Přeskočit na hlavní obsah

Zimní pečená zelenina

Přiznávám se bez mučení, že tento nápad jsem opsala od Jamieho Olivera a jeho knihy Šéfkuchař bez čepice "Dny plné chutí." Nalistujte si, prosím, stranu 220.  Proč zimní? Protože mám teď k dispozici jen zeleninu vhodnou k uskladnění na zimu z místního supermarketunejdražšíhovestředníevropě.
Mám štěstí, že mrkev je sladká, bez hořké pachuti. Větší kusy  krájím na čtvrtky, menší na poloviny. Jako petržel mi prodali bezvadný pastiňák, ten dostal v upečených chutích číslo jedna. Pastiňák také dělím na čtvrtiny. Celer krájím na hranolky. Malé cibulky nechám v celku. Menší brambory,se slupkou pečlivě očištěnou drátěnkou na zeleninu,  půlím. Červenou řepu mám již upečenou vcelku, v předstihu a pro strýčka příhodu uloženou v lednici. Jamie by do pekáče přidal dýni, fenykl, tuřín, artyčoky
1
Naporcovanou zeleninu vyskládám na hlubší plech, bohatě zalévám olivovým olejem a štědře sypu hrubozrnnou solí. Na pastiňák přijde čerstvá šalvěj, na brambůrky, celer a cibulku čerstvě drhnutý rozmarýn. Mrkev sypu drceným kmínem. Navrch přihodím neloupané, omyté stroužky česneku. Přikryju alobalem a ve vyhřáté troubě peču na 200 °C dvacet minut. Pak alobal sejmu, přidám rozčtvrcenou červenou řepu a nepřikryté peču tak dlouho, dokud zelenina nedostane pečený nádech. Cibulky je vhodné po upečení pokapat balzamikovým octem.

2

Ve spojení s pečeným kuřetem je to ideální oběd - celý připravený v troubě. Těm největším hladovcům přidám vařenou rýži. Pak jen stačí v horké troubě dopéct nedělní moučník, u nás doma byl dnes na přání tento.


Komentáře

  1. Hádejte co chystám připravit na večeři posmrkávající a pokašlávající rodině a co mi bylo uisnpirací ...? Pečená zelenina (jakákoli) je bezvadná a Jamieho recepty rovněž. Mám tu stejnou knížku, udělala jsem si s ní radost ještě před Vánoci. A tu krásnou červenou řepu závidím, já u nás v městečku nemůžu žádnou pěknou sehnat

    OdpovědětVymazat
  2. Knihu nemám, ale i tak jsem se nechala inspirovat a občas si podobným způsobem peču zeleninu moc ráda Jako třeba tady:
    http://mlsnakocka.blog.cz/0909/pecena-mlada-korenova-zelenina
    Ke kuřátku je to, toffo, vynikající příloha - skvělý nedělní obídek
    P.

    OdpovědětVymazat
  3. [1]: Měla jsem štěstí a Jamieho jsem koupila na podzim v Knižním klubu s podstatnou slevou. Už by jsi mohla být u vás doma v zelinářstsvích známá poptávkou, tak by ti mohli sakra vyjít vstříc nabídkou?

    OdpovědětVymazat
  4. [2]: O, pravda. Někdy se mi recept vryje do podvědomí a automaticky začnu potraviny zpracovávat. Jako když se mi doma poprvé objevil candát - rovnou jsem jako přílohu zvolila nastavovanou kaši, ani jsem o tom nepřemýšlela. Dodatečně jsem si uvědomila, že vařím podle tebe !

    OdpovědětVymazat
  5. Podobný recept taky dělám, ale viděla jsem ho u Delie. Dává i dýně, tykve. A může to být i na menší kousky - je to dřív pečené. Taky nechávala nakrájenou zeleninu už osolenou, s pepřem i olejem uležet do druhého dne v ledničce v sáčku, to se mi osvědčilo. Je to fajn zimní příloha.

    OdpovědětVymazat
  6. Ach néé, celý den běhám kolem dortu a krémů a už jsem tak přeslazená a teď vidím to nádherné zlatavé kuře na pekáči a po bradě mi tečou sliny Hned bych ho snědla, a celý!

    OdpovědětVymazat
  7. Tak jsem neodolala a taky jsem pekla zeleninku. Já ji peču podle H. Zemanové, ale v podstatě je to stejné a hlavně vždy moc dobré! Jak jsem tu zeleninku tady zhlédla, tak se mi vybavila ta výborná chuť a opičila jsem se!

    OdpovědětVymazat
  8. Já zimní zeleninku pekla takto: http://madlinakuchyne.blog.cz/1102/pecena-zimni-zelenina-pod-kurcickou-s-parmezanu
    A s tou červenou řepou mám problém pořád, když na nějakou narazím, tak se mi nelíbí, je povadlá, naměklá, nahnilá ... ale lidi ji kupují, protože je levná Nezbyde mi než zase koupit na jaře semínka přesvědčit maminku k dalšímu pokusu o vypěstování

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!