Přeskočit na hlavní obsah

Naschmarkt ve Vídni

Na Naschmarkt čistě náhodou narazíte, když se od Rakouské státní opery, která se nachází v centru města na Ringstraße, vydáte směrem na Karlsplatz.
Naschmarkt je otevřen každý den od pondělí do pátku od 6:00 do 18:30 a v sobotu pak od 6:00 do 17:00, restaurace mají otevřeno až do deseti hodin večer.
Tržiště z jedné strany nabízí snad všechny možné druhy potravin a specialit z celého světa, sézónní potraviny místních farmářů se nachází na druhém konci. V jedné linii se tržištěm táhne nitka malých restaurací a bister s národními kuchyněmi celého světa - japonská, vietnamská, čínská, turecká, řecká, italská i místní "rakousko-české."
I exotické ovoce:




Tradiční kysané:

Turecké řeznictví, moje fotografování nebylo paní příjemné:
Obchod s asijskými potravinami:

Moje milované sushi:

Obrovské datle:
Houby:

Chřest:

Dýně:
Olivy v symbióze s ruským kaviárem:
Ořechy:
Vídeňská octárna:
Divočina:
Tak trochu jiná kotleta:
Nejlepší rakouská vína:
Uvařte si jemné, zelené nebo asijské kari, udělejte si maso, koření sladěné pro jeden druh pokrmu:
Fazolky:
Extra velké:
Ústřice:
Vegetariánský kaviár z mořských řas:
Čočka:
Koření a mořská sůl všech možných druhů:
Olivy:
Šišatá cibule a placaté broskve:
Mango:
Sladké brambory:
Turecké dezerty:
A spousta dalšího se mi nevešlo do objektivu fotoaparátu. Byl to zážitek. Wiedersehen!

Komentáře

  1. Co sis všechno přivezla ? Tam musela zahučet minimálně půlka výplaty, ne? Je opravdu smutné vědět, že pár kilometrů od hranic (a to ani nemusíme do Vídně, stačí malé město u hranic v Německu) je jiný, lepší, svět... Pokaždé, když vyrazíme za hranice, musí si místní myslet, že teprve teď padla železná opona, protože já jsem jak Alenka v říši divů. Obdivuji úplně vše a nevím, co nakoupit dřív. Při zkoumání Tvých fotografií jsme zjistila, že řadu druhů exotického ovoce i zeleniny jsem u nás v životě neviděla . Koukám, že měli několik druhů manga (zrovna jsme o nich rozmlouvaly se Šárkou). A také rozpoznávám "ufouní" broskve - minulý týden jsem je viděla v Bille, tak pokud je budou mít dneska, tak si alespoň jednu koupím, ať mám pocit, že jsem kosmopolitní .

    OdpovědětVymazat
  2. Krásná reportáž a mě by též zajímalo, co dobrého jsi ulovila co chutného jsi ze svého nákupu spáchala. Já bych asi prostála hodiny a hodiny u stánku s oříšky a zásobila bych se jimi jako nenasytná veverka A stejně tk i u oliv, mňam. Vlastně by mě na takov tržiště neměli vůbec pouštět, protože bych tam si nepříčeně utrácela

    OdpovědětVymazat
  3. něco vypadá strašně zvláštně, něco zase naprosto lákavě, já bych se tam úplně vyžívala, ale asi bych na to musela nějaký ten čas šetřit :)...také by mě zajímalo, jaké chuťovečky jste si přivezla?

    OdpovědětVymazat
  4. Tak jsem zatlačila slzu a ani nešla nakupovat. Bohužel to máme i k těm hranicím docela daleko, tak můžu jen mlsně koukat! Já bych zůstala viset u stánků s kořením, solí a octy!

    OdpovědětVymazat
  5. Více méně jsme byli ve Vídni s maminkou jen "baťůžkovat" po památkách, takže na velký nákup vůbec nebyl v plánu. Na Naschmarkt jsme taky narazili jen pouhou náhodou, i když jsem o něm věděla, v plánu nebyl.
    V baťůžku přistálo jen koření: madras curry scharf. V chutích jsme zajedno v pálivé, tak si indicky uvaříme a oheň v ústech schladíme mangovým lassí od Gurmánky

    OdpovědětVymazat
  6. No,tak ten trh to je síla,to bych u nás brala taky.

    OdpovědětVymazat
  7. Úplně se mi chce napsat: "Pěkné, skoro jako Holešovická tržnice. Ale měli by trochu přidat"
    Fakt nádhera
    P.

    OdpovědětVymazat
  8. Tyhle lahůdkové tržnice jsou jako jedno velké divadlo. Ti za pultem hrají svou roli den co den, už pěkně po paměti, a my nakupujeme a pídíme se po tom nejpěknějším lahůdkovém zboží na tržnici A pořád jsme z toho u vytržení. Nejdéle bych se zdržela asi u voňavého stánku s kořením. Tam bych nasála inspiraci a vykonstruovala plán, co dobrého se bude dnes vařit a přihodila do proutěného košíku ještě pár čerstvých nezbytností a uháněla natěšená zase pěkně domů Ach! Nádhera.

    OdpovědětVymazat
  9. Ach jo. Z toho je člověku akorát tak smutno...  To bude trvat ještě léta, než se sousedům v tomto přiblížíme! Ale snad se toho i my jednou dočkáme, přece jen už jsme od revoluce ušli nemalou cestu...

    OdpovědětVymazat
  10. Ve Vídni bydlím a na Nashmarkt se s mým drahým zajdeme podívat, když si potřebuju spravit náladu Na nákupy ale chodím jinam, je to turisticky zajímavé místo a ceny nejsou zrovna příznivé. Vídeň má podobných tržišť celou řadu, pravda, nejvíce je jich právě tureckých. Mají nejlepší ovoce a zeleninu, spoustu čerstvých ryb a nebojím se tam nakoupit taky čerstvé maso.

    OdpovědětVymazat
  11. [11]: S tou turistickou atraktivností je to pravda, bylo tam pěkně narváno, hlava na hlavě. Jediný Nashmarkt je ale uveden v turistickém průvodci. Také jsme chtěli trefit k čínské restauraci poblíž vyhlídkové věže na moderní straně Dunaje - "nové Vídně." To se nám nepodařilo. Určitě by všichni čeští  znalci byli rádi za tipy k nákupu už jen pro to srovnání s českým trhem. Nejlepší informační  rozcestník je www.scuk.cz

    OdpovědětVymazat
  12. Ahoj Usinko,kdyz bydlis ve Vidni chci se zeptat,jetli bys mi mohla neco tlumocit.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr