Přeskočit na hlavní obsah

Salát ze syrové červené řepy

V květnu se mi podařilo prožít úžásné setkání v Chef Parade. Jeden z úžasných pokrmů, který mě překvapil svou výbornou chutí a zároveň ohromil jednoduchostí přípravy, byl salát ze syrové červené řepy. Recept řeckého kuchaře Alexandrose Papandreou. Jelikož jsme domů dostali veškeré receptury, které se ten večer vařily, mohla jsem si salát bez problémů s pamětí připravit i v srpnu na grilovačku. To byly řepy právě tak veliké, aby byly právě tak chutné. Velikosti tenisových míčků, čerstvě vytažené ze záhonu.

Tady najdete originál receptu. Na kurzu v Chef Parade nám Alexandros salát z červené řepy servíroval v podobě tataráku z kruhového tvořítka, zelené saláty (lollo bianco, llo rosso, rukolu), které se měly vmíchat do strouhané řepy, nechal stranou talíře, jako další, zelený doplněk:

zdroj obrázku: Kalamata Papadimitriou

Pro večerní grilování jsem volila jiné servírování, vlastně jej mám v největší oblibě. Velká mísa a každý si nabere, na kolik se cítí. Zelené saláty jsem úplně vynechala. Což bylo trochu škoda, nejvíce v případě nahořklé rukoly, která salátu dodává ten druhý kontrastní pól. A jelikož jsem na čerstvý kozí sýr jsem trochu citlivá, zaměřila jsem se na produkt jiného sudokopytníka. Rozhodně nevynechejte sezamová semínka! Hrají v salátu jednu z hlavních a netradičních rolí!


Ingredience:
  • 4 červené řepy o velikosti tenisového míčku,
  • 120 g drolivého kozího sýru,
  • 4 lžíce opražených sezamových semínek,
  • 4 lžíce najemno nakrájené plocholisté petržele,
  • 5 lžic balzamikového krému Kalamáta Papadimitriou s příchutí fíků.
Dresink:
  • 120 ml olivového oleje,
  • 30 ml bílého balzamikového krému Kalámáta Papadimitriou,
  • 1 lžíce plnotučné hořčice,
  • 1 lžíce čerstvého tymiánu,
  • med,
  • sůl.

Oloupanou řepu nastrouháme nahrubo, vložíme do mísy, přidáme balzamikový krém s příchutí fíků, promícháme a necháme marinovat. V druhé míse promícháme všechny ingredience na dresink a vyšleháme do jemné, husté hmoty. Řepu přelijeme dresinkem a opatrně promícháme. Navrch poklademe čerstvý sýr - rozdrobený nebo v hrudkách. Salát zklidil nadšení u všech zúčastněných tří generací. Nezbyl ani drobeček.


Výherkyně soutěže v testování balzamikových krémů značky Kalamáta Papadimitiou Kačka ze Smoot Cooking už popsala svou výherní cestu po Řecku. Zároveň konstatovala, že řecký kuchař Alexandros Papadreou je ve své zemi opravdu kuchařská celebrita. O to více si cením přátelské atmosféry při našem kurzu vaření, bez jakýchkoliv nafoukaných manýr, Alexandrose i Jana. Prostě vaření "s kluky od vedle." Přísahám, kdyby oba kluci přijali mé pozvání na mou "svíčkovou," odpustím si také jakékoliv manýry ;-).


Pokud se vám na fotce líbí slaný cuketový koláč, není to žádná velká věda. Kupované listové těsto, kelímek kysané smetany a modrý sýr na základ, na něm vypocená ultratenká kolečka cukety, tymián, na kostičky nakrájená rajčata a sůl navrch. Z jednoho balení hotového listového těsta jsem upekla koláče dva, na dva velké plechy.


Dobrou chuť.

Komentáře

  1. No tak ten vypadá úžasně! Červenou řepu z máminy zahrádky mám, čerstvý kozí sýr taky (a ten miluju), tak v boji proti bbacilům se vyzbrojím takto Jen ten balzamikový krém asi u nás na malém městě jen tak neseženu, ale co, já se pokusím

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Madlo, zkus zaiprovizovat, zkus si vyrobit svůj domácí krém - balzamiko a trocha medu, třeba?

    OdpovědětVymazat
  3. Jak jsem to pročítala, u fotky salátu s koláčem si hned říkám, že ten koláč mě strašně láká, škoda, že není popsán taky. A pak na konci překvapení, je to tam! Salát z řepy jsem měla zatím jen z té nesyrové, ale fakt mě to navnadilo, i kvůli tomu sýru a sezamu.

    OdpovědětVymazat
  4. [3]: Říkala jsem si, že bych mohla předejít případným otázkám, kde je recept na koláč . Tak jsem ho připojila, i když to žádná velká kuchařská není.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička . Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska  pan Josef Nejdl. Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?    Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska. (Fotografie exkluzivně od Martina  .) O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?" Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.   Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést...

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahr...

Jahodový retro koláč

  Představuji Vám můj comfort food. Můj narozeninový dort, který jsem dostávala jako malá k narozeninám. Měla jsem tu prvorozenou výsadu, že první domácí jahody šly na můj narozeninový cake. Na konci června. Před tolika lety totiž ještě nefungovalo globální oteplení a jahody dozrávaly až v druhé červnové polovině měsíce. Vždycky jsem se na dort těšila a nikdy jsem nebyla zklamaná. Z čeho by dnešní děti asi byly překvapené, bylo to, že narozeniny jsme slavili bez dárků, všichni společně u stolu, "jen" u dortu a u konvice černého čaje s cukrem a citrónem, podávaném ve slavnostním čajovém servisu. Byl to křehký porcelán s bílým žebrováním a zdobily ho jemné, žluté kvítky s červeným středem a s lehkým zeleným stonkem. Tvoří ho oblíbený osmdesátkový recept na piškot nastavovaný horkou vodou. A místo želatiny, která, myslím, v té době nebyla v dostatečném množství na pultech sámošek, nebo konzumů, chytré, české hospodyňky vymyslely náhradu uvařenou z pudinku. Pudinkový rosol.   Piš...