Přeskočit na hlavní obsah

Pravý a originální Sachertorte

Předčil všechna očekávání. Ale jeden malý kousek bohatě nasytí. Mechový piškot, pomazaný meruňkovou marmeládou, jejíž hranici jen stěží tušíte, protože se jemně vpíjí a prolíná těstem. Křupavá čokoláda završí dokonalý, čokoládový prožitek.
K tomuto dortu se vztahuje letitý spor mezi jeho dvěmi vídeňskými výrobci-Café Sacher a kavárnou Demel - o to, odkud vlastně původní Sachertorte pochází. Tento spor nakonec skončil tak, že Café Sacher používá pro svůj Sachertorte přízvisko originální a kavárna Demel edel neboli pravý.


Kavárna Demel:


Café Sacher:

Pokud nechcete čekat na uvolněné místo v kavárně, hned za rohem najdete prodejnu originálního dortu - ve všech možných velikostech:


Komentáře

  1. Tak jsem vyhrabošila jednu starší knihu "Moučníky dříve,dnes i na zítra" a zde tvrdí toto: Franz Sacher jako šéfkuchař rakouského kancléře Metternicha stvořil dort pro účastníky vídeňského kongresu v roce 1814.A netušil co tím způsobí.Bitva o právo výroby a prodeje se rozpoutala mezi Annou Sachrovou (ředitelkou hotelu Sacher - ona sama nebyla v příbuzenském vztahu, je to jen shoda jmen) a Christophem Demelem (zakladatelem cukrárny Demel a tvrdící, že odkoupil právo prodeje od Franzova vnuka). Proces se táhl sedm let a říká se mu "sladká sedmiletá válka" Nakonec zvítězil hotel Sacher, ale tím vlastní spor zdaleka neskončil a Vídeňáci údajně nejsou dodnes jednotní v tom, kdo vyrábí pravé "Sachry"! Důležité je, že chutnají!!!

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: O tvé cestě samozřejmě vím, také byla tím prvním  impuzem vydat se autobusem do Vídně Díky! Bylo to super!

    OdpovědětVymazat
  3. [2]:  Velké díky za doplnění informací, že bude spor až tak sedmiletěsladký, jsem vůbec netušila.

    OdpovědětVymazat
  4. [3]: Na snech je nejlepší, že se nám občas plní, nebo že si je dokonce dokážeme plnit sami.

    OdpovědětVymazat
  5. Já jsem vyčetl o vzniku tak trochu něco jiného. Šéfkuchař tehdy onemosněl s svěřil večer kongresu skušenému učni (16)Učeň se jmenoval Sacher. Následuje dlouhé povídání,nicméně Originál Sacher Torte prodává Hotel Sachce. Protože zde byl přiznán originál, může pouze Hotel Sacher na dortu umístit kulatou pečeť. Zmíněná cukrárna tuto pečeť nesmí používat, respektive používá pečeť trojúhelníkového tvaru. Nicméně, jezdím každý rok mezi Vánoci na otoč do Hotelu Sacher na tuto laskominu, pravou vídeňskou kávu, sklenku šampíčka a šup směr nach Prag. Užívám si to! Doporučuji každému tu famozní atmosferu. Míra   [2]:

    OdpovědětVymazat
  6. [7]: Míro, krásná tradice a možná také odměna za celý uplynulý rok. Díky za doplňující informace.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr