Přeskočit na hlavní obsah

Jahodový retro koláč






 


Představuji Vám můj comfort food. Můj narozeninový dort, který jsem dostávala jako malá k narozeninám. Měla jsem tu prvorozenou výsadu, že první domácí jahody šly na můj narozeninový cake. Na konci června. Před tolika lety totiž ještě nefungovalo globální oteplení a jahody dozrávaly až v druhé červnové polovině měsíce. Vždycky jsem se na dort těšila a nikdy jsem nebyla zklamaná. Z čeho by dnešní děti asi byly překvapené, bylo to, že narozeniny jsme slavili bez dárků, všichni společně u stolu, "jen" u dortu a u konvice černého čaje s cukrem a citrónem, podávaném ve slavnostním čajovém servisu. Byl to křehký porcelán s bílým žebrováním a zdobily ho jemné, žluté kvítky s červeným středem a s lehkým zeleným stonkem.
Tvoří ho oblíbený osmdesátkový recept na piškot nastavovaný horkou vodou. A místo želatiny, která, myslím, v té době nebyla v dostatečném množství na pultech sámošek, nebo konzumů, chytré, české hospodyňky vymyslely náhradu uvařenou z pudinku. Pudinkový rosol.

 

Piškot:
5-6 vajec,
5 - 6 lžic vařící vody,
5 - 6 vrchovaných lžic krupicového cukru (= nabíráme na lžíci hromádky, tj. co se na ní vejde),
8 - 10 lžic polohrubé mouky.

Pečící troubu zapneme a vyhřejeme na 170 °C. Do větší mísy vyklepneme celá vejce a pomocí ručního mixeru, nebo robotu je vyšleháme. Během šlehání přidáme vařící vodu, poté postupně vešleháme cukr. Já jsem robotem šlehala určitě patnáct minut. Na závěr jsem do vyšlehané hmoty postupně vařečkou zapracovala mouku. Těsto jsem nalila na plech o velikosti 30 x 35 cm, který jsem měla připraveně vymazaný máslem a vysypaný strouhankou z bílého pečiva. Těsto jsem opatrně rozetřela po celé ploše plechu a stěrkou nahrnula od středu k okrajům. Ve vyhřáté troubě se piškot peče okolo patnácti minut, nebo dokud těsto neodskočí od krajů plechu a nelepí se na vpíchnou špejli. U mě bylo pečeno za minut deset. Upečený piškot necháme vychladnout a mezitím si omyjeme a očistíme třičtvrtě kila pěkných jahod přibližně stejné velikosti.

 

Náplň:
3/4 kila pěkných jahod přibližně stejné velikosti,
1 dcl jahodového sirupu (co nejvíc kvalitního, žádné umělohmotné náhražky),
na vylepšenou - můj osobní vklad, 1 dcl Aperolu.

 

Jahody omyjeme, následně odšťopkujeme (nikdy ne naopak, odšťopkované jahody, když se koupou, nebo louhují ve vodě, ke vší smůle ztrácejí svou největší vůni a chuť) a rozpůlíme.
Vychladlý piškot pokapeme sirupem smíchaným s Aperolem a poklademe půlkami jahod.

 

Pudinkový rosol:
400 ml vody (nebo sodovky, jestli si dobře pamatuji, dělala pak ve vystydlém rosolu efektní bublinky),
400 ml jahodového nebo malinového sirupu (prostě červeného, ale co nejkvalitnějšího, bez chemické příchuti, co si budem povídat, v kvalitě a složení šťávy v osmdesákách a té současné bude asi diametrální rozdíl, když ten cenový u té současné nejlevnější tvoří jen devět korun českých),
2 vanilkové pudinky.

200 ml vody a celé množství sirupu nalijeme do hrnce a zahřejeme. Do zbylé studené vody zašleháme dva pudinkové prášky. Za stálého míchání vlijeme do hrnce a povaříme 2 minuty (stejně, jako podle návodu na jeho obalu). Hotový rosol nalijeme na korpus s jahodami. V lednici necháme ztuhnout a vychladit, nejlépe do druhého dne, kdy se chutě propojí.

 

Někdo stvořil rčení, že se šlehačkou je všechno lepší. Dovoluju si tvrdit, že tenhle koláč ne.


Tak vše nejlepší k narozeninám, Maruško!

Komentáře

  1. Tenhleten dort zbožňuju. Měla jsem ho trochu v jiném provedení, ale hodně podobný a strašně mi chutná. Líbí se mi, jak jste tehdy slavili narozeniny bez dárků. Hodně o takových tématech poslední dobou přemýšlím, protože uvažuji o dítěti a nechci, aby dopadlo, chudák, jako spoustu ostatních případů, jaké znám bohužel ze svého okolí, rodiny a od svých přátel.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr