bych nevěřila, že taková štola vydrží tak dlouho Co se týče toho marcipánu, objevila jsem ho kupodivu v Lidlu a musím říct, že je moc dobrý - není tak sladký a chutná výrazně po mandlích :)

    OdpovědětVymazat
  8. [9]: Tento příspěvěk je ode mně Asi jsem tam nějakým záhadným způsobem napsala tvou přezdívku, místo své, tak se moc omlouvám :)

    OdpovědětVymazat
  9. [9]: +[10]: - Poznala jsem tebe i tvůj příspěvek . Štola vydržela dlouho, jelikož-protože byla zapomenutá. Vyplatilo se to. Marcipán jsem v Lidlu doposud neobjevila a to v Lidlu určité věci opravdu ráda nakupuji. Poohlédnu se. Děkuji za hezké komentáře.

    OdpovědětVymazat
  10. Tak už vím, co budu péct příští Vánoce - díky a Catalině díky za tip na Lidlový marcipán - už tam kupujeme cukrářské piškoty, hlavně na tiramisu - přijde mi, že se tak rychle nerozmočí jako ty italské (s těmi se nám stávalo, že i když jsem je "okoupala" hodně rychle, tak se prostě strašně rozmočily). Jinak si ale neumím představit, že by se u nás na takovou dobrotu zapomnělo

    OdpovědětVymazat
  11. [12]: Jen to do příštích vánoc nezapomenout ! Piškoty také vyzkouším.

    OdpovědětVymazat
  12. [11]: Já na něj taky narazila úplně náhodou :) Mají ho v tom oddělení vedle kakaa, čokolád na vaření a těch různých cukrových sypání na zdobení.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr