Přeskočit na hlavní obsah

Zářezy na pažbě

 





 

 

 

Truffle torte z listopadového čísla 2016 - časopis Gurmet 
Od olizování lžic a lžiček od čokolády jsem přečokoládovaná možná až do vánoc. Nepovedlo se mi všechno, tak jak jsem chtěla, i když jsem si formu vyztužila, stejně se tmavá pěna dostala až na dno a překryla mi korpus. Kvůli temperování čokolády si snad ten teploměr koupím. Zkoušela jsem to s citem od oka. Na srdíčku je přesně vidět, jak je špatně temperovaná čokoláda nevzhledně našedlá. Vlastně bych mými výtvory mohla tvořit "hvězdnou pěchodu" Gurmetu. Podobný dort jsem pekla synovi před šesti lety k šestnáctinám - Truffle torte podle receptu na Labužníkovi, chyběla na něm jen ta bílá vrstva, která ale dort dělá na pohled zajímavější. Vyzkoušela jsem si tvoření různých čokoládových ozdob, mašliček na papírových vějířcích, roztíráním lžičkou se dají vytvarovat skoro andělská křídla, nění to tak pracné, jak to vypadá i když to potřebuje trochu cviku. Ale kvůli našedlé čokoládě jsem zvolila jméno mé oblíbené hrdinky, které je psané jen tenkou čokoládovou linkou.

Baumkuchen z lednového čísla 2017 časopisu Gurmet
Přípravu těsta jsem si vyloženě užívala. Nádherný sníh a pěna z cukru a másla by se dala jíst sama o sobě. (možná jsem byla v cukrovém nebi kvůli přísnějšímu stravovacímu režimu, který jsem si naordinovala. Dnešek tedy patřil k porušování stravovacích zvyklostí.) Trouba mi pekla asi moc zprudka, protože vrchní dvě vrstvy se mi vprostředku nepropekly. Zjistila jsem to, když jsem lehce seřízla vršek dortu pro jeho vyrovnání. Tak jsem dvě lžíce neupečeného vydlabala a díru vycpala odkrojky. Na fotce dortu na řezu je to i poznat. Při dopékání dortu mi už korpus lehce odstával od stěn formy. Po vyklopení pak korpus připomínal spíš vyrezlou zátku od piva, než dort. Tak jsem se rozhodla nedostatku využít, přiznat kónické stěny dortu a polevu nanést jen na vršek.Dort je opravdu moc dobrý, nepřijde mi tak sladký, jak jsem si korpus se zapečeným marcipánem představovala. O zbytku rodiny už ani nemluvím, ta se vždy těší, že výzvu začnu péct.

 

Komentáře

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.