Přeskočit na hlavní obsah

Dobošův dort - dobos torta

Výzvou v únorovém číslu časopisu Gurmet pro odvážné byl Dobošův dort. Maďarská cukrářská klasika. Prohlédla jsem si karamelovou ozdobu na vrchu dortu a dostala jsem z výzvy vítr. To jsem ale netušila, co mě čeká. Tenhle dort mě pěkně vypekl, vytrestal mě při pečení korpusů, dal mi lekci při výrobě krému a ta obávaná karamelová ozdoba byla pro mě to nejlehčí meta.

naskenovaná strana 12 časopisu Gurmet, únor 2016

naskenovaná stránka 13 časopisu Gurmet, únor 2016

Každý dortový plát se peče zvlášť, jak jste se dočetli v gurmetovském návodu. Podle mé zkušenosti musí velice záležet na tom, jestli upečený plát vytáhnete z trouby včas. Nesmí být nedopečený, ale ani přepečený, v těchto případech nejde korpusový plát dostat v solidním stavu z pečícího papíru. Já jsem je loupala, jak Mařenka perníčky z perníkové chaloupky, dva připomínaly krajkový ubrus. Ty jsem rovnou nalámala na drobky a použila na zdobení boků dortu.


Při výrobě krému mě doběhla má domácí rutina. Já už totiž přestala rozlišovat mezi cukrem krystal a krupice. Máme v zásobě vždy balení po deseti kilech, podle toho, jak který cukr je v akci. A dorty jsem zase tak často nepekla. Jenže krystal v s máslem do hladka prostě neutřete. Ano, krém mi křupal.


Nejlépe mi šel vytvořit karamel. Mám vyčtenou dobrou radu, že při rozpouštění cukru na karamel se cukr nemá míchat, pak se spojí v hrudky a už nelze pěkně rozpustit. Takže karamel se povedl, na korpusový plát šel lehce rozetřít. Aby to šlo opravdu lehce, pojistila jsem se tím, že jsem ale měla nůž předem nahřátý v horké vodě. Před akcí jsem ho samozřejmě osušila.


Krému mi zbylo tak žalostně málo, že jsem ani nemohla zdobicí špičkou vytvořit něco estetičtějšího uprostřed, než je tenhle ubohý bobek. A přiznám se, že některé pláty jsem podepřela párátkem, aby to alespoň na fotce dobře vypadalo.



Chutí mě tenhle dort nezaujal, je to prostě hutná klasika, hlavně díky máslovému krému, ale asi jde jen o zvyk. Zbytek rodiny neprotestoval, dort jim chutnal.

A takhle vypadají ty nejlepší Dobošky, otištěné v Gurmetu v následujícím březnovém čísle:

naskenovaná stránka 90 časopisu Gurmet, březen 2016

naskenovaná stránka 91 časopisu Gurmet, březen 2016

A pokud máte chuť upéct si Dobošův dort, tak vkládám videonávod s praktickou ukázkou, ovšem v mateřském jazyce ze země jeho původu.


V březnové výzvě se peče dort kolibřík - hummingbird cake, tak mi držte palce!

Komentáře

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička . Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska  pan Josef Nejdl. Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?    Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska. (Fotografie exkluzivně od Martina  .) O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?" Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.   Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést...

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahr...

Jak chutná Šumava

    V pátek na Kvildě. Co rozhodně musíte ochutnat, je povidloň. Staročeský povidloň. Řezy z odpalovaného těsta, promazané tradičními švestkovými povidly a tvarohovo šlehačkovým krémem. Zajděte si na něj do Pekárny Kvilda , stojí hned při hlavní silnici. Kromě povidloně si můžete dát nešizený borůvkový koláč z tenkého kynutého těsta. A moc nám chutnal žitný chléb, který jsme si vzali s sebou. Vydržel jako čerstvý ještě třetí den po upečení. Večer v Kašperských Horách a za odměnu Plzeň a místní limonáda, která děti (kromě pizy) vždy potěší vtipnou etiketou i chutí. V sobotu autobusem z Kašperek do Čeňkovy Pily a pěšky proti proudu mé nejkrásnější řeky Vydry.Asi po čtyřech kilometrech dorazíme k Turnerově chatě. Už v jedenáct hodin dopoledne tam panuje obědový chaos, který obsluha v pohodě zvládá na venkovní zahrádce i uvnitř. Hospoda v chatě hučí. Vyhlášená je domácí hříbková bramboračka, my si dáme zelňačku s krajícem chleba a borůvkové lívanečky. Obojí super, stejně jako piv...