Přeskočit na hlavní obsah

Cibulový koláč podle Florentýny

Není koláč, jako koláč. A není cibule, jako cibule. Bílá, žlutá, červená…. Štiplavá, šťavnatá, slaďoučká, … Ta má červená také není jen tak obyčejná. Dostala se k nám do kuchyně díky mému muži. Není báječné, že když pošlete svého muže pro pytel brambor, moc dobrých brambor, které k nám na obecní parkoviště jednou za čtrnáct dní vozí zelinář z Moravy a on se navrch vrátí s kilem hrušek a červené cibule? A ještě si pochvaluje, jakou má ta cibulka správnou chuť? V tu chvíli si říkám, že ta má podprahové vedení ke kvalitním a chutným surovinám není marná. A takovou pěkně červeně vymalovanou cibulku určitě nešoupnu do základu pod guláš, ale pěkně s jí pochlubím na cibulovém koláči podle Florentýny. Sice si od její receptury dovolím udělat pár změn v chutích, kterými, jak mám lety prověřeno, se přesně trefím do chutí mé svaté trojice.


Těsto volím kynuté, stejné jako na pizzu. Také se dá koupit chlazené, už hotové, vyválené na pečícím papíře. Já si zadělám na vlastní:
300 g hladké mouky,
150 g vlažné vody,
2 dkg čerstvého droždí.
1 polévková lžíce olivového oleje,
1 čajová lžička soli.

Droždí rozpustím ve vlažné vodě, přidám do mísy k navážené mouce, krátce prohnětu, osolím, přidám olej a vypracuji hladké těsto. Nechám kynout na teplém místě, přikryté čistou utěrkou, 45 minut.
Když je těsto vykynuté, zapnu troubu na 240 ºC. Během další přípravy se mi bude předehřívat na požadovanou teplotu.
Na pečící plech rozprostřu pečící papír a vydám se vykynuté těsto vyválet na tenkou placku. Obvykle mi stačí můj trik, pomazat si ruce olivovým olejem, nejprve se snažím po vzoru mistrů pizzařů vytáhnou těsto do placky v ruce, což se mi nedaří moc dlouho, takže s ní pak plácnu na pečící papír na plechu a vymačkám těsto do tloušťky přibližně 5ti milimetrů a s přimhouřením oka i do tvaru kruhu.


K dotvoření koláče potřebuji:
250 ml kysané smetany,
1 žloutek,
sůl, pepř, tymián,
2 plátky anglické slaniny,
olivový olej.

Pak už použiji rozmíchanou směs kysané smetany (bez škrobu!) a jednoho slepičího žloutku. Rozetřu jí po placce, nechám jí ale po obvodu centimetrový okraj, který jen tak pro efekt cik cak naříznu, koláč pak dostane okraj podobný květinovým lístkům (podobnost možná uvidí jen romanticky-lyrické založené duše!). Na pomazánku rozložím cibulové prstýnky, cibuli se snažím nakrájet na pravidelná, úzká kolečka, která pak rozdělím na jednotlivé kroužky. Zlehka posolím, popepřím, popráším sušeným tymiánem ze sušené větvičky z Provance (díky Evo!) Pro uzeně-voňavý parfém cibulového koláče stačí nakrájet dva plátky anglické slaniny na drobné proužky a koláč jimi libovolně poházet. Tady hraju do noty mé svaté trojici masožravců Pocákám olivovým olejem a šoupnu do rozpálené trouby , nejdéle na dvacet minut. Až budou okvětní lístky pečením zezlátlé, je hotovo. Horký, pohledný, hříšný koláč podle Florentýny.
Dobrou chuť!
(P.S. autorem fotografií je ten báječný muž, který umí nakupovat cibuli.)

Komentáře

  1. Koláš super, ale kam se poděl Hohnebogen? :´)

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Hohenbogen je ve vývinu, má ale pomalou stvořitelku !

    OdpovědětVymazat
  3. Delavam podobny, taky ma uspech :)) A gratuluji k vychove!

    OdpovědětVymazat
  4. Dokonalý koláč dokonalé kuchařky a dokonalého zásobitele! Červená cibule umí divy a tomuhle koláči sluší převelice, hned bych si kousek (dva, tři ...) dala

    OdpovědětVymazat
  5. [3]: To jsou takové pidikrůčky.

    OdpovědětVymazat
  6. [4]:Pan Dokonalý a vůně cibule, vida . Tenhle koláč se rozhodně nikdy druhého dne nedočká. A přidává se, ukrajuje, dokud nezbydou jen drobečky.

    OdpovědětVymazat
  7. Neměla jsem čas se stavit, a koukám na nový design, blahopřeju.
    Cibulových koláčů jen houšť - tak mi přistála větší porce cibule, jen žluté, na koláč jsem ji dusila a těsto udělala tvaorhové, chutnalo to též skvěle, ještě jsem rcp ani nezpracovala na blog, inu časem.

    OdpovědětVymazat
  8. [7]: mockrát děkuji za povšimnutí,se změnou vzhledu jsem asi tak na půl cesty, něco ještě nosím v hlavě, ale realizace ...? Tvůj tvarohový cibulový už na blogu máš, cibulových koláčů není nikdy dost!

    OdpovědětVymazat
  9. Krásné fotky :) Bez cibule si nedovedu představit vaření!
    P.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička . Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska  pan Josef Nejdl. Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?    Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska. (Fotografie exkluzivně od Martina  .) O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?" Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.   Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést...

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahr...

Jahodový retro koláč

  Představuji Vám můj comfort food. Můj narozeninový dort, který jsem dostávala jako malá k narozeninám. Měla jsem tu prvorozenou výsadu, že první domácí jahody šly na můj narozeninový cake. Na konci června. Před tolika lety totiž ještě nefungovalo globální oteplení a jahody dozrávaly až v druhé červnové polovině měsíce. Vždycky jsem se na dort těšila a nikdy jsem nebyla zklamaná. Z čeho by dnešní děti asi byly překvapené, bylo to, že narozeniny jsme slavili bez dárků, všichni společně u stolu, "jen" u dortu a u konvice černého čaje s cukrem a citrónem, podávaném ve slavnostním čajovém servisu. Byl to křehký porcelán s bílým žebrováním a zdobily ho jemné, žluté kvítky s červeným středem a s lehkým zeleným stonkem. Tvoří ho oblíbený osmdesátkový recept na piškot nastavovaný horkou vodou. A místo želatiny, která, myslím, v té době nebyla v dostatečném množství na pultech sámošek, nebo konzumů, chytré, české hospodyňky vymyslely náhradu uvařenou z pudinku. Pudinkový rosol.   Piš...