Přeskočit na hlavní obsah

Zadělává Lukáš, motá Dana, v hlavní roli třicátiny

Šlo se slavit.


Není na rovnocenou dělbu práce, vařečky se silnou paží chopil Lukáš:
500 g polohrubé mouky, kostička droždí (42 g), 1/4 l mléka, necelá lžička cukru, plná lžička soli, 50 g Hery nebo másla, 1 vejce, tuk na plech, 1 vejce na potření. Na posypání: hrubá sůl, mák, kmín, sezam, vločky. Pečeno podle Buntera:

Houstičku ze tří pramenů v cukuletu zaplete Dana, s praxí z brigády v pekárně zadělávala už v osmnácti letech kynuté těsto, na snové mazance, motala vánočky.


Pak nám odjela na rok do Ameriky a dovezla nové, neznámé a exotické recepty.
Guacamole.
1 avokádo - dobře vyzrálé, pozná se citem po hmatu a v barvě slupce spíš do černa, kelímek - 180 g kysané smetany, 1 stroužek česneku. Citron není třeba, protože vzniklé guacamole ihned konzumujeme, nemá čas ani šanci zhnědnout.


Kdysi se po velkém úspěchu naše dietující známá rozhodla také pro vlastní výrobu guacamole. "Tučnou" kysanou smetanu zaměnila za bílý jogurt Activii. Tekutý výsledek asi odhadnete sami.


Na dodržení receptury z kuchyňského okna dohlíží andělíček z Mexika.


Šneci z listového těsta s příchutí pizza - plnění sýrem a šunkou, rajčetem a oreganem. - nezbytná klasika pro ty nejmenší mlsné jazýčky.


Dort pro oslavence od naší maminky. Bývaly časy, kdy se naše dětské narozeniny slavily (pouze?) společným posezením u dortu se svíčkami, vlastnoručně upečeným maminkou a sladkým, citronovým čajem, nalévaným do slavnostního čajového servisu. Věřte, nebo ne, na dárky jsme zvyklí nebyli a vůbec nám nechyběly.

Vychytaný dort od maminky.
Piškot:
6 žloutků,
36 dkg cukru,
1 sklenička od hořčice - 150 ml oleje.
To vše ušlehat do pěny, dodatečně zašlehat:
1 sklenička od hořčice - 150 ml vody,
36 dkg polohrubé mouky,
1 lžička prášku do pečiva,
sníh ze 6ti bílků,
2 lžíce kakaa.
Rozpočet je na větší dortovou formu - cca 30 cm v průměru.
Placky jsou promazány pikantní rybízovou marmeládou.
Zdobeno a promazáno:

Když dortové placky krémem nebudete natírat nožem, ale krém naplníte do zdobících cukrářských sáčků a na každou placku barevně střídavě nastříkáte do kruhu - podobně, jako je dort ozdobený, jen vynecháte vlnovky a děláte rovné čáry - na jedné placce začnete krémem tmavým, světlým, tmavým, na druhé placce stylem světlý, tmavý, světlý, dort složíte, dozdobíte, nakrojíte a na řezu máte efektní kostičkovaný krémový vzor.


Kdo se rád točí v kuchyni, toho ten tématický dárek ho nemine.

Komentáře

  1. To vypadá na vydařenou oslavu!Guacamole se smetanou neznám, zajímavé. Vyzrálé avokádo je asi dobré se vším:)

    OdpovědětVymazat
  2. Ten dort...ten teda je! Nádherně ozdobený a určitě i moc dobrý :) Oslava s takovými dobrůtkami musela být perfektní :) Šneci jsou vynikající, taky u nás nesmí chybět na oslavách a při návštěvách :)

    OdpovědětVymazat
  3. Nádherně vypečené hosutičky, dala bych si, mňam! Oslava byla určitě vydařená, s takovými dobrotami.

    OdpovědětVymazat
  4. [3]: Pochvala od takové zdatné cukrářky potěší trojnásobně. Vyřídím.

    OdpovědětVymazat
  5. [4]: + [5]:+ [2]:
    Je to vždy sranda, ale také rozruch,  mluví a směje se jeden přes druhého, plné pusy a ty děti do toho.

    OdpovědětVymazat
  6. Krásné houstičky, dala bych si a to guacamole taky, avokádo já moc ráda :)

    OdpovědětVymazat
  7. Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr