Přeskočit na hlavní obsah

Gravlax, snídaně šampiónů

V sobotu si přivstanete ráno v osm hodin. Vejce vložíte do kastrůlku se studenou vodou a přivedete k varu. Jak začnou vařit, vypnete a necháte stát. Dáte malou černou kávu. Připnete psa na vodítko a vezmete to okolo Mlýnského rybníka přes les na Valnovku.


Kromně nezbytného nákupu, kterým může být čerstvá ryba k obědu, sojová omáčka, olivový olej, salátové koření (nebo kterékoliv jiné, které nám došlo), řasy Nori, sashimi a nebo ten báječný originální kastrůlek na mušle ... si koupíte odleželého marinovaného lososa podle starodávného skandinávského receptu, ... švédsky se to řekne "gravad lax," zkráceno na "gravlax."


Dostanete ho baleného na tácku včetně mističky se studenou omáčkou - ve stylu ochucené majonézy. Domů už scházíte okolo staré hájovny k Hamerskému rybníku domů.


Podle stupně prochladnutí volíme čaj s citrónem, čaj s citrónem a medem, čaj s citrónem, medem a griotkou.... . Oloupeme vajíčka, nakrájíme chléb, naservírujeme lososa. Nakrájíme ho na tenké plátky a dochutíme studenou omáčkou (hořčice, kopr, žloutek, olivovový olej, cukr, sůl, pepř?)


Pokud jsme si chtěli tak trochu hnidopišsky užít více švédských chutí, upekli jsme si již v pátek (a nebo jsme vstali o tři hodiny dříve a upekli jsme si brzičko raníčko) celozrnné raženky podle švédského receptu. Já ho jsem našla na mém novém inspiračním blogu Děvčete u plotny:

Suroviny:
300 ml mléka,
50 g čerstvých kvasnic,
50 g másla v pokojové teplotě,
50 ml tekutého medu (= přibližně tři vrchovaté polévkové lžíce.
Švédové používají melasu z cukrové třtiny - dá se koupit ve zdravé výživě),
1 čajová lžička soli,
300 g celozrnné mouky,
cca 250 g hladké mouky,
50 g sekaných ořechů,
vločky mořské soli (na Valnovce koupíte i skvělou krystalovou mořskou sůl Maldon).


Do mléka ohřátého na teplotu lidského tělo rozdrobím kvasnice a rozmíchám. Do mléka přidám na kousky nakrájené máslo a nechám s medem rozpustit v chladnoucím mléce. Do hnětacího robotu navážím prosátou celozrnnou pšeničkou mouku, odměřím sůl a nechám zahnětat velice řídké těsto. Postupně, přibližně po čtyřech dávkách, zapracuji prosátou hladkou pšeničnou mouku. Jakmile se těsto přestane lepit, není třeba dosypávat celých 250 g hladké mouky, jak je uvedeno v receptuře. Mě stačilo 200 g na správnou konzistenci kynutého těsta. Na teplém místě nechám zkynout 40 minut, pak těsto srazím, rozdělím na 16 dílků, z každého vyválíme kulatou raženku. Sázím je na dva plechy vyložené pečícím papírem a nechám znovu pod utěrkou vykynout dalších třicet minut. To už troubu předehřívám na 225 °C. Raženky potřu teplou vodou aposypu sekanými ořechy a vločkami soli. Peču je 10 minut a mají být světlejší, než ty moje i Děvčete u plotny. To jsme nevychytali, ale podle mého názoru jim to na kráse, ani chuti, neubírá.


Užíváme si pěkný začátek sobotního dne. Dobrou chuť.

Poznámka pod čarou:
Běžci, trénující na pražský půlmaratón (už za týden!), nechají psa doma, na záda si hodí běžecký batůžek a trasu absolvují v tréninkovém tempu. Po doběhnutí domů se nemusí zahřívat, tudíž vynechají alkohol v čaji.
Druhá poznámka pod čarou:
Všechny fotografie, kromě autentické z obchodu, jsou dílem Martina Tomšů.

Komentáře

  1. Hmm, tak tomu říkám snídaně šampionů. A fakt krásné fotky, jste s mužem úžasný tandem! Čerstvého lososa bych si dala hned a vlastně všechny ty čerstvé rybí pochoutky z Valnovky, tu ti vskutku závidím

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Díky za pěkný komentář, Madli! Je to velice příjemné, občas si plnit kulinářská přání v takovém "komforním dosahu."

    OdpovědětVymazat
  3. Milan Pospíšil13. dubna 2015 v 13:10

    Ta omáčka je daleko jednodušší, než se zdá - je z hořčice, medu, citrónu a olivového oleje

    OdpovědětVymazat
  4. [3]: No, byl to jen test podle Wikipedie, pro odhalení ! Kecám, děkujeme kapitáně !

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!