Přeskočit na hlavní obsah

Slané dýňové košíčky se sušenou šunkou a křenovou pěnou pro Haloween Lidl Food Challenge

Miluju vaření a hecuju se do plnění výzev. To ego. Horší je to s realizací. Při přečtení další Lidl Food Challege na téma Haloween jsem měla poměrně rychlou a jasnou představu o finálním receptu i o kombinaci použitých surovin. Jen mi poněkud z paměti i kompozice vypadlo slovo ze zadání. Slovo "strašidelný." Hmm, tak to ani náhodou. Ale dobrý snad. Cíleným konzumentem mého receptu se stávají rodiče, ne děti, které v tento den spíše prahnou po sladkostech a morbidních nápadech.





Můj recept není nic jiného, než přetrasformovaná velikonoční nádivka, spojená s královnou podzimní zeleniny - a to oranžovou dýní Hokaidó, nacpaná do muffinových košíčků. A protože v chuti slaných muffinů převažuje slaná chuť sušené šunky, srazila jsem jí čepičkou t mascarpone, vyšlehané smetany a čerstvě strouhaného křenu. Máte pravdu, že od kornoutku šunky, plněného křenovou šlehačkou nejsme daleko. Ale fúze národních kuchyní teď frčí, tak proč nebýt trochu punk a zkusit, co kdo snese?

ingredience na těsto:
4 plátky tmavého žitného chleba se slunečnicovýni semínky z Lidlu, cca 100 g,
125 g sušené šunky Dulano, krájené na kostičky (=1 balení),
polovina dýně Hokaidó, oloupaná, zbavená semínek i dřeně, cca 180 g,
50 g změklého másla,
4 vejce,
olej na opečení chleba, cca 1 polévková lžíce,
v hmoždíři tlučené nové koření - dvě kuličky,
půl čajové lžičky soli.

ingredience na krém:
1/2 balení Mascarpone = 125 g,
250 g smetany ke šlehání = nejméně 30 % tuku ve smetaně,
čerstvý strouhaný křen podle chuti.


Zprvu si zapnu troubu a nechám vyhřát na 200 C.
Chléb si nakrájím na opravdu malé a drobné kostičky, (tak půl centimetru na pět milimetrů). Opeču je na pánvi dokřupava, na minimálním množství oleje. Dýni nakrájím rovněž na malé kostičky, ještě menší, než chléb, když se nevede, dodatečně je nožem posekám. Změklé máslo dám šlehat do robotu, spolu se solí, přidávám jeden žloutek za druhým. Ze zbylých bílků si vyšlehám sníh. Dýni a chléb přidám do máslové pěny, přidám nové koření, sušenou šunku, promíchám a zlehka zapracuji bílkový sníh.
Plech na 12 ks muffinů si vyložím pečícími papírovými košíčky a těsto do nich z výšky naplním polévkovou lžíci. Uvedné množství se opravdu tip ťop vejde na dvanáct kusů. Dám péct, asi na 20 minut, dokud to nezavoní a po testu propíchnutí špejlí (párátkem) zůstane uvedené dřívko suché.
Upečené muffiny nechám mírně zchladnout, pak je přendám do ozdobných, barevných papírových košíčku.
Vychlazenou smetanu vyšlehám do šlehačky, zapracuji do ní polovinu balení Mascarpone a přidám strouhaný čerstvý kořen křenu - množství závisí na jeho momentální štiplavé kondici a mojí chuti. Krém pomocí zdobícího cukrářského sáčku ozdobně nanesu na vlahé dýňové košíčky. Ihned podávám. Pro masožravce nejlépe s kouskem pečeně a pro dobrou náladu se stopečkou něčeho ostřejšího. Děti totiž už spí.



Dobrou chuť a "Happy Halloween!"

Komentáře

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!